- Per ketverius metus Saudo Arabija pasiruošusi investuoti šimtus milijardų Jungtinėse Amerikos Valstijose
- Glaudesni ryšiai su Saudo Arabija yra vienas iš prioritetų D. Trumpui
- 600 mlrd. JAV dolerių pažadas duotas Saudo Arabijai susiduriant su finansiniais sunkumais
Per ketverius metus Saudo Arabija pasiruošusi investuoti šimtus milijardų Jungtinėse Amerikos Valstijose
Pastaruoju metu pinigai, investicijos, projektai ir ekonomikos klausimai bei Donaldas Trumpas tapo svarbiomis temomis. Jam pradėjus savo antrąją kadenciją, įvairios industrijos ir piliečiai ištempę ausis ir išplėtę akis laukia koks bus kitas jo sprendimas.
Pirmosiomis dienomis jis paskelbė apie investicinius projektus ir planus iškelti JAV į neregėtas aukštumas. Jo ir technologijų genijų projektas Stargate, sutelkiantis dėmesį į dirbtinį intelektą buvo priimtas įvariai. E. Muskas, vadinamas beveik dešiniąja D. Trumpo ranka sukritikavo projektą, teigdamas, kad dalyviai neturi pakankamai pinigų[1].
Kiti tikisi, kad inovacijos ir pokyčiai, kurie dažnai kardinaliai skiriasi nuo prieš tai buvusios valdžios, atneš sėkmę Amerikai. Šiurpinęs visus mokesčiais, D. Trumpas dabar džiugiai tikisi, kad ekonominiai santykiai su Saudo Arabija pasikeis ir tik į gerą.
Saudo Arabijos princas, pokalbio su D. Trumpu metu teigė, kad karalystė planuoja investuoti milijardus. Naujienų agentūra, susijusi su Saudo Arabijos valstybe, pranešė, kad princas turi didelių vilčių dėl bendradarbiavimo valdant D. Trumpui.
Kronprincas Mohammedas bin Salmanas išsakė savo planus po to, kai D. Trumpas užsiminė, jog Saudo Arabija gali būti jo pirmoji kelionė į užsienį, vėl tapus prezidentu[2].
Glaudesni ryšiai su Saudo Arabija yra vienas iš prioritetų D. Trumpui
Saudo Arabijos spaudos agentūra pranešė, kad kronprincas išreiškė planus plėsti prekybą ir investicijas su JAV, siekdamas 600 mlrd. dolerių galutinės sumos per ateinančius ketverius ar daugiau metų[3]. Tačiau agentūra nepateikė išsamios informacijos apie tai, kaip šie pinigai bus panaudoti.
Pranešama, kad abu vadovai taip pat kalbėjo apie būdus bendradarbiauti siekiant taikos, saugumo ir stabilumo Artimuosiuose Rytuose. Baltieji rūmai iš karto neatsakė apie šį pokalbį, ir neaišku, ar tai buvo pirmas D. Trumpo pokalbis su užsienio lyderiu nuo grįžimo į valdžią.
Tačiau tai yra pirmasis žingsnis dėl bendravimo užsienyje, apie kurį pranešta. Po inauguracijos D. Trumpas minėjo, kad galbūt vėl pasirinks Saudo Arabiją kaip savo pirmąją užsienio kelionę, kaip tai padarė 2017 m.
„Pirmoji užsienio kelionė paprastai būdavo į Jungtinę Karalystę, bet praėjusį kartą nuvykau į Saudo Arabiją, nes jie sutiko pirkti mūsų produktų už 450 mlrd. dolerių (429 mlrd. eurų)“, - sakė D. Trumpas Ovaliajame kabinete. „Manau, kad tikriausiai važiuočiau dar kartą“, - pridūrė jis.
Pastaraisiais metais JAV tapo mažiau priklausomos nuo Saudo Arabijos naftos, kuri kadaise buvo abiejų šalių santykių pagrindas. Nepaisant to, D. Trumpas ankstesnės kadencijos metu palaikė glaudžius ryšius su Saudo Arabija.
600 mlrd. JAV dolerių pažadas duotas Saudo Arabijai susiduriant su finansiniais sunkumais
Pasaulinės naftos kainos tebėra žemos, o tai turi įtakos šalies pajamoms po COVID-19 pandemijos. Tuo pat metu kronprincas toliau investuoja į NEOM - futuristinį miestą[4] Saudo Arabijos dykumoje - ir turi finansuoti didelio masto infrastruktūros projektus, įskaitant stadionus, skirtus 2034 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatui, kurio šeimininke bus Saudo Arabija.
Saudo Arabijos drąsi ateities vizija susidūrė su dar vienu iššūkiu, nes buvo atšaukti svarbiausios gėlinimo gamyklos „The Line“, kuri buvo pagrindinis NEOM projekto elementas, planai. Šis netikėtas žingsnis kelia susirūpinimą dėl futuristinio miesto įgyvendinimo galimybių ir verčia abejoti didingais karalystės modernizavimo tikslais.
Projektas buvo įsivaizduojamas kaip revoliucinis 170 kilometrų ilgio miestas, kuriame turėtų gyventi daugiau kaip 1,5 mln. žmonių. Jis turėjo parodyti Saudo Arabijos atsidavimą naujovėms ir tvarumui, pasitelkiant pažangią infrastruktūrą ir ekologiškas funkcijas. Tačiau pastaruoju metu iškilusios problemos rodo, kad projektas gali susidurti su rimtomis kliūtimis.
Saudo Arabijos valstybinio turto fondo remiamo projekto „The Line“ dydis ir apimtis jau buvo gerokai sumažinti. Dabar, sustabdžius vandens gėlinimo įrenginių statybą, pagrindinį objektą, kuris turėtų aprūpinti 30 proc. miesto vandens, projektas vėl pavojuje. Pranešama, kad šis sprendimas priimtas dėl finansinio spaudimo ir menkos investicijų grąžos iš valstybinio fondo.
Finansiniai sunkumai privertė karalystę persvarstyti savo ambicingus planus. Dabar tikimasi, kad iki 2030 m. projektas apims tik 2,7 km, o tai toli gražu neatitinka pradinės vizijos. Tačiau ekspertai spėja, kad šie metai visgi gali būti sėkmingi didžiausiai pasaulio naftos eksportuotojai.
Remiantis „Reuters“ atlikta apklausa, tikimasi, kad po dvejų metų lėtesnio augimo Saudo Arabijos ekonomika šiais metais sparčiau augs dėl didesnės naftos gavybos[5]. Prognozuojama, kad kitose Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos (PĮBT) valstybėse ekonomikos augimas taip pat bus spartus. Šis bendradarbiavimas su JAV ir D. Trumpu, kuris turi daug ambicijų, galimai bus naudingas Saudo Arabijai.