Suprasti akimirksniu
  • J. Trudeau vyriausybė susiduria su iššūkiais
  • J. Trudeau vyriausybė atsidūrė ant žlugimo slenksčio?
  • NDP lyderis: J. Trudeau laikas pasitraukti
  • J. Trudeau grasina taikyti papildomą mokestį naftai
  • Liberalų palaikymas sumažėjo iki 21 proc.
Šaltiniai
J. Trudeau
D. Trumpui diktuojant taisykles, susirūpinta galimu Kanados griuvimu. Youtube stop kadras

J. Trudeau vyriausybė susiduria su iššūkiais

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ir jo Liberalų partija pastaruoju metu susiduria su rimtais iššūkiais, keliančiais grėsmę jų valdymui. Žinoma, jog 2024 m. rugsėjo mėn. Liberalai patyrė pralaimėjimą specialiuose rinkimuose Monrealyje. Tai buvo antrasis pralaimėjimas po birželio mėn. nesėkmės Toronte. Rezultatai sustiprino abejones dėl Trudeau lyderystės ir Liberalų partijos ateities. 

Trudeau reputaciją smarkiai paveikė ir keli etikos pažeidimai. 

2016 m. jis su šeima atostogavo privačioje Karibų saloje, priklausančioje Aga Khanui iš vyriausybės lėšų[1]. 2019 m. J. Trudeau buvo kaltinamas ir bandymu daryti spaudimą generalinei prokurorei Jody Wilson-Raybould, siekiant nutraukti baudžiamąjį persekiojimą prieš inžinerijos įmonę SNC-Lavalin. Šie skandalai sumažino visuomenės pasitikėjimą jo vadovavimu. 

Trudeau, kaip žinoma, vadovauja mažumos vyriausybei, kurios mandatas baigiasi 2025 m. spalio mėn. Tačiau ankstyvų rinkimų tikimybė padidėjo, kai Naujoji demokratų partija (NDP) nutraukė paramą Liberalams. Todėl Trudeau vyriausybė gali susidurti su pirmalaikiais rinkimais. 

Tačiau, nepaisant prastėjančių reitingų ir vidinių partijos diskusijų dėl jo ateities, Trudeau, regis, neketina atsistatydinti prieš artėjančius rinkimus.

J. Trudeau vyriausybė susiduria su iššūkiais. Youtube stop kadras
J. Trudeau vyriausybė susiduria su iššūkiais. Youtube stop kadras

J. Trudeau vyriausybė atsidūrė ant žlugimo slenksčio?

J. Trudeau, jau kelis mėnesius sulaukiančio raginimų atsistatydinti, padėtis pirmadienį tapo dar pavojingesnė. Taip nutiko dėl atsistatydinusios jo vicepremjerės ir finansų ministrės Chrystia Freeland[2]. Šioji ilgą laiką buvo laikoma viena iš ištikimiausių J. Trudeau rėmėjų. Tad toks Ch. Freeland žingsnis netruko nustebinti daugelį. Teigiama esą J. Trudeau norėjo, jog ji atsisakytų finansų ministrės pareigų ir priimtų kitą postą ministrų kabinete. Tačiau moteriai pasirodė, kad atsistatydinimas yra vienintelis sąžiningas ir perspektyvus sprendimas.

Ch. Freeland ir J. Trudeau nesutarė ir dėl fiskalinės politikos. Pastarajai nepatiko J. Trudeau polinkis „taškyti“ pinigus, siekiant sustiprinti savo populiarumą tarp rinkėjų, kuris pastaruoju metu buvo įgavęs nykų atspalvį. Moters manymu, amoralu švaistyti pinigus vardan politinių triukų, numojant ranka į JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinamą Kanadai muitais. Ji pareiškė, jog dėl netinkamų sprendimų liberalų vyriausybė bus nušluota jau sekančių rinkimų metu.

„Mūsų laikas vyriausybėje baigsis. O tai, kaip mes susidorosime su dabartine grėsme, su kuria susiduria Kanada, nulems šalies ateitį“, – tikino Ch. Freeland.

J. Trudeau vyriausybė atsidūrė ant žlugimo slenksčio? Raymond Wong/Unsplash nuotrauka
J. Trudeau vyriausybė atsidūrė ant žlugimo slenksčio? Raymond Wong/Unsplash nuotrauka

NDP lyderis: J. Trudeau laikas pasitraukti

Freeland daugelį metų buvo dešinioji premjero ranka. Dėl jos sprendimo atsistatydinti nerimavo ir Liberalų partijos sąjungininkai. Nuomonę pareiškė ir NDP lyderis Jagmeetas Singhas, tikinęs, kad Trudeau atėjo laikas pasitraukti.

