Domeikavos gyventojai susirinko į tūkstantinį mitingą
Kauno rajone esantis didžiausias Lietuvos Domeikavos kaimas gavo puikią dovanėlę iš konservatorių valdžios – čia šalia mokyklos ir vaikų darželių bei jauno, besikuriančio rajono, nuspręsta įkurdinti kalinius. Kalėjimų tarnybai nusipirkus pastatą, jame apsigyvens 20 kalinių, o kitoje pastato dalyje veiks Probacijos tarnyba. Tokių naujienų gyventojams iš anksto niekas pristatyti nesiruošė, tad jie susirinko į mitingą, siekdami išreikšti nepritarimą tokiems valdžios planams.
Susitikime su gyventojais dalyvavo ne tik Kalėjimų tarnybos atstovai, bet ir Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, kuriam taip pat teko didelė gyventojų pykčio ir nusivylimo dozė. Gyventojus palaikyti atvyko ir rajono tarybos nariai, Seimo nariai Viktoras Pranckietis bei Vilija Targamadzė.
Domeikavos laisvalaikio salėje buvo įleisti vos 300 žmonių, o gerokai daugiau jų būriavosi lauke ir kantriai laukė po susirinkimo išeisiančių klerkų. Dauguma jų, įskaitant merą ir Kalėjimų tarnybos atstovus, spruko pro galines duris, bijodami akistatos su minia.
V. Pranckietis susistumdė su Celofanu
Tiesa, nors V. Pranckietis gyventojus ir palaikė, po susitikimo parodė ir kiek kitokią savo pusę. Mitinge dalyvavo ir visuomenininkas Antanas Kandrotas – Celofanas. Jo buvimas, atrodo, politikui nepatiko, tad galiusiai viskas baigėsi susistumdymu.
„Koks dar gali būti sprendimas mero, kai bendruomenė, pažiūrėkite, kokiu kiekiu, išreiškia nepritarimą. Pažiūrėkit, kas darosi, pilna žmonių“,– video transliacijoje kalbėjo visuomenės veikėjas.
Merui V. Makūnui ir Seimo nariui V. Pranckiečiui išėjus iš salės minia ėmė nepritariamai šaukti, o prie parlamentaro priėjęs Celofanas buvo nustumtas.
„Na Viktorai Pranckieti, tai kodėl balsavot už…“, – klausimą bandė užduoti A. Kandrotas, bet į tai gavo Seimo nario demonstratyvų nusisukimą, žodžius „Eik, eik tik“ ir buvo jo pastumtas.
„Ar girdi, ko čia stumdaisi, ko stumdaisi?“, – pasivijęs V. Pranckietį klausė Celofanas, tuo tarpu parlamentaras jam rėžė „Dink bahūras“ ir su lankstinuku trenkęs per rankas išmušė Celofanui telefoną.
Netrukus Celofaną į minią nustūmė kitas žmogus.
Domeikavos gyventojus ramina – niekas neprarasta
Gyventojus susirinkime palaikęs advokatas Vytautas Sirvydis sulaukė visuotinės bendruomenės padėkos. Jis ramino, kad tai dar ne pabaiga ir vietos kovoti už teisę gyventi saugiai bendruomenė dar turi.
„Niekas neprarasta, čia tik pati pradžių pradžia. Svarbiausia, kad visi susitelkę gali padaryti labai daug. Melas yra melas, jį reikia pagauti pačioje pradžioje. Bet manau, kad nebus to, ką jie čia daro“, – kalbėjo teisininkas[1].
E. Dobrowolska prašė Pranckiečio padėti prastumti kalėjimo Domeikavoje projektą
Na, o Viktoras Pranckietis čia yra svarbus istorijos dėmuo, mat būtent jis buvo išrinktas į Seimą šioje apygardoje. Natūralu, kad gyventojai tikisi paramos iš Seimo nario, nes savo laiku jie išreiškė paramą jam.
V. Pranckietis griežtai stojo į žmonių pusę.
„Su savivaldybe šitas projektas buvo derintas. Vieną kartą pradėkime kalbėti tiesą, o ne vaidinti tiesą. Buvo labai gerų pasiūlymų kam tas pastatas gali būti panaudotas – gali būti vaikų darželis. Savivaldybės pusę atlaisvinkite, įkurkite ten Pusiaukelės namus.
Nestatomi kalėjimai gyvenvietėse, nedaromos kapinės gyvenvietėse. Žmonės visais laikais gyvenvietėje statydavo mokyklas ir bažnyčias, bet niekada gyvenvietėse žmonės nekūrė kalėjimų“, – sakė politikas.
