ES lyderiai boikotavo V. Orbaną: gynybos ministrų susitikimą rengs Briuselyje

PasaulisViktorija Navickienė
Suprasti akimirksniu
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas. ELTA nuotrauka

ES nušalina Vengriją nuo svarbaus susitikimo

Europos Sąjunga atėmė iš Vengrijos teisę rengti kitą užsienio ir gynybos ministrų susitikimą dėl jos pozicijos Ukrainos karo atžvilgiu. Tai įvyko po to, kai Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Maskvoje. Šis sprendimas priimtas praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai Vengrija perėmė ES Tarybos pirmininkavimą, o tai sukėlė nepasitenkinimą tarp kitų ES šalių narių.

V. Orbano taikos vizitas į Maskvą papiktino ES lyderius

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas pareiškė, kad Vengrijos veiksmai turi turėti pasekmes ir kad „turime siųsti signalą, net jei tai yra simbolinis signalas“. Vengrija šį sprendimą apibūdino kaip „visiškai vaikišką“. Borrellas pabrėžė, kad V. Orbanas kaltino ES dėl „pro-karo politikos“, o tai, anot jo, yra neteisinga. Jis sakė, kad visi ES nariai, išskyrus Slovakiją, labai kritiškai vertina Vengrijos elgesį.

Vengrijos Reakcija ir Kritika

Po sprendimo, Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto savo „Facebook“ paskyroje parašė: „Kokia fantastiška reakcija, kurią jie sugalvojo. Nenoriu niekam įskaudinti jausmų, bet jaučiuosi kaip darželyje“. V. Orbanas savo susitikimą su Putinu vadino „taikos misija“, kurią pradėjo netrukus po to, kai Vengrija perėmė ES Tarybos pirmininkavimą. Tačiau į skandalus įsipainiojusi, tačiau nepaisant to antrai kadencijai perrinkta Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen šią kelionę apibūdino kaip „nieko daugiau, kaip tik taikymosi misiją“.

Europos Sąjungoje buvo plačiai kritikuojama V. Orbano pozicija dėl Ukrainos. Suomijos ministras pirmininkas Petteri Orpo teigė, kad V. Orbanas „neturi įgaliojimų derėtis ar diskutuoti ES vardu“, o Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas sakė, kad ši kelionė siunčia „neteisingą signalą pasauliui ir yra įžeidimas Ukrainos žmonių kovai už laisvę“.

Konfliktai tarp ES ir Vengrijos

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Vengrija ne kartą buvo nesutarimų centre dėl savo pozicijos karo atžvilgiu. Po perrinkimo 2022 metų balandį, V. Orbanas sakė savo rėmėjams, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra vienas iš tų, su kuriais jis turės „kovoti“ per savo ketvirtąją kadenciją. Praėjusiais metais Vengrija ne kartą vetavo 50 milijardų eurų pagalbos paketą Ukrainai, kuris nebuvo karinės paskirties.