Suprasti akimirksniu
  • Kornelija Dūdaitė diskvalifikuota iš varžybų dėl Rusiją pašiepiančių marškinėlių
  • Lietuvė buvo perspėta dėl marškinėlių, o galiausiai diskvalifikuota iš varžybų
  • Atletės elgesį varžybose apskundė patys rusai
  • Audriaus Bačiulio duktė sulaukė ne tik paramos, bet ir kritikos
Šaltiniai
K. Dūdaitė čempionate
K. Dūdaitė čempionate išsakė savo poziciją Rusijos atžvilgiu. Socialinių tinklų nuotrauka

Kornelija Dūdaitė diskvalifikuota iš varžybų dėl Rusiją pašiepiančių marškinėlių

Lietuvos rinktinė prieš keletą dienų atvyko į pasaulio funkcinio sporto čempionatą Budapešte, bet šios varžybos lietuvių sportininkams baigėsi anksčiau nei tikėtasi. Priežastis – Lietuvos čempionės Kornelijos Dūdaitės sprendimas išreikšti savo neigiamą poziciją Rusijos atžvilgiu, vilkint marškinėlius su „Make Russia small again“ (liet. „Padarykime Rusiją vėl maža“) užrašu. Sportininkė buvo išvaryta iš varžybų, o po šio įvykio iš čempionato pasitraukė visa Lietuvos rinktinė[1].

Nors į Budapeštą susirinkę sportininkai tiesiog turėjo susirungti pasaulio funkcinio sporto čempionate, K. Dūdaitė nusprendė padaryti savotišką protesto akciją – priminti apie Rusijos agresiją Ukrainoje. Pasak jos, tokių veiksmų griebėsi matydama, jog čempionate dalyvauja ir gausi Rusijos atstovų komanda. Pastarieji sportininkai turėjo būti po neutralia vėliava, tačiau K. Dūdaitės tvirtinimu, netrūko Rusijos ženklų.

„Make Russia small again“ marškinėliai nėra pačios K. Dūdaitės idėja. Prieš maždaug mėnesį tokius marškinėlius dėvėjo ir prieš televizijos kameras pasirodęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tuo metu jis kalbėjo apie JAV finansinę paramą Ukrainai bandant ir toliau atsilaikyti prieš Rusiją.

Tiesa, Lietuvos sportininkė neapsiribojo vien marškinėliais. Savo poziciją ji išsakė į salę įeidama su Ukrainos vėliava, ant kurios buvo užrašyta: „Kovok už savo įsitikinimus, kaip Ukraina kovoja už savo laisvę.“

K. Dūdaitė čempionate pasirodė su Ukrainą palaikančiais marškinėliais ir vėliava. Socialinių tinklų nuotrauka
K. Dūdaitė čempionate pasirodė su Ukrainą palaikančiais marškinėliais ir vėliava. Socialinių tinklų nuotrauka

Vėliau socialiniuose tinkluose K. Dūdaitė rašė, jog tai buvo pirmas kartas, kai Rusijos atletams buvo leidžiama dalyvauti čempionate, nes tarptautinė federacija pritarė jų dalyvavimui. Pasak sportininkės, ji nepritaria tokiam sprendimui, todėl nusprendė viešai išreikšti savo nuomonę:

„Aš nepritariu, o vienintelis būdas tai išreikšti – parodyti savo poziciją.
Deja, tai ne visiems patinka. Turiu galvoje ne tik svetimus, bet ir savus. Ne visi turi drąsos tai pasakyti man į akis. Tad ko iš manęs tikitės?
Tad noriu pasakyti du dalykus: pirmiausia, tai mano paskutinės varžybos su Lietuvos funkcinio sporto federacija. Aš nemanau, kad mums pakeliui, manau, jie patys tai puikiai supranta – mūsų nuomonės ir vertybės išsiskiria. Tad po šio renginio mes atsisveiksime. Turėkime drąsos išreikšti tai, ką galvojame. Turėkime drąsos pasakyti, kas yra teisus, o kas neteisus. Ir turėkime drąsos savo teisybę ginti. Nes kas iš tavęs, jei esi silpnas?
Dar svarbesnis dalykas – maišykime vertybes su viskuo, kas atsitinka gyvenime.“

Lietuvė buvo perspėta dėl marškinėlių, o galiausiai diskvalifikuota iš varžybų

K. Dudaitės marškinėliai sukėlė skandalą. Socialinių tinklų nuotrauka
K. Dudaitės marškinėliai sukėlė skandalą. Socialinių tinklų nuotrauka

Dėl tokio poelgio sportininkė buvo įspėta pačių organizatorių, o galiausiai jai buvo liepta palikti čempionatą, nes kitu atveju, esą iš varžybų gali būti pašalinta visa Lietuvos rinktinė. Sportininkė pasakojo:

„Vos prasidėjus varžyboms, išvydome naudojamą Rusijos valstybės pavadinimą, girdėjome jį. Mačiau, kad ir vienas vaikas turėjo Rusijos vėliavą ant savo marškinėlių. Tai reiškė, kad rengėjai neišlaikė savo pažado, kad „Rusija“ startuos kaip neutrali valstybė.
Todėl mano minėti marškinėliai buvo naudojami varžybose, vilkėjau juos per pirmąją rungtį. Po jos prie manęs priėjo vienas atstovas. Negaliu pasakyti kas toks, nes jis nespristatė. Jis tik pasakė, kad aš negaliu vilkėti šių marškinėlių, nes jie yra įžeidūs ir politiški. Tada priėjo antras asmuo, kuris pasakė, kad jei nenusivilksiu šių marškinėlių, visa Lietuvos delegacija bus diskvalifikuota.“

Vėliau atletė sulaukė tarptautinės federacijos prezidentės laiško, jog turi nebevilkėti politinę žinutę nešančių marškinėlių ir ištrinti visas nuotraukas iš socialinių tinklų, jei nori pasilikti čempionate. Tačiau. K. Dūdaitė nusprendė, kad pasitrauks iš varžybų.

