Privalumų turi ne tik naujos statybos, bet ir seni butai
Renkantis butą bene pats pirmas klausimas, kuris kyla naujakuriams – kokio senumo būstą reikėtų įsigyti. Nors naujos statybos butai vilioja savo šiuolaikišku eksterjeru, dažniausiai pilnai sutvarkytu gerbūviu aplinkui ir kitais privalumais, tačiau lygiai taip pat galima rasti daug seno buto pliusų.
Tad galiausiai tampa sunku apsispręsti ir naujo būsto ieškantys žmonės pradeda ieškoti papildomos informacijos, bandydami suprasti, kuris variantas visgi geresnis. Kartais viskas pradeda atrodyti taip painu, jog netgi kreipiamasi į specialistus, jog šie patartų tokiu svarbiu klausimu.
Iš tiesų, vis daugiau senos statybos namų sulaukia renovacijos, tad seni ir nauji butai sparčiai panašėja. Lygiai taip pat daugėja asmenų, kurie gali įpirkti ne tik senesnius, bet ir naujos statybos namus. Jei seniau didžioji dauguma perkamų butų buvo senos statybos, tai dabar tokie sudaro tik šiek tiek daugiau nei pusę visų su būsto paskolomis įsigytų butų, o likusieji – naujesnės statybos. Visgi prieš galutinai pasirenkant konkretų būstą verta atsižvelgti į daugybę aspektų, kad vėliau nereikėtų gailėtis savo sprendimu.
Renovuoti senos statybos butai yra pakankamai taupūs
Dažniausiai buto pasirinkime ypač didelę reikšmę turi finansiniai ištekliai. Niekam ne paslaptis, jog naujos statybos butai kainuoja brangiau nei senos statybos, todėl daugiau gyvenimo mačiusius ir gal jau ne vieną savininką turėjusius butus dažniau renkasi sutaupyti norintys asmenys. Tačiau tai anaiptol nereiškia, jog toks pasirinkimas yra daug prastesnis už naujus butus.
Protingai išsirinkus, galima rasti pakankamai geros kokybės butą, o už jį mokėti žymiai mažiau. Negana to, dažniausiai pardavėjai sutinka derėtis ir taip įmanoma sutaupyti dar daugiau. O tai reiškia, kad reikės mažesnės paskolos arba lengviau pavyks įsigyti būstą savo jėgomis.
Tiesa, kuo pigesnis butas, tuo veikiausiai didesnio remonto prireiks jį nusipirkus. Tačiau dažniausiai užtenka minimalaus remonto ir jau galima keltis į naujuosius namus, kai tuo tarpu nusipirkus naujos statybos butą dar reikia įdėti nemažai darbo, nes dažniausiai jis būna tik su daline apdaila. Tokie faktai ypač svarbūs tiems pirkėjams, kurie nori kuo greičiau įsikelti į naujus namus.
Verta atkreipti dėmesį ir į erdvių keitimo galimybes. Net jei senas butas galbūt iš pirmo žvilgsnio atrodo ankštas ar nepatogiai išplanuotas, galima lengvai išgriauti kai kurias sienas (žinoma, ne atramines ir tam gavus leidimus) ir taip sukurti visiškai kitokį išplanavimą. Iš kitos pusės, jei nesinori daryti kapitalinių remontų, tuomet labiau tinka naujos statybos butas, nes tokie statiniai dažniausiai yra suplanuoti pakankamai apdairiai, kad sukurtų erdvės pojūtį ir būtų patogūs šiuolaikiniam žmogui.
Daugelis šeimų, kurios visgi pasirenka senos statybos butą, kaip privalumą nurodo galimybę laisviau rinktis iš tam tikrų rajonų, mat senos statybos daugiabučių yra galybė, o naujos – tik kai kuriose vietose. Toks platus ilgą istoriją turinčių daugiabučių pasirinkimas leidžia be didelio vargo išsirinkti būstą ten, kur labiausiai norite ar jaučiate, kad strategiškai būtų protinga. Jaunos šeimos visada pagalvoja apie darželius ir mokyklas, o naujuose rajonuose įkurti naujos statybos daugiabučiai dažniausiai yra smarkiai nutolę nuo darželių arba šalia tebūna tik vienas ar du, kurie visada yra perpildyti ir į juos sunku patekti.
Naujos statybos butai – geresnė investicija žiūrint į ateitį
Nors senos statybos butai irgi turi privalumų, tačiau žvelgiant į butą kaip į ilgalaikį pirkinį, kuris puikiai tarnautų ir ateityje, geresnis pasirinkimas visgi būtų naujos statybos būstas. Deja, tačiau senos statybos daugiabučiai yra seni tiek fiziškai, tiek technologiškai. Jų išlaikymas ir priežiūra kasmet taip pat reikalauja vis didesnių išlaidų. Pavyzdžiui, tikėtina, jog nusipirkę seną butą susidursite su lifto keitimo, visų vamzdynų, elektros instaliacijos ir panašiomis išlaidomis, kurios smarkiai paplonins kišenę. Todėl ketinant praleisti tame pačiame bute kelis dešimtmečius, geriau rinktis naujesnės statybos daugiabutį, kuris nepareikalaus tiek daug stambių remontų.
Be to, lyginant jau nemažai metų stovinčius daugiabučius su naujos statybos statiniais visada verta atkreipti dėmesį į energinę klasę. Net jei senos statybos daugiabutis buvo renovuotas, jo energetinė klasė veikiausiai neprilygs naujos statybos daugiabučiui, todėl naujo būsto išlaikymas bus pigesnis.
Tiesa, naujos statybos daugiabutis dar nereiškia, jog su juo nebus jokių problemų. Deja, tačiau pasitaiko atvejų, kai net ir vos dešimties metų daugiabučiams prireikia didelių išlaidų, kad šie būtų tinkamai sutvarkyti, pasirodžius įvairiam brokui ar itin greitam susidėvėjimui. Būtent todėl yra itin svarbu neskubėti su naujo buto pirkimu ir pirma atidžiai pasidomėti parduodamo statinio vystytojo istorija ir reputacija.
Jei net ir apsvarstę visus aukščiau paminėtus privalumus ir trūkumus vis tiek neapsisprendžiate kokio senumo butą rinktis, verta pakalbėti tiek su naujos statybos daugiabutyje gyvenančiais žmonėmis, tiek ir su senuose daugiabučiuose dienas leidžiančiais asmenimis. Idealiausia, jei galėsite pakalbinti jūsų nusižiūrėto buto kaimynus, nes taip turėsite galimybę sužinoti iš pirmų lūpų apie galimus trūkumus, kaimynų elgesį ir panašiai.
Ten pat ar šalimais gyvenantys žmonės papasakos ne tik apie patį daugiabutį, bet ir apie gyvenimą būtent šioje vietoje: ar geras susisiekimas viešuoju transportu, ar lengva gauti vietą darželyje, ar kaimynystė pakankamai rami ir t. t. O jeigu vien pokalbių su potencialiais kaimynais taip pat nepakaks, visada patarimo galite klausti iš specialistų, kurie patikrintų daugiabučio bei paties buto kokybę, papasakotų apie jo trūkumus ir padėtų išsiaiškinti, ar verta investuoti į nusižiūrėtą būstą.