Dar vienas vaistas diabetikams, kurį žmonės naudoja svorio metimui: metforminas

Pasaulis, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kenksmingi vaistai
Dar vienas vaistas naudojamas svoriui mesti, kurio paskirtis realiai yra visai kita. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Metforminas: jo vartojimas, veikimas, šalutinis efektas

Metforminas yra plačiai vartojamas geriamasis vaistas, pirmiausia skirtas 2 tipo cukriniam diabetui gydyti. Jį galima gauti įvairiais pavadinimais, bet veiklioji medžiaga metforminas priklauso vaistų, vadinamų biguanidais, grupei ir yra vartojamas jau kelis dešimtmečius. Dažnai šis vaistas skiriamas trumpam laikui ir keičiant dozę, priklausomai nuo būklės ir poveikio kiekvienam pacientui[1]. Tačiau pastaruoju metu jis populiarėja ir tarp pametusių galvas dėl svorio metimo.

Metforminas, kilęs iš junginio, randamo prancūziškame alyvmedžio augale, kuris nuo viduramžių buvo vartojamas cukraus kiekiui kraujyje mažinti. 1957 m. jis buvo pradėtas vartoti kaip vaistas nuo diabeto. Iki 1990-ųjų jis tapo pirmos eilės vaistu, skirtu 2 tipo diabetui gydyti.

Metforminas pirmiausia veikia mažindamas gliukozės gamybą kepenyse, mažindamas gliukozės absorbciją žarnyne ir didindamas raumenų ląstelių jautrumą insulinui. Šie veiksmai padeda mažinti cukraus kiekį kraujyje asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Be to, įrodyta, kad metforminas teigiamai veikia cholesterolio kiekį kraujyje ir svorio reguliavimą.

Metforminas yra pirmojo pasirinkimo vaistas sergantiesiems 2 tipo diabetu. Jis dažnai skiriamas kartu su dietos ir gyvenimo būdo pokyčiais, kad padėtų veiksmingai valdyti cukraus kiekį kraujyje. Kai kuriais atvejais metforminas gali būti skiriamas asmenims, sergantiems prediabetu (kai cukraus kiekis kraujyje yra didesnis nei įprastai, tačiau nepakankamai didelis, kad būtų galima jį priskirti diabetui), siekiant išvengti arba atitolinti 2 tipo diabeto atsiradimą[2].

Nustatyta, kad metforminas yra veiksmingas gydant kai kuriuos PCOS-PKS (policistinių kiaušidžių sindromas), hormoninio sutrikimo, kuris pasireiškia reprodukcinio amžiaus moterims, atvejus. Jis gali padėti sureguliuoti menstruacijų ciklą, pagerinti vaisingumą ir valdyti su šia liga susijusį atsparumą insulinui.

Vaistų vartojimas
Preparatai naudojami dėl efekto, bet ne pagal paskirtį. Jeshootscom/ Pexels nuotrauka

Apetitą slopinantis vaistas gali neigiamai veikti virškinimo sistemą

Kai kurie tyrimai rodo, kad metforminas gali padėti reguliuoti svorį tam tikriems asmenims, ypač sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu arba PCOS. Jis dažniausiai skiriamas dėl poveikio apetitui, nes jį slopina ir padeda numesti svorio, tačiau dėl rizikos prie jo priprasti ir dėl su laiku silpnėjančio jo poveikio ar net galimo šalutinio efekto jis skiriamas laikinai[3].

Metforminas paprastai laikomas saugiu ir gerai toleruojamu, tačiau kai kuriems asmenims gali pasireikšti šalutinis poveikis. Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai yra šie:

  • Virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir pilvo pūtimas yra dažni šalutiniai metformino poveikiai virškinimo traktui, ypač pradedant vartoti vaistą. Šie simptomai paprastai laikui bėgant išnyksta, nes organizmas prisitaiko prie vaisto.
  • Vitamino B12 trūkumas: dėl ilgalaikio metformino vartojimo gali sumažėti vitamino B12 pasisavinimas, todėl jo gali trūkti. Metforminą vartojantiems asmenims gali prireikti reguliariai stebėti vitamino B12 kiekį ir vartoti papildų.
  • Pieno rūgšties acidozė: nors ir retai, tačiau galimas rimtas šalutinis metformino poveikis yra pieno rūgšties kaupimasis kraujyje. Ši būklė labiau tikėtina asmenims, turintiems inkstų ar kepenų sutrikimų, dehidratacijos arba vartojantiems tam tikrų vaistų. Pieno rūgšties acidozės simptomai yra padažnėjęs kvėpavimas, stiprus raumenų skausmas, didelis nuovargis ir skrandžio skausmas. Pasireiškus šiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
  • Hipoglikemija: nors ir rečiau nei vartojant kitus vaistus nuo diabeto, metforminas kai kuriems asmenims vis dėlto gali sukelti mažą cukraus kiekį kraujyje (hipoglikemiją). Metformino derinimas su kitais vaistais nuo diabeto, valgio praleidimas ar per didelis alkoholio kiekis gali padidinti šią riziką.