Galiausiai tokį patį sprendimą priėmė ir visa Lietuvos rinktinė. Tą patvirtino ir Lietuvos funkcinio sporto federacijos komunikacijos vadovas Rokas Milevičius.

„Visa ta situacija įsiutino mūsų sportininkus. Todėl sportininkai nusprendė nedalyvauti varžybose. Su jais rengėme pokalbį nuotoliniu būdu, buvo pokalbis ir su tarptautinės federacijos prezidente, – dar penktadienį vakare aiškino R. Milevičius. – Galiausiai bus pareikšta pozicija, kad Lietuvos funkcinio sporto rinktinė šiame čempionate nebedalyvauja, traukiasi dėl įvairių pažeidimų.“

Atletės elgesį varžybose apskundė patys rusai

Vėliau paaiškėjo, jog K. Dūdaitės marškinėliai sukėlė Rusijos delegacijos pasipiktinimą ir būtent jie apskundė Lietuvos sportininkę organizatoriams.

Viešai teigiama, jog Rusijos sportininko Karimo Jančinovo tėvas Samiras Jančinovas kreipėsi į varžybų organizatorius, reikalaudamas, kad lietuvė persirengtų marškinėlius arba būtų išvaryta iš čempionato. Vėliau ruso sportininko tėvas žurnalistams sakė[2]:

„Ji atsisakė nusiimti tuos marškinėlius ir buvo diskvalifikuota. Pasitraukė ir visa Lietuvos delegacija. Lietuvos komandos elgesys visų pasaulio čempionato dalyvių atžvilgiu yra niekinantis ir nieko vertas. Dėkoju organizaciniam komitetui už labai teisingą ir greitą sprendimą.“

Audriaus Bačiulio duktė sulaukė ne tik paramos, bet ir kritikos

K. Dūdaitė dėkojo už didžiulį palaikymą. Socialinių tinklų nuotrauka
K. Dūdaitė dėkojo už didžiulį palaikymą. Socialinių tinklų nuotrauka

Šis įvykis garsiai nuskambėjo ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu. Atletei jau spėjo išreikšti pagarbą bei palaikymą ne vienas politikas ar žinomas žmogus. Po visko K. Dūdaitė rašė socialiniuose tinkluose[3]:

„Šis įrašas bus lietuviškai, nes tai mano gimtoji kalba ir jis skirtas mano tautiečiams.
Pirmiausia, ačiū jums, kad esate tauta, kuri nepamiršo, ką reiškia būti mažais, bet išdidžiais. Turėti savigarbos, kuri įrėžta mūsų kauluose ir širdyse, su kiekvieno sušaudyto partizano kraujo auka. Kad nepamiršote, kokia trapi ir brangi yra laisvė, ir kaip tenka ją ginti nuo tų, kurie neverti vadintis žmonėmis.
Jūsų visų palaikymas man labai brangus. Bet palaikymas turi virsti veiksmais. Skatinu visus, norinčius pasakyti man AČIŪ, rasti kaip padaryti gerą kitais būdais.“

Tarp akivaizdų palaikymą parodžiusių asmenų buvo ir Lietuvos žurnalistas, politikos bei gynybos temų apžvalgininkas Audrius Bačiulis. Daugeliui jis taip pat žinomas pseudonimu Protingas Chamas. A. Bačiulis taip pat kuria bendrą laidą su Algiu Ramanausku, kuris taip pat jau pagarsėjo neapykantą prieš rusus keliančiais pasisakymais.

Pasirodo, jog K. Dūdaitė yra Audriaus Bačiulio duktė. Tą drauge su Algiu Ramanausku vedantis laidą vyras patvirtino ir savo socialiniuose tinkluose. Tačiau pati K. Dūdaitė seniau duotame interviu A. Bačiulį kažkodėl vadino dėde[4]. Galbūt tarp šeimos narių buvo perbėgusi juoda katė?

Taip pat verta paminėti, jog dalis visuomenės visgi skeptiškai žiūri į K. Dūdaitės elgesį. Socialiniuose tinkluose verda diskusijos, jog nereikėtų sporto varžybų maišyti su politika. Kritikai teigia, kad sportininkės veiksmai galėjo pakenkti ne tik jos pačios, bet ir visų Lietuvos sportininkų galimybėms pasirodyti tarptautinėse varžybose.

Taip pat kalbama, jog savo neigiamą požiūrį reikėtų parodyti sėkmingai sutriuškinant rusus konkursuose, o ne daryti provokacijas ir tiesiog trauktis iš varžybų be jokių laimėjimų.

Auksą Vengrijoje vykusiame pasaulio plaukimo čempionato trumpajame baseine (25 m) iškovojusi plaukikė Rūta Meilutytė neatsisakė rungtis su rusais, kurie šiose planetos pirmenybėse startavo neutraliu statusu. Vietoj to, sportininkė tiesiog nedavė šanso rusams laimėti aukso, o pati teigė, kad net neturėjo minčių nedalyvauti plaukime[5]:

„Nebuvo, plaukti visada norėjau ir turėjau tikslą šiam čempionatui ir jį įvykdžiau.“

Tiesa, kalbėdama apie K. Dūdaitę Meilutytė sakė[6]:

„Labai palaikau ją, manau, kad ji – šauni moteris. Mane tai pradžiugino ir įkvėpė.“