„Raginu J. Trudeau atsistatydinti – jis turi pasitraukti. Šiuo metu kanadiečiai kovoja su nepritekliumi. Girdžiu tai visur, kur einu. Žmonės negali rasti būsto, kurį galėtų įpirkti. Jie negali nusipirkti maisto produktų“, – pareiškė J. Singhas. Vyras pridūrė, kad dar viena grėsmė, styranti prieš nosį – D. Trumpas, grasinantis 25 proc. muitais, dėl kurių kyla pavojus tūkstančiams darbo vietų Kanadoje[3]. Nerimaujama, kad J. Trudeau ir liberalai, užuot sutelkę dėmesį į problemas, susitelkia į save priimdami netinkamus sprendimus.

Tvirtinama, jog J. Singho parama reikalinga tam, kad J. Trudeau liktų poste. Tačiau dar pirmadienį šis sakė, jog svarsto ją atšaukti. Konservatoriai, kaip manoma, taip pat mėgins Trudeau išstumti iš posto.

Dėl to, jog Trudeau vyriausybė – finišo tiesiojoje, dalis valdžios žmonių siūlo paleisti parlamentą ir inicijuoti naujus rinkimus iki 2025 m. pradžios arba anksčiau.

J. Trudeau grasina taikyti papildomą mokestį naftai

Konservatorių lyderis Pierre Poilievre svarsto surengti dar vieną balsavimą.

„J. Trudeau prarado kontrolę ir vis tiek laikosi įsikibęs valdžios“, – po Freeland atsistatydinimo sakė Poilievre, tikinantis negalintis susitaikyti su chaosu ir susiskaldymu, o juolab su didžiausio prekybos partnerio inicijuojama 25 proc. muito grėsme.

„Matome, kaip Kanados vyriausybė tampa nekontroliuojama“, – sakė jis. Anot pastarojo, 80 proc. kanadiečių prarado pasitikėjimą ministru pirmininku. Poilievre praėjusią savaitę Trudeau pavadino „silpnu, kvaištelėjusiu ir išlaidžiu narcizu“.

„Jis sugriovė mūsų ekonomiką, skaldo mūsų šalį, kelia grėsmę ateičiai. Turime jį pašalinti iš posto, kol šis nesunaikino savo paties partijos tam, kad išsaugotų ir sustiprintų savo ego“, – neatlyžo P. Poilievre. Jis nerimauja ir dėl to, jog Trudeau grasinimo „atremti“ Trumpo muitus specialiu mokesčiu, taikomu Jungtinių Valstijų parduodamai naftai. Konservatorių lyderis atmetė šią idėją kaip „dar vieną beprotišką, skaldančią, beprasmišką ir brangiai kainuojančią“.

Liberalų palaikymas sumažėjo iki 21 proc.

Apklausos rodo, jog liberalų palaikymas sumažėjo iki 21 proc., ir kadaise dominavusi partija atsidūrė lygiosiomis su Singho NDP. Liberalų apklausų rezultatai nuo rugsėjo mėn. smuko penkiais punktais. Apklausų bendrovės „Ipsos“ generalinis direktorius Darrelas Brickeris įžvelgė realią grėsmę, jog Liberalų partija gali žlugti ir būti absorbuota stiprėjančios NDP.

Pirmadienį, atsistatydinus Freeland, liberalai sušaukė frakcijos posėdį, kuriame dalyvavo ir J. Trudeau.

„Akivaizdu, kad diena buvo kupina įvykių. Tai nebuvo lengva diena, tačiau šį vakarą norėjau ateiti čia ir pasikalbėti su atsidavusiais Liberalų partijos nariais“, – per liberalų šventinį vakarėlį sakė J. Trudeau.

Nežinoma, ar Trudeau vakarėlyje bandė sutelkti liberalų šalininkų paramą, ar atsisveikino. Baigdamas savo kalbą jis palinkėjo jiems ramiai praleisti atostogas ir grįžti „pasiruošusiems parodyti kanadiečiams, kad turime rimtą, pozityvią šios nuostabios šalies ateities viziją, už kurią verta kovoti“.

Kad premjero galiojimo laikas baigėsi, pritarė ir Monrealio parlamento narys Anthony Housefatheris. Jis prognozavo, jog per kitus rinkimus partija bus sužlugdyta.

„Kad Liberalų partija būtų gyvybinga per kitus rinkimus, mums reikia kito lyderio su kitokia vizija“, – sakė jis.

Netyla kalbos, esą Trudeau iš tiesų svarsto galimybę atsistatydinti ir, galbūt, paleisti parlamentą.

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Ian Stedman, Matthew Cerilli. Ethical Breaches Are Eroding Trust in Trudeau thetyee.ca