Metforminas yra plačiai vartojamas ir veiksmingas vaistas 2 tipo cukriniam diabetui, prediabetui ir PCOS gydyti. Pagrindinis jo veikimo mechanizmas apima gliukozės gamybos mažinimą kepenyse, jautrumo insulinui didinimą raumenų ląstelėse ir gliukozės absorbcijos žarnyne mažinimą. Tačiau ilgainiui tapo dar vienu apsėdimu norintiems atsikratyti svorio lengvesniais, bet nebūtinai teisingais būdais.

Lieknėjimo fanatikai vis dažniau griebiasi diabetikams skirtų vaistų

Tokius vaistus kaip „Ozempic“ ir „Wegovy“, kurie skirti cukriniu diabetu sergantiems pacientams cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti, FDA neseniai patvirtino kaip pagalbinius svorio metimo preparatus. Tai sukėlė didelį susidomėjimą ir didelę paklausą, todėl kurį laiką 2 tipo diabetu sergantiems žmonėms buvo sunku gauti šių vaistų[4].

Preparatus išpopuliarino pasaulinės ir JAV žvaigždės. Žmonių susidomėjimas šiais vaistais sukėlė vaistų trūkumą ir problemų diabetu sergantiems žmonėms. Toks pat susidomėjimo bumas kyla ir dėl kitų vaistų, kurie pirmiausia yra naudojami idant pagerintų būklę ir gyvenimą cukriniu diabetu sergantiems asmenims.

Vienas iš tokių vaistų, kuriais domisi metantieji svorį, kaip jau minėta, yra metforminas. Nors šiam tikslui jis negavo FDA patvirtinimo, kai kurie gydytojai skiria jį ne pagal paskirtį pacientams, turintiems riziką susirgti 2 tipo diabetu.

Metforminas padeda sumažinti gliukozės gamybą kepenyse ir jos išsiskyrimą į kraują. Jis taip pat gali veikti per energijos reguliatorių ląstelėse, vadinamą AMP aktyvuota baltymų kinaze (AMPK), kuri gali sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Šie bendri mechanizmai gerina jautrumą insulinui, o tai yra naudinga, nes 2 tipo diabetu sergantiems žmonėms dažnai pasireiškia atsparumas insulinui.

Be to, metforminas lėtina gliukozės absorbciją, todėl padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tačiau metformino vartojimo rezultatai gali būti kuklūs ir skirtingi. Tyrimų apžvalgose nustatyta, kad metforminą vartojantys žmonės paprastai numeta daugiau svorio nei tie, kurie vartoja placebą. Ilgalaikiai tyrimai rodo, kad metformino vartotojai gali numesti 5-15 kg.

Dar vienas vaistų bumas
Lieknėjimo vaistai užvaldė svorio metimo fanatikus. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Ar metforminas veikia geriau nei išpopuliarinti „Ozempic“ ir „Wegovy“?

Mokslininkai vis dar bando suprasti, kaip metforminas padeda numesti svorio. Tačiau jie turi keletą teorijų.viena jų yra jautrumas insulinui. Didžioji dalis suvalgyto maisto virsta gliukoze. Įprastomis aplinkybėmis, kai gliukozė patenka į kraują, kasos ląstelės išskiria insuliną.

Insulinas skatina ląsteles sunaudoti gliukozę energijai gauti. Kai gliukozė patenka į Jūsų ląsteles ir jos kiekis kraujyje sumažėja, tai yra signalas kasai nustoti gaminti insuliną. Gliukozės perteklius kaupiamas kepenyse kaip glikogenas arba kaip riebalai.

Dėl kelių priežasčių jūsų ląstelės gali nesugebėti efektyviai pasisavinti gliukozės iš kraujo arba jos kaupti. Tai vadinama atsparumu insulinui. Rezultatas: kasa pumpuoja daugiau hormono, bandydama įveikti didėjantį gliukozės kiekį[5]. Jei jūsų ląstelės tampa per daug atsparios insulinui, padidėja gliukozės kiekis kraujyje, o ilgainiui gali išsivystyti prediabetas ir 2 tipo diabetas.

Metforminas gali padėti pristabdyti svorio augimą, kuris yra susijęs su atsparumu insulinui. O daugelio tyrimų metu metforminas pagerino jautrumą insulinui, kuris gali pagerinti atsparumą insulinui. Atsparumas insulinui ir nutukimas tarpusavyje yra sudėtingai susiję.

Metforminas taip pat gali tiesiog sumažinti alkį

Atrodo, kad metforminas, kaip ir „Ozempic“ bei „Wegovy“, didina GLP-1 – hormono, kuris padeda atitolinti skrandžio ištuštėjimą ir siunčia į smegenis signalus „esu sotus“, – sekreciją. GLP-1 taip pat gali teigiamai veikti insuliną gaminančias kasos ląsteles, didindamas insulino sekreciją ir gamybą. Yra duomenų, kad nutukusių žmonių GLP-1 sekrecija gali būti sumažėjusi.

Taip pat manoma, kad dėl metformino organizmas tampa jautresnis leptinui, hormonui, padedančiam kontroliuoti apetitą. Per didelis leptino kiekis gali sukelti atsparumą leptinui, kuris gali padidinti alkį ir paskatinti valgyti daugiau. Metformino poveikis leptinui gali padėti sumažinti alkį.

Metforminas gali keisti žarnyno mikrobiotą, iš dalies skatindamas trumpos grandinės riebalų rūgščių (SCFA) gamybą. Panašu, kad SCFA yra naudingos medžiagų apykaitos sveikatai, įskaitant vis daugiau įrodymų, kad dėl jų galime tapti jautresni insulinui, pagerinti apetito reguliavimą ir kt.

Metforminas taip pat tiriamas kaip ilgaamžiškumą skatinantis vaistas, nes paaiškėjo, kad jis gali sustiprinti mitochondrijų funkciją ir kovoti su uždegimu. Mitochondrijų disfunkcija ir silpnas sisteminis uždegimas taip pat yra susiję su nutukimu.

Svorio mažėjimas vartojant metforminą paprastai trunka nuo 6 iki 12 mėnesių, nors kai kurie žmonės rezultatus gali pastebėti anksčiau. Gydytojai vis dažniau skiria metforminą ne pagal paskirtį pacientams, sergantiems prediabetu, kad būtų išvengta diabeto atsiradimo. Metforminas taip pat gali būti skiriamas be recepto nutukimui ir svorio padidėjimui, kurį sukelia antipsichoziniai vaistai, gydyti.
Lieknėjimas
Metant svorį retai galvojama apie tai, kokias problemas tai gali sukelti ateityje. Shvets production/ Pexels nuotrauka

Lieknumo mada pamirštant sveikatos svarbą ir galimą riziką

Nutukimu sergantiems žmonėms dėl sudėtingų hormoninių signalų procesų gali būti sunku pasiekti ir išlaikyti svorio sumažėjimą, net jei jie mankštinasi ir laikosi sveikos mitybos. Tačiau metforminas geriausiai veikia kartu su didesniu fiziniu aktyvumu ir geresne mityba.

Metformino dozės yra įvairios, o vaisto yra tiesioginio atpalaidavimo ir pailginto atpalaidavimo formų. Pacientai paprastai pradeda vartoti mažesnę dozę, kuri ilgainiui prireikus gali būti didinama. Labai svarbu laikytis gydytojo paskirtos dozės ir aptarti su juo bet kokias problemas ar klausimus, kad būtų užtikrintas geriausias įmanomas rezultatas.

Svorio kontrolė yra sudėtinga dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui, dėl to, kad dalyvauja daugybė hormonų signalų, reguliuojančių medžiagų apykaitą ir apetitą. Štai kodėl kartais svorio metimui palengvinti vartojami antidiabetiniai vaistai, pavyzdžiui, metforminas. Svorio mažėjimas vartojant metforminą paprastai būna nedidelis ir laikui bėgant vyksta lėtai, tačiau tai vaistas, kuris gali būti naudojamas kaip naudinga priemonė kartu su sveikos gyvensenos įpročiais.

Deja, toks svorio metimo bumas kenkia pacientams, kurie susiduria su gyvybei reikalingų preparatų trūkumu dėl mados ir populiarumo bangos. Taip pat nėra tiksliai aišku, kaip ilgalaikis tokių vaistų vartojimas veikia organizmus tų, kurie vejasi lieknumo madas ir imasi drastiškų priemonių. Tai gali būti tikrai kenksminga ir pavojinga.