- Netikri projektai su Donaldo ir Melanijos Trumpų vardais išplito internete
- Tendencija rodo, kad į rinką plūsta netikrų žetonų banga
- Trumpų šeimos kriptografijos projektai: vieninteliai oficialūs ir tikrai su jais susiję žetonai
Netikri projektai su Donaldo ir Melanijos Trumpų vardais išplito internete
Kaip įprasta su populiariais kriptografijos prpojektais, sukčiai nesnaudžia ir greitai pasinaudoja įvaizdžiais tų, kuriems sekasi pritraukti žmones. Finansiniai klastotojai nesnaudė ir po oficialių TRUMP ir MELANIA monetų paleidimo.
Netikri projektai susilaukė dėmesio ir sugebėjo surinkti 4,8 milijonus JAV dolerių. Kopijų platinimo platformos teigė, kad tai oficialios kriptografijos monetos ir taip sukaupė pinigus per mažiau dei parą[1].
Oficialūs JAV prezidento Donaldo Trumpo vardu pavadinti memecoinai tapo itin populiarūs prieš pat jo inauguraciją. Siekdami pasipelnyti iš šio ažiotažo, oportunistiniai prekiautojai greitai paleido originalių Trump Official ($TRUMP) ir Melania Official ($MELANIA) žetonų kopijas „Solana“ tinkle.
Sausio 20 d. „Solana“ tinkle buvo paleista tūkstančiai naujų memecoinų su prekiaujamu likvidumu, teigia „Cointelegraph“, remdamasis „Birdeye“ duomenimis. Iš jų 61 žetonas prisistatė kaip oficialios „TRUMP“ arba „MELANIA“ monetos, naudodamos panašias žymes, logotipus ir aprašymus, kad atrodytų teisėtos.
Šie imitaciniai žetonai vos per vieną dieną pritraukė investicijų iš 12 641 virtualių piniginių. Į analizę buvo įtraukti tik žetonai, aiškiai kopijuojantys originalus, ir neįtraukti tie, kurie buvo aiškios parodijos arba į juos buvo įtraukti atsakomybės apribojimai, kad būtų galima juos atskirti.
Tendencija rodo, kad į rinką plūsta netikrų žetonų banga
Saugumo įmonė „Blockaid“ pranešė, kad tą dieną, kai debiutavo oficialus $TRUMP žetonas, kasdien paleidžiamų žetonų su žodžiu „Trump“ pavadinime skaičius šoktelėjo nuo vidutiniškai 3 300 iki 6 800[2].
Alan Orwick, vienas iš blokų grandinės projekto „Quai Network“ įkūrėjų, paaiškino, kad sukčiai dažnai naudojasi garsiais pavadinimais, kad pasinaudotų aplink populiarius žetonus kilusiu šurmuliu ir apgautų nieko neįtariančius investuotojus.
„Daugelis šių žetonų turi sukčiavimo požymių - jų prekybos apimtys didelės, tačiau realaus likvidumo ar pagrindinės vertės beveik nėra“, - pažymėjo A. Orwickas.
Kai kurios iš šių netikrų monetų naudoja dirbtinai išpūstus skaičius, kad suviliotų pirkėjus. Kitos buvo sukurtos „kilimėlių traukimui“, kai kūrėjai išsiurbia likvidumą, palikdami investuotojus su beverčiais žetonais, kurių jie negali parduoti.
Atlikus analizę paaiškėjo, kad „Solana“ decentralizuotose biržose (DEX) buvo prekiaujama 38 netikrais TRUMP žetonais ir 23 netikrais MELANIA žetonais. Iš netikrų TRUMP žetonų tik devynių likvidumo fonduose buvo daugiau nei 10 000 JAV dolerių. Mažas likvidumas apsunkina prekybą, todėl pirkėjams kyla dideli kainų pokyčiai ir manipuliavimo rizika.
Per kitas 24 valandas šešių iš šių žetonų likvidumo fondai buvo visiškai ištuštinti, veiksmingai apgaudinėjant investuotojus. Dar vieno žetono likvidumas smarkiai sumažėjo nuo 54 000 JAV dolerių iki vos daugiau nei 10 000 JAV dolerių.
Kalbant apie MELANIA žetonų klonus, analizės metu tik keturių iš jų likvidumas buvo didesnis nei 10 000 JAV dolerių. Du iš jų jau buvo praradę likvidumą. Per 24 valandas išnyko dar vienas likvidumo fondas, o likusiuose trijuose dominavo nedidelis turėtojų skaičius, todėl mažesniems investuotojams kilo išpardavimo rizika.
Trumpų šeimos kriptografijos projektai: vieninteliai oficialūs ir tikrai su jais susiję žetonai
Netikros, suklastotos monetos - tai kriptovaliutos projektai, monetos, kurios melagingai teigia esančios susijusios su D. Trumpo šeima, pasinaudodamos aplink oficialiai patvirtintus žetonus tvyrančiu ažiotažu ir siekdamos gauti pelno.
Vieninteliai oficialiai Trumpo šeimos patvirtinti žetonai yra $TRUMP ir $MELANIA. Šie žetonai, tiesiogiai susiję su Donaldu ir Melanija Trumpais, buvo paleisti „Solana“ blokų grandinėje. Pirmiausia pasirodė $TRUMP, o netrukus - $MELANIA. Abi monetas viešai reklamavo Donaldas ir Melania Trumpai savo patvirtintose X paskyrose, o investuotojai jų teisėtumą gali patvirtinti iš oficialių šaltinių[3].
Oficiali $TRUMP memecoin startavo sausio 17 d. ir greitai šoktelėjo iki 71 mlrd. dolerių vertės (FDV), trumpam tapdama 15-ąja didžiausia kriptovaliuta pagal rinkos vertę. Tačiau po D. Trumpo inauguracijos sausio 20 d. jo FDV smarkiai sumažėjo iki maždaug 40 mlrd. dolerių ir, CoinGecko duomenimis, nustūmė jį į 28 vietą.
Šių žetonų paleidimas neapsiėjo be ginčų. Kritikai socialinėje žiniasklaidoje kaltino D. Trumpą, kad jis naudoja memecoinus kaip pelno siekiančią įmonę, ypač po to, kai buvo išleistas žetonas MELANIA. Tačiau taip JAV prezidentas parodo savo įsitraukimą ir išreiškia palaikymą kriptografijos pramonei.
Nors $TRUMP ir $MELANIA išlieka vieninteliais oficialiais žetonais, kiti sukūrė netikrų monetų su Trumpo šeimos narių vardais, todėl investuotojai patyrė papildomų nuostolių. Pavyzdžiui, grandinės analizės įmonė „Lookonchain“ pranešė, kad investuotojas prarado beveik 1 mln. dolerių dėl žetono, pavadinto $BARRON, nurodant tariamą sąsają su vienu iš Trumpo sūnų.
Sukčiavimai, susiję su netikrais D. Trumpo žetonais, prasidėjo dar prieš jo pergalę 2024 m. lapkričio mėn. rinkimuose. Rugpjūtį netikras D. Trumpo žetonas sukėlė 150 mln. dolerių apyvartą, kol Erikas Trumpas viešai paneigė bet kokias šeimos sąsajas su šia moneta. Tai kas populiaru įprastai traukia ir sukčių dėmesį, bet svarbu netikėti viskuo kas išplinta internete.