Kandidatas į prezidentus planuoja rusams palikti Krymą ir Donbasą
Buvęs šalies vadovas ir kandidatas į JAV prezidentus per šiemet vyksiančius rinkimus Donaldas Trampas (Donald Trump) privačiuose pokalbiuose pareiškė, kad tapęs šalies vadovu greitai užbaigtų karą Ukrainoje. Jis pasirengęs paspausti Kijevą, kad pastarasis sutiktų su teritoriniais praradimais. Remiantis D. Trampo planu, Ukraina turi palikti Maskvai Donbasą bei Krymą, remdamasis aptarime dalyvavusių šaltinių suteikta informacija rašo laikraštis „The Washington Post“.[1]
Ukrainietiškų teritorijų, kurias aneksavo ir prisijungė Rusija, nors didžioji pasaulio dalis referendumo rezultatų nepripažįsta, gyventojai, eksprezidento vertinimu, su tokiu sprendimu turėtų sutikti. Pasak laikraščio pašnekovo, politikas išsakė nuomonę, kad tiek Rusija, tiek Ukraina nori užbaigti konfliktą, tačiau nė viena pusė nenori pasirodyti pralaimėjusi.
Kai kurie, su WP bendravę D. Trampo šalininkai teigė, kad mėgina perkalbėti buvusį prezidentą. Senatorius respublikonas Lindsis Gremas (Lindsey Graham), kurį Rusija įtraukusi į teroristų sąrašą, pareiškė, kad 100 proc. savo laiko sugaišta pokalbiams su D. Trampu apie Ukrainą. Jo nuomone, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas negali nugalėti, o konfliktą galima užbaigti priėmus Ukrainą į NATO ir ES. Visgi, pasak senatorius , D. Trampas apie tai net neužsimena ir, tikėtina, net negalvoja apie tai.
D. Trumpo štabas nuo tiesaus atsakymo apie Ukrainos reikalus išsisuko
Siekdamas objektyvumo laikraštis pateikė oficialią užklausą D. Trampo priešrinkiminiam štabui ir paprašė patikslinti ar tikrai kandidatas laikosi tokios pozicijos. Štabo atstovai pareiškė, kad apie eksprezidento planus kalba neįformuoti ir neįvardinti šaltiniai, kurie net neįsivaizduoja, kas vyksta ir kas dar įvyks.
Kiek anksčiau D. Trampas pasisakė už finansinę pagalbą Ukrainai, tačiau ne atiduodant pinigus, o juos skolinant. Tai jis pareiškė Pietų Karolinoje vykusio mitingo metu.[2]
Ukrainiečiai laukia pagalbos ir neslepia, kad padėtis blogėja
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, balandžio 7 d. bendraudamas nuotoliniu būdu su labdaros platformos UNITED24 atstovais, pareiškė, kad be JAV pagalbos jiems bus ne tik sunku atsilaikyti prieš Rusiją, bet ir išsaugoti savo kaip suverenios valstybės statusą.
„Be Kongreso paramos mums bus sunku ne tik nugalėti, bet ir išlikti. Todėl svarbu kartu žengti labai konkrečius žingsnius“, – nurodė jis. Be to, pasak prezidento, Ukraina sutinka, kad JAV pagalba būtų įforminta kaip kreditas.[3]
Taip pat V.Zelenskis pripažino, kad Ukrainos kariuomenės puolimą stabdo sviedinių trūkumas.
„Kontrpuolimui mes sviedinių neturime. Mūsų valstybės apsaugai yra kelios iniciatyvos, kurios pradėjo veikti ir ginklus mes gauname“, – pasidžiaugė šalies lyderis.
Pasak prezidento, Ukrainos kariuomenei reikia toliašaudžių sviedinių, nes tik taip galima sulaikyti Rusijos planuojamą tolesnį puolimą. Paklaustas, ar užtenka raketų šalies energetinės sistemos apsaugai, V. Zelenskis patikino, kad šiai dienai jų dar turi, bet Ukraina privalo galvoti apie tai, kas bus rytoj. Taip pat, jo teigimu, visos teritorijos apsaugai Ukrainai reikia mažiausiai 25 priešlėktuvinės gynybos sistemų „Patriot“.
Ukrainos žvalgybos vadovas Kirilas Budanovas pareiškė, kad kariuomenei reikia ne tik sviedinių, bet ir artilerijos sistemų. Jis neslėpė, kad gyvenimą labai palengvintų vokiečių niekaip neduodamos raketos „Taurus“.[4]
JAV nuo 2023 m. rudens mėgina priimti įstatymo projektą, kuriuo Ukrainai, Taivanui ir Izraeliui būtų skirtas 106 mlrd. JAV dolerių pagalbos paketas. Šią iniciatyvą pasiūlė dabartinis šalies vadovas Džo Baidenas (Joe Biden). Praėjusių metų gruodį dokumentas nesulaukė reikiamo senatorių palaikymo. Respublikonai atsiėmė savo balsus, nes valdžia atsisakė pasirūpinti saugumu pasienyje su Meksika. Vasarį Aukštieji rūmai projektą patvirtino, dabar jį turi patvirtinti Atstovų rūmai, kuriuose daugumą sudaro respublikonai.