Dar viena didžiulė kompanija mažina darbuotojų skaičių

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Komandos mažėja
Atleidimai ir masiški pertvarkymai liečia įvairias įmones. Fauxels/ Pexels nuotrauka

Masiniai atleidimai turi pražūtingą poveikį ir darbuotojams, ir ekonomikai

Masiniai atleidimai iš darbo gali turėti pražūtingą poveikį darbuotojams, jų šeimoms ir ekonomikai. Deja, jie tampa vis dažnesni, nes įmonės stengiasi prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančios ekonominės aplinkos. Nors JAV darbo rinka išlieka stipri, nedidelis nedarbo lygis ir spartus darbo vietų augimas, daugelis įmonių stengiasi neatsilikti.

Masiškai atleidžiami darbuotojai pradėjo truakti dėmesį dar 2022, kai technologijų įmonės ėmėsi etatų mažinimo. Dabar jau ir televizijos kanalų grupės mažina darbuotojų skaičius, uždaro net ir visą skyrių ar keičia veikimo principus, prisitaikydami prie besikeičiančios industrijos ir vartotojų įpročių.

Masinis atleidimas apibrėžiamas kaip ne mažiau kaip 50 darbuotojų atleidimas per 30 dienų ar trumpesnį laikotarpį, kai atleidžiamų darbuotojų skaičius sudaro daugiau kaip trečdalį įmonės darbuotojų[1]. Arba masinis atleidimas yra tada, kai per 30 dienų ar trumpesnį laiką atleidžiama 500 darbuotojų, nesvarbu, koks būtų įmonės darbuotojų skaičius. Masinio atleidimo iš darbo poveikis gali būti pražūtingas tiek nukentėjusiems asmenims, tiek visai ekonomikai.

Deja, daugelis JAV įmonių šiais metais jau pradėjo masinius atleidimus. Prasidėjus technologijų pasaulyje, banga juda į kitas industrijas. Apie atleidimus neseniai paskelbė „LinkedIn“, bendrovė savo pranešime darbuotojams pranešė, kad iš savo darbuotojų visame pasaulyje atleis 716 darbuotojų ir nutrauks Kinijoje lokalizuotą darbo vietų programėlę[2].

Po to, kai neseniai pasirodė žinia, kad „Shopify“ mažina 20 proc. darbuotojų ir parduoda savo logistikos verslą. Dideli darbuotojų skaičiai atleisti ir iš kitų bendrovių, kaip „Twitter“ ir „Roku“. Šios įmonės prisijungė prie daugelio didelių korporacijų, kurios naujaisiais metais gerokai sumažino darbuotojų skaičių.

„Spotify“ sumažino darbuotojus 20 procentų; „Morgan Stanley“ atleido 3000; „DropBox“ 16 procentų; „Lyft“ gretos sumažėjo 1072 žmonėmis; „BuzzFeed“ 15 proc.; „Electronic Arts“ atleido 780 žmonių ir vienas didžiasių atleidimų buvo sulauktas „Amazon“ įmonėje, nes bendrovė atleido žmones keliais etapais pradėję nuo 18000 ir pakartoję bangą su 9000 atleidimų[3].

Atleidimai
Darbuotojai kenčia dėl masiškų etatų mažinimų. Christina Morillo/ Pexels nuotrauka

Atleidimų bumas persikėlė į 2023-uosius, palietė ne tik technologijų, bet ir kitas industrijas

Pirmosiomis 2023 m. savaitėmis, tebesitęsiant ekonomikos nuosmukiui ir stagnuojant pardavimams, technologijų bendrovės, įskaitant „Meta“ ir „Google“ paskelbė apie masinius atleidimus. Darbuotojų skaičiaus mažinimas prasidėjo po to, kai praėjusiais metais žiniasklaidos ir socialinių tinklų įmonės gerokai sumažino darbuotojų skaičių.

Pasak žiniasklaidos, atleidimai pirmiausia paveikė technologijų sektorių, kuriame šiuo metu darbuotojų mažėja sparčiau nei bet kuriuo pandemijos laikotarpiu. Remiantis „The Wall Street Journal“ cituojamais duomenimis, gautais iš svetainės, kurioje stebimi atleidimai nuo pandemijos pradžios, vien 2023 m. technologijų bendrovės panaikino daugiau kaip 187 000 darbo vietų, palyginti su 80 000 darbo vietų 2020 m. kovo-gruodžio mėn. ir 15 000 darbo vietų 2021 m[4].

Tačiau išlaidas mažina ne tik technologijų bendrovės. Daug darbo vietų buvo sumažinta bendrovėje „Gap“, taip pat bendrovėse „FedEx“ ir „Dow“. Ši tendencija kelia nerimą, nes rodo, kad daugeliui bendrovių sunku prisitaikyti prie kintančios ekonominės aplinkos. Kai kurios iš šių darbo vietų gali būti panaikintos dėl tebesitęsiančių pandemijos padarinių, kitos dėl platesnių ekonominių tendencijų.

Ką daryti darbuotojams, jei jie susiduria su masiniu atleidimu? Pirmiausia svarbu pasirūpinti savimi ir savo šeima. Tai gali reikšti, kad reikia pasinaudoti bet kokiomis darbdavio siūlomomis išeitinėmis ar kitomis išmokomis, pavyzdžiui, tęstiniu sveikatos draudimu ar karjeros keitimo paslaugomis. Taip pat galite kreiptis paramos į šeimą, draugus ar terapeutą.

