Į EP – kovoti su augančiomis kebabų kainomis
Neseniai žiniasklaidoje pasirodė žinia – kyla kebabų kainos. Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad šiuo metu vienas kebabas lavaše su vištiena arba kiauliena išsinešimui kainuoja vidutiniškai 4,82 euro, tačiau skirtinguose miestuose, šio populiaraus patiekalo kainos gali būti dar brangesnės.
Pavyzdžiui, Vilniuje vieno kebabo kaina svyruoja apie 4,7 euro, Kaune – 5,24 euro, o Klaipėdoje – 5,62 euro, o Šilutės kebabinės vidutinė vieno kebabo kaina siekia 6 eurus[1]. Per pastaruosius dvejus metus vidutinė kebabų kaina visoje Lietuvoje išaugo 38,5 proc., arba 1,34 euro.
Toks kebabų kainų augimas pastebimas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos valstybėse, kur šis gatvės maistas yra ypač populiarus, pavyzdžiui, Vokietijoje. Juk šioje šalyje kebabų pardavimai Vokietijoje siekia 7 mlrd. eurų per metus, kasmet jų suvartojama 1,3 mlrd.
Vokietijoje tai tampa jau net politine tema. Pavyzdžiui, vokiečių partija „Die Linke“ siūlo nustatyti 4,90 euro kainų kebabams ribą, o jaunimui ir socialiai remtiniems asmenims – net 2,90 euro.
O štai Lietuvoje, augančių kebabų kainų tema išnaudota reklamuojantis Europos Parlamento (EP) rinkimų kampanijoje. Pavyzdžiui, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas net paskelbė vaizdo įrašą, kuriame išdėstė savo veiksmų planą, kaip Briuselyje kovos su opia kebabų kainų kilimo problema.
EP rinkiminės kampanijos metu LSDP daugiausiai dėmesio skiria kebabų kainoms
LSDP kandidatas į EP Tadas Vinokuras feisbuke pasidalino tokia politine reklama ir ją lydėjusiu vaizdo įrašu:
„Kaip ir kiekvienas normalus žmogus, aš mėgstu skanius kebabus. Štai visai neblogas – su jautiena ir mix padažu. Tačiau šiandien kebabų kainos verčia susiimti už galvos. Be dešimt eurų geriau net nesirodyti kebabinėje, o kur dar ekstra padažas, ekstra mėsytė. Tai tikras apiplėšimas viduryje dienos. Ir štai kaip rodo patys naujausi duomenys, mes esame ne vieninteliai, kurie kenčia nuo drastiško kebabų kainų kilimo. Kebabų kainų pandemija siaučia visoje Europoje. Antai vokiečiai neiškentę drastiško kebabų kainų kilimo išėjo į gatves protestuoti ir reikalauja valdžios įvesti kebabų kainų ribojimus. Aš, kaip kandidatas į Europos Parlamentą, sveikinu šią puikią vokiečių iniciatyvą, tačiau atsakingai sakau, kad to nepakanka. Mes turime įvesti kebabų kainų ribojimus visoje Europoje. Tad, patekęs į Europos Parlamentą aš atsakingai sieksiu, kad būtų kuo skubiau įvesta direktyva kebabų kainų ribojimų visoje Europoje. Mes turime pasakyti stop kebabų kainų šuoliui. Kiekvienas alkanas pilietis turi teisę į kebabą, kebabas turi būti prieinamas kiekvienam alkanam piliečiui. Tai – mano įsipareigojimas“, – vaizdo įraše kalba socialdemokratų partijos kandidatas į EP T. Vinokuras.
Vaizdo įrašą lydinčiame komentare kandidatas jau kiek rimčiau bando išdėstyti savo planus EP ir teigia, kad sieks įteisinti keturių darbo dienų savaitę, sukurti naują Europos Sąjungos (ES) gynybos eurokomisaro pareigybę, užtikrinti būstą šeimoms už prieinamą kainą, išplėsti „Erasmus+“ programą, didinti ES biudžetą ir pažaboti stambių korporacijų piktnaudžiavimą, didinti ES investicijas į atsinaujinančiąją energetiką, užtikrinti, kad perėjimas prie žiedinės ekonomikos būtų socialiai teisingas.
https://www.facebook.com/watch/?v=395722650134094
„Socdemai“ rinkimuose viliasi gauti daugiau nei kelis mandatus
Išankstiniame EP rinkimų balsavime savo balsą jau atidavė LSDP lyderė Vilija Blinkevičiūtė. Ji žiniasklaidai teigė, jog viliasi, kad jos vadovaujama partija sulauks reikšmingo rinkėjų palaikymo. Ar jo pritraukti padės pažadai mažinti kebabų kainas? Tai tikriausiai sužinosime jau tik vėlyvą sekmadienį, skaičiuojant rinkimų balsus, tačiau V. Blinkevičiūtė ambicijų, regis, nestokoja.
„Mes, socialdemokratai, visąlaik laukiame, prašome žmonių palaikymo ir būtume labai dėkingi, jei gautume ne vieną ar dvi vietas, bet daugiau. Puikiai suprantu, kad viso labo yra tik 11 vietų, konkurencija didžiulė, bet tikiu Lietuvos žmonėmis ir prašau jų išmintingo palaikymo“, – teigė ji.
Politikės teigimu, yra labai svarbu, jog EP būtų daugiau tradicinių partijų.
„Norėtųsi, kad būtų pakankamas žmonių aktyvumas. Man atrodo, kad tai svarbu visoms partijoms, mūsų, socialdemokratų, taip pat, nes visiškai ne tas pats, koks bus Europos Parlamentas. Svarbu, kad jis būtų patikimų, stiprių, tradicinių partijų rankose, kad galėtume priimti svarbius sprendimus“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
O įtakingas žiniasklaidos leidinys „Politico“ prognozuoja, kad Lietuvoje, daugiausiai mandatų EP turėtų iškovoti būtent LSDP: politinės jėgos lyderė V. Blinkevičiūtė, jos kolega Juozas Olekas bei Seimo narė Orinta Leiputė.
Remiantis leidinio prognoze, po du mandatus turėtų laimėti Liberalų sąjūdis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
„Politico“ prognozėmis, liberalus EP atstovaus partijos frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas ir europarlamentaras Petras Auštrevičius. Darbą europarlamente, manoma, tęs ir Andrius Kubilius bei Rasa Juknevičienė. Prie „valstiečio“ Bronio Ropės Briuselyje turėtų prisijungti Seimo narys Aurelijus Veryga.
Manoma, kad po vieną mandatą turėtų laimėti ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei Lietuvos regionų partija: Juos EP atstovaus dabartinis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius ir Širvintų merė Živilė Pinskuvienė atitinkamai.
Primename, kad šiemet į EP kandidatų sąrašus Lietuvoje kelia 14 politinių partijų ir viena koalicija.