Medžiagines sauskelnes renkasi apie gamtos tausojimą mąstantys tėvai
Vienkartinės sauskelnės yra pagamintos naudojant plastiką, smarkiai apdorotą popieriaus masę, klijus, dažus, kvepalus ir itin sugeriantį cheminį junginį, vadinamą natrio polyakrilatu.[1] Tokia sudėtis vargiai gali pasirodyti itin sveika kūdikiams, kurie sauskelnes nešioja ištisą parą. Tačiau yra ir kita opi problema – tarša.
Lietuvoje per metus gimsta netoli 30 000 naujagimių, kurių auginimui prireikia apie 120 000 000 vienkartinių sauskelnių. Vos vienas vaikas per savo kūdikystę sunaudoja 5 000-8 000 vienkartinių sauskelnių, kurios sveria apie toną. Tai – išties didelis kiekis neperdirbamų, ilgai yrančių atliekų, kurių visgi galima išvengti, drauge pasitarnaujant ne tik gamtai, bet ir kūdikio sveikatai. Ir viskas, ko reikia – tiesiog vietoj vienkartinių sauskelnių naudoti vystyklus ir daugkartines sauskelnes.
Tiesa, daug tėvų vis dar bijo tokio ekologiškesnio pasirinkimo, nes mano, kad daugkartinių sauskelnių priežiūra sukelia daug vargo, atima laiką ir dėl to išvis neverta su jomis prasidėti. Visgi tai nėra toks sudėtingas ar nemalonus pasirinkimas, kaip gali pasirodyti daugkartinių sauskelnių niekad nebandžiusiems tėvams. O tuo tarpu šiek tiek daugiau laiko kainuojanti priežiūra atsipirks su kaupu kitais būdais – natūraliai kvėpuojančia kūdikio odele bei didelio gamtos teršimo išvengimu.
Žinoma, tai nereiškia, kad daugkartinės sauskelnės yra pilnai draugiškos aplinkai, nes jų skalbimui vis tiek naudojami vandens bei elektros ištekliai ir skalbimo priemonės, tačiau tai – kur kas geresnis pasirinkimas, norintiems labiau tausoti Žemę.
Daugkartinės sauskelnės gali padėti greičiau įpratinti vaiką tuštintis į puoduką
Bene pagrindinis daugkartinių sauskelnių minusas, kurį kartoja tokio vaikų vystymo būdo neišbandę tėvai – tai nepatogumas dėl būtinybės sauskelnes skalbti, vietoj greito jų išmetimo. Tačiau iš tikrųjų tai nėra taip jau sudėtinga. Veikiausiai visi savo namuose turi skalbykles ir nebeplauna drabužių rankomis, tad papildomai įjungti skalbyklę, kad būtų išplautos ir sauskelnės, nėra toks didelis vargas.
Tas pats pasakytina ir apie sauskelnių keitimą. Tiek vienkartines, tiek daugkartines sauskelnes vis tiek reikia reguliariai keisti, jose vis tiek pasitaiko ne tik šlapimo, bet ir išmatų, tad didelio skirtumo nėra. Su daugkartinėmis sauskelnėmis augančiam vaikui tiesiog tenka kiek dažniau jas keisti dėl iš karto juntamos drėgmės ir tikimybės, kad ilgiau laukiant peršlaps drabužiai, tačiau pats šlapumo jausmas anaiptol nėra minusas.
Jeigu norite, kad vaikas kuo greičiau atprastų nuo sauskelnių, daugkartinės sauskelnės yra puikus pasirinkimas būtent todėl, jog mažylis visada iš karto jus drėgmę, vos tik jį prispirs būtinybė nusišlapinti. Ilgainiui tokiu būdu kūdikis pradės suvokti, jog nemaloni drėgmė ir šlapinimasis yra susiję dalykai, todėl turėtų daug lengviau ir greičiau pereiti prie darymo į puoduką. Tad pasirinkus daugkartines sauskelnes ne tik tikėtina, kad sutaupysite pinigų, bet ir padėsite vaikui greičiau vystytis.
Nuo tarpu naudojant vienkartines sauskelnes kūdikis nejaučia drėgmės arba ji būna vos juntama, todėl suvokti tuštinimosi į puoduką reikalingumą gali prireikti daug daugiau laiko. Deja, tačiau tyrėjai jau spėjo pastebėti, kad atsiradus vienkartinėms sauskelnėms ir joms vis tobulėjant, vaikų perėjimas prie puoduko taip pat vis labiau nusikelia į tolimesnę ateitį. Pavyzdžiui, prieš daugiau nei dvidešimt metų 92 procentai vaikų mokėjo tuštintis į puoduką sulaukę 18 mėnesių. Tuo tarpu dabar jau nieko nebestebina, jog su vienkartinėmis sauskelnėmis vis dar vaikšto net ir 3 metų vaikai, o Amerikoje šis amžius dar didesnis.