Jis pridūrė, kad žmonės susibūrė todėl, kad šis kalėjimo įrengimas yra kaip karas prieš žmones. Tačiau konservatoriams, sėdintiems Vilniuje, paprastų žmonių rūpesčiai neįdomūs – juk reikia 40 mln. eurų įsisavinti. Paaiškėjo, kad Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska bandė išprašyti V. Pranckiečio pagalbos prastumiant šį cinišką projektą.
„Vakar aš kalbėjau su ministre E. Dobrowolska. Ji sakė „padėkit tai padaryti“, o aš jai atsakiau, kad ne, aš padėsiu žmonėms, kad to nebūtų čia padaryta“.
Jis ragino Kalėjimo tarnybą pripažinti padarius klaidą ir ieškoti kitų būdų panaudoti norvegiškus pinigus.
https://www.youtube.com/watch?v=Ef-Q2Tr9ic8
Apie Pusiaukelės namų projektą Domeikavos gyventojai sužinojo visai netikėtai
Tai, kad didžiausiame Lietuvos kaime – šalia Kauno esančioje Domeikavos seniūnijoje – planuojama įkurti Pusiaukelės namus, vietos gyventojus šokiravo. Skandalas kilo tada, kai socialiniuose tinkluose anonimiškai buvo paskelbta informacija apie tai, kad Stumbro g. 3, Šakių k. planuojama atidaryti Pusiaukelės namus. Gyventojai į anoniminį pranešimą reagavo vangiai, kol vienas gyventojas rado Kalėjimų tarnybos darbo skelbimą, kuriame ieškomi darbuotojai dirbti būtent minėtu adresu.
Kadangi kol kas šioje vietoje stovinčiame pastate jokia su nuteistaisiais siejama veikla nevykdoma, tapo akivaizdu, kad anonimo paviešinti planai yra tiesa.
Gyventojai sujudo, ėmė klausinėti seniūniją, savivaldybę ir pačią Kalėjimų tarnybą, kreipėsi į Seimo narius ir Teisingumo ministeriją, tačiau net ir tada atsakymus gavo vangiai – dažniausiai buvo sakoma, kad niekas nieko tiksliai nė nežino. Sukurta peticija, kurioje gyventojai nesutinka su Pusiaukelės namų įrengimu, jau yra surinkusi daugiau, kaip 4 tūkst. parašų, parašus gyventojai renka ir gyvai.
Gyventojai dalinosi žiniomis, kad Domeikavos seniūnija net nežinojo apie tokį projektą, tačiau savaime suprantama, be Kauno rajono savivaldybės žinios tai įvykti negalėjo. Tai verčia kelti klausimą, kodėl tokios naujienos buvo nutylėtos ir net kelia pagrįstų svarstymų, jog slaptumas buvo sąmoningas, siekiant išvengti jau anksčiau buvusios kone identiškos situacijos kitoje Kauno rajono pusėje – Girionyse.
Galima kelti klausimą, kodėl gi susidūrus su gyventojų priešiškumu, Kalėjimų tarnyba neatsisakė planų Kauno rajone, gyvenamajame kvartale įkurdinti kalinius. Atsakymas paprastas – jie vykdo 2014–2021 m. EEE ir Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“. Šiai sričiai skirta 38,8 mln. eurų, kuriuos, be abejo, yra labai didelis noras įsisavinti.
Spalio 12 dieną buvo nupirkta pastato dalis, kurioje planuojama įrengti Pusiaukelės namus ir Probacijos tarnybą. Puse lūpų kalbama, kad turtas kainavo 1,3 mln. eurų.
Gyventojai ne ką mažiau baiminasi ir dėl Probacijos tarnybos, kuri bus įkurta šalia Pusiaukelės namų ir yra pateikiama, kaip privalumas Domeikavai. Probacija yra nusikaltimą padariusio asmens nubaudimo forma, kurią taikant vykdoma nuteistųjų socialinė reabilitacija ir kontrolė ne laisvės atėmimo vietose. Teigta, kad probacijos tarnyboje Šakių kaime dirbs 20 policijos pareigūnų. Kiekvienas jų prižiūri kelias dešimtis nusikaltėlių, tad be 25 nuolat Pusiaukelės namuose gyvenančių žmonių, Domeikavoje, Sargėnuose, Šakiuose ir Vytėnuose periodiškai bus dar nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų nusikaltėlių.
Tai – išties šokiruojanti žinia gyvenvietėms, kuriose gyvena daug jaunų žmonių, šalimais yra Sargėnų Šv. Kazimiero progimnazija, vaikų darželiai. Dėl tankaus gyventojų skaičiaus ir netolimų atstumų vaikai į ugdymo įstaigas eina patys, dabar gi tėvai sakosi bijantys vaikus paleisti vienus, nes nežinia kada jie gali susidurti su nusikaltėliu.
Bijomasi smulkių vagysčių, narkotikų, vandalizmo atvejų.