Vietoje ekspertinio vertinimo valdantieji užsimojo pakeisti Seimo statutą
Seimo Etikos sargams konstatavus, kad Teisės ir teisėtvarkos komitetas atsisakydamas atlikti kanapių dekriminalizavimo ekspertinį vertinimą pažeidė Seimo statutą, valdantieji žengia dar toliau. Pasirodė Seimo statuto įstatymo keitimo projektas, kuriuo statutas būtų pakeičiamas taip, kad nebeliktų minėtų pažeidimų. Taigi, pataisas pasiūlęs Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma užsimojo ne pareigas vykdyti pagal įstatymo raidę, bet pakeisti pačią įstatymo raidę.
Tokių valdančiųjų „pergalių“ pro akis nepraleido opozicijai priklausanti parlamentarė Agnė Širinskienė, pasidalinusi Seimo statuto keitimo įstatymo projektu. Pasirodo, ekspertinį vertinimą, pasak pačių valdančiųjų, bus galima užsakyti tik iki tol, kol komitetas nėra apsvarstęs kanapių dekriminalizavimo projekto, o tokia galimybe Seimo narių grupė esą galės pasinaudoti tik vieną kartą.
„Na tai kas Razmai, kad svarstymo komitete metu ar plenarinių posėdžių salėje galima taip „sutvarkyti“ projektą, kad jo esmė keičiasi ir pvz. atsiranda keli galimi prieštaravimai Konstitucijai. Valdantiesiems ekspertų nereikės, svarbu, kad formalumas atliktas ir pliusiuką užsidės“, – rėžė A. Širinskienė.
Seimo narė priminė, kad valdantieji net du kartus pažeidė Seimo statutą neužsakinėdami ekspertinio vertinimo, nors parlamentarai ir primygtinai prašė tą padaryti civilinės sąjungos ir narkotikų dekriminalizavimo projektams. Visgi, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui Stasiui Šedbarui ir kitiems valdantiesiems kategoriškai atsisakius tą padaryti, buvo kreiptasi į Seimo etikos sargus, kurie ir pripažino, kad komitetas net du kartus padarė Seimo statuto pažeidimą.
O štai, pasak A. Širinskienės, daugiau tokių klaidų nebebus – kitaip tariant, nors klaidos ir išliks, bet Statutas bus pakeistas taip, kad to kaip klaidų netraktuos.
Spręs, ar perbalsuoti dėl kanapių dekriminalizavimo projekto
Tuo tarpu prieš keletą dienų tas pats projekto iniciatorius J. Razma teigė, kad Seimo pavasario sesijos pradžioje parlamentas spręs, ar reikalingas perbalsavimas dėl kanapių dekriminalizavimo projektų[2].
Anot Seimo vicepirmininko, jei Etikos ir procedūrų komisijos rekomendacija yra privalomojo pobūdžio, tai Seimas esą bus įpareigotas dar kartą persvarstyti įstatymo projektus, o jei tai nėra privalomojo pobūdžio rekomendacija, tokiu atveju parlamentas turės balsuoti, ar persvarstyti įstatymo projektus.
„Prieš Seimo sesiją įsivertinsime tą Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą ir viskas bus pagal Seimo statutą padaryta. Jeigu bus privalomas perbalsavimas pagal tokį jų sprendimą, tai neišvengiamai turėsime daryti, jeigu yra tik rekomendacija, tai tada spręs pats Seimas, ar jis priima tą rekomendaciją, ar nepriima“, – kalbėjo parlamento vicepirmininkas[2].
Tačiau panašu, kad toks perbalsavimas gali ir nepavykti, mat Komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė nors ir konstatavo, kad buvo padarytas Seimo statuto 145 straipsnio pažeidimas, kadangi išvada yra rekomendacinio pobūdžio, parlamentas esą pats turės apsispręsti, ar sugrįžti prie šio įstatymo projekto persvarstymo.
Teisės ir teisėtvarkos komitetas pažeidė Seimo statutą
Svarstant mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo projektą Seime, buvo padarytas Seimo statuto pažeidimas – prieš nepilnas kelias savaites tokią išvadą pateikė Seimo etikos sargai.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad Seimo statutas įpareigoja kreiptis ekspertinio vertinimo į TTK, jeigu to reikalauja ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų.
Savo išvadose Komisija nurodė, kad balsavimas dėl kanapių dekriminalizavimo projekto gali būti kartojamas arba tęsiamas nuo tos stadijos, kai buvo padarytas pažeidimas.
Dėl galimai nesąžiningai įvykdyto balsavimo dar 2022-ųjų pabaigoje į TTK kreipėsi 31 parlamentaras, prašydamas atlikti ekspertinį įstatymo projekto vertinimą.