Daugkartinės sauskelnės ne tik pasitarnauja gamtai, bet ir piniginei
Naudojant daugkartines sauskelnes išvengiama nuolatinio naujų sauskelnių pirkimo, kadangi tos pačios sauskelnės po išplovimo naudojamos daugybę kartų. Iš esmės jas netgi galima pasigaminti patiems, taip panaudojant jau nebereikalingus medvilnės, bambuko ar kitus audinius ir kartu sutaupant dar didesnes pinigų sumas. Iš viso užteks 20-30 sauskelnių, tad veikiausiai lengvai rasite pakankamą kiekį nebenaudojamos medžiagos, kad tiek pasigamintumėte. Internete pilna įvairiausių paaiškinimų ir instrukcijų, kaip pasiūti sauskelnes, tad tai tikrai neturėtų pasirodyti labai sudėtinga, O nauda bus akivaizdi – ne tik elgsitės tvariai, panaudodami nebereikalingas, bet dar vartotinas medžiagas, bet ir sutaupysite.
Kai kurie skeptikai mano, kad nuolat plaunant daugkartines sauskelnes kaštai vis tiek suvienodėja, nes tiesiog tai, ką išleistų pirkdami vienkartines sauskelnes, ekologiškesnį būdą pasirinkę tėvai sumoka už vandenį, elektrą ir skalbimo priemones. Tačiau tai tėra mitas, nes vienkartinės sauskelnės yra pakankamai brangios, o šiuolaikinės skalbyklės itin ekonomiškos, tad nereikalauja didelių vandens ir elektros sąnaudų.
Žinoma, visgi reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog ne visiems vaikams ar jų tėvams pavyksta prisijaukinti daugkartines sauskelnes. Kai kuriais atvejais tėvams, net ir jas išbandžius, tokios sauskelnės vis tiek pasirodo per didelis vargas. Bet taip pat pasitaiko atvejų, kai daugkartinės sauskelnės tiesiog netinka pačiam vaikui, nes kažkodėl alergizuoja odą, atsiranda iššutimai, net ir keičiant jas pakankamai dažnai.[2] Tai – gan reti atvejai, lyginant su alergijomis, kurias patiria vienkartines sauskelnes dėvintys kūdikiai, tačiau vis tiek verta įsitikinti, ar vaikui tikrai tinka ekologiškesnis variantas. Todėl geriausia pirma nusipirkti ar pasisiūti tik kelias sauskelnes ir tik jas išmėginus galutinai nuspręsti, ar verta pilnai prie jų pereiti. Ir svarbu įsidėmėti, jog dažniausiai paraudimai ar iššutimai atsiranda ne dėl pačių daugkartinių sauskelnių netikimo kūdikiui, o todėl, jog jos per retai keičiamos.[3]
O tiems tėvams, kurie daugkartines sauskelnes nori pasirinkti išskirtinai tik dėl ekologijos, taip pat pirmiausia verta apsvarstyti kaip jas prižiūrės. Deja, tačiau kai kuriais atvejais tokių sauskelnių priežiūra gali gamtai kainuoti kur kas daugiau nei vienkartinės sauskelnės. Tyrėjai jau yra atkreipę dėmesį,[4] kad plaunant medžiagines sauskelnes ekologiškai optimaliu būdu (t. y., nenaudojant džiovyklės, plaunant pilna apkrova ir tas pačias sauskelnes vėliau paliekant kitam būsimam vaikui), anglies pėdsakas gali sumažėti beveik 40 proc., lyginant su vienkartinėmis sauskelnėmis. Tačiau jei skalbiama bus pustuštėje skalbyklėje, be to bus naudojama džiovyklė, tuomet tai vargu ar bus įmanoma pavadinti ekologiškesniu būdu.
Taigi, jeigu norite iš tikrųjų žymiai labiau tausoti gamtą, teks apsvarstyti faktą, jog džiovinti vystyklus reikės ne džiovyklėje, o natūraliai. Taip pat teks medžiagines sauskelnes kurį laiką kaupti (tam pasitarnaus specialūs neperšlampami maišai) arba tiesiog jas skalbti su kitais apatiniais drabužiais. Tai, žinoma, nėra labai didelė problema, tačiau prieš galutinai nusprendžiant naudoti daugkartines sauskelnes visgi verta apsvarstyti visus pliusus ir minusus. Nes svarbiausia taisyklė – nepamiršti, jog sauskelnių keitimas neturėtų virsti į kažkokią kančią tėvams. Jeigu jaučiate, kad daugkartinės sauskelnės jums bus per didelis vargas, tuomet rinkitės vienkartines, o gamtą stenkitės tausoti kitais būdais.