Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas siūlo Ukrainai skolinti ginklams 500 mlrd. dolerių
  • D. Trumpas gali visiškai atšaukti sankcijas Rusijai perrinkimo atveju
  • Anksčiau JAV paragino pratęsti Ukrainai lendlizo programą
Šaltiniai
Donaldas Trampas
Kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trampas Ukrainai siūlo ne paramą, o lendlizą, D. Trampo organizacijos nuotrauka

D. Trumpas siūlo Ukrainai skolinti ginklams 500 mlrd. dolerių

JAV kandidatas į prezidentus nuo respublikonų partijos ir buvęs Amerikos lyderis Donaldas Trampas (Donald Trump) gali aprūpinti Ukrainą ginklais pagal lendlizo programą, tam skiriant 500 mlrd. JAV dolerių. Pasak buvusio JAV valstybės sekretoriaus Maiko Pomeo (Mike Pompeo), D. Trampas gali žengti tokį žingsnį turėdamas aiškų tikslą - nugalėtų Rusiją.[1]

„Užuot apkrovę JAV mokesčių mokėtojus naujomis sąskaitomis, leiskite Ukrainai skolintis tiek, kiek jai reikia, kad galėtų nusipirkti amerikietiškų ginklų, kad nugalėtų Rusiją, - teigė buvęs JAV valstybės sekretorius M. Pompeo. - Siekdamas padaryti kuo daugiau žalos Rusijos Federacijai, D. Trampas galėtų panaikinti visus Ukrainai taikomus apribojimus dėl amerikietiškų ginklų naudojimo, taip pat įvesti „realias sankcijas“ Maskvai. „Džo Baideno (Joe Biden) administracijos sankcijos popieriuje atrodo gerai, tačiau realybėje iš jų naudos nėra.“

JAV prezidento rinkimai vyks 2024 m. lapkričio 5 d. Tikimasi, kad pasitraukus dabartiniam prezidentui Dž. Baidenui iš lenktynių, D. Trampas ir K. Haris kova bus įdomesnė.

JAV prezidentas Džo Baidenas pasitraukė iš prezidentinės kovos, bet vis dar priima sprendimus, Eltos nuotrauka
JAV prezidentas Džo Baidenas pasitraukė iš prezidentinės kovos, bet vis dar priima sprendimus, Eltos nuotrauka

Lendlizas (angl. lend-lease) – JAV karinių tiekimų programa Antrojo pasaulinio karo metu. Tai karinės technikos nuoma ir karinių žaliavų, degalų, šaudmenų ir kitų materialinių išteklių nuoma, perdavimas ir pardavimas D. Britanijai, TSRS, Kinijai, Prancūzijai ir kitoms antinacistinės koalicijos narėms.

Lendlizo programa prasidėjo 1941 m. kovo mėn., po 18 mėnesių nuo karo pradžios 1939 m. rugsėjį.[2]
Iš viso paramos materialinėmis vertybėmis suteikta už 50,1 milijardų USD (ekvivalentas – apie 700 milijardų USD 2007 m, kainomis):
31,4 milijardo – D. Britanija,
11,3 milijardų – TSRS,
3,2 milijardų – Prancūzija
1,6 milijardo – Kinija.
Visos šalys atsiskaitė su JAV išskyrus TSRS

D. Trumpas gali visiškai atšaukti sankcijas Rusijai perrinkimo atveju

Be to, pasak M. Pompeo, buvęs JAV lyderis gali visiškai atšaukti sankcijas Rusijai po to, kai Ukraina įstos į NATO ir Europos Sąjungą. D. Trampo planas gali apimti Krymo demilitarizavimą, Ukrainos atkūrimą per reparacijas iš įšaldytų Rusijos centrinio banko rezervų, o ne Amerikos mokesčių mokėtojų dolerių sąskaita.

Jeigu Rusija įvykdys šias sąlygas, Vakarai palaipsniui atšauks sankcijas, patikino M. Pompeo. „Jos bus visiškai panaikintos, kai tik Ukraina įstos tiek į NATO, tiek