  • Nors masinio atleidimo iš darbo metu gali būti sunku susirasti naują darbą, svarbu išlikti aktyviam ir nuolat atnaujinti savo įgūdžius bei gyvenimo aprašymą.
  • Galite apsvarstyti galimybę užmegzti ryšius su kolegomis ir kontaktiniais asmenimis savo srityje, dalyvauti darbo mugėse arba kreiptis į įdarbinimo specialistus.
  • Galiausiai, svarbu prisiminti, kad masinis atleidimas iš darbo neatspindi jūsų, kaip darbuotojo ar žmogaus, vertės. Tai sunki ir dažnai skausminga patirtis, tačiau svarbu išlikti pozityviam ir susitelkti į ateitį. Laiko ir pastangų dėka galite rasti naujų galimybių ir įveikti šią sunkią patirtį.

Naujausia įmonė, kenčianti sunkumus ir atleidžianti žmones, yra „LinkedIn“

„Microsoft“ priklausanti profesinių tinklų platforma „LinkedIn“ panaikina 716 darbo vietų ir palaipsniui nutraukia vietinių darbo vietų programėlės veikimą Kinijoje. Įmonės generalinis direktorius Ryanas Roslansky sakė, kad sprendimą uždaryti atskirą Kinijos programėlę, vadinamą „InCareer“, lėmė arši konkurencija ir sudėtinga makroekonominė aplinka[5].

Šis žingsnis yra dalis pokyčių, kuriuos „LinkedIn“ atlieka savo Pasaulinėje verslo organizacijoje (GBO) ir Kinijos strategijoje, planuodama pakeisti savo Kinijos strategiją, kad padėtų Kinijoje veikiančioms įmonėms samdyti darbuotojus, parduoti ir mokyti užsienyje.

Paslauga „InCareer“ buvo pradėta teikti 2021 m. gruodį, praėjus porai mėnesių po to, kai „LinkedIn“ paskelbė uždaranti savo pagrindinę paslaugą Kinijoje. Tuo metu sprendimą taip elgtis įmonė aiškino gerokai sudėtingesne veiklos aplinka ir didesniais atitikties reikalavimais. Paslauga Kinijoje turėjo padėti specialistams užmegzti ryšius, susirasti darbą ir teikti paraiškas dėl darbo, tačiau ji susidūrė su konkurentais.

Ši konkurencinė aplinka lėmė sprendimą iki rugpjūčio 9 d. palaipsniui nutraukti „InCareer“ veiklą. Nors „LinkedIn“ nebeturės atskiros darbo vietų programėlės Kinijoje, ji planuoja ir toliau šalyje vykdyti savo talentų, rinkodaros ir mokymosi veiklą. Šis 716 darbuotojų atleidimo skaičius prisideda prie „LinkedIn“ anksčiau atleistų 2200 darbuotojų.

„LinkedIn“ atleidimai
Atleidžiama didelė dalis darbuotojų ir uždaromi padaliniai. Airam Datoon/ Pexels nuotrauka

Darbuotojų atleidimas yra platesnių „LinkedIn“ restruktūrizavimo planų dalis

Bendrovė taip pat planuoja gegužės 15 d. atidaryti apie 250 naujų darbo vietų kai kuriuose savo veiklos segmentuose, įskaitant naujas verslo ir apskaitos valdymo komandas. Tačiau ji sumažins vadovų skaičių ir pasitelks daugiau pardavėjų, kad efektyviau aptarnautų besiformuojančias ir augančias rinkas.

Atleidžiamiems darbuotojams, kuriems JAV mokamos išmokos, bus išmokėtos išeitinės kompensacijos, tęsiamas sveikatos draudimas ir teikiamos karjeros keitimo paslaugos. Tuo tarpu už JAV ribų dirbantys darbuotojai gaus išmokas, atitinkančias vietos darbo įstatymus ir praktiką. Roslansky pripažino, kad 2024 finansiniai metai greičiausiai išliks sudėtingi, bet ir toliau dirbs su ambicijomis, kurių reikia jų vizijai įgyvendinti, ir pragmatizmu, reikalingu gerai valdyti verslą.

Sprendimas mažinti darbo vietų skaičių ir palaipsniui nutraukti veiklą Kinijoje nėra pavienis įvykis. Pastaraisiais mėnesiais apie darbuotojų atleidimą paskelbė kelios technologijų bendrovės, ne tik didelės bendrovės, bet ir startuoliai. Sausio mėnesį net ir „Microsoft“, „LinkedIn“ patronuojančioji bendrovė, pranešė, kad panaikina 10 000 darbo vietų, arba beveik 5 % savo darbuotojų visame pasaulyje.

Nepaisant šių iššūkių, „LinkedIn“ pranešė apie 8 proc. padidėjusias pajamas per metus, kurios buvo įtrauktos į naujausią balandžio mėn. paskelbtą „Microsoft“ ketvirčio pelno ataskaitą. Tačiau įmonė įspėjo, kad tikisi, jog trečiąjį ketvirtį pajamų augimas sulėtės iki vidutinio vienženklio skaičiaus dėl sulėtėjusio įdarbinimo ir reklamos išlaidų augimo.

Bendrovių sprendimas mažinti darbo vietų skaičių dažnai yra atsakas į konkurencinę aplinką ir sudėtingą makroekonominį klimatą regione. Tačiau, kad ir kaip skaudu darbuotojams, tokiais žingsniais įmonės išvengia totalaus griuvimo. Verslams tenka imtis įvairių priemonių. Ypač jei tuo pat metu mažinamos vadovų pareigybės ir pasitelkiama daugiau pardavėjų, kad būtų galima veiksmingiau aptarnauti besiformuojančias ir augančias rinkas.

Nors šie pokyčiai yra sunkūs tiems, kuriuos jie palietė, jie būtini, kad bendrovės galėtų prisitaikyti ir toliau sėkmingai veikti pasaulinėje rinkoje. Šie sunkūs laikai su infliacija, darbo rinkos pokyčiais ir industrijų kaita paveikia įvairius verslus ir iš visų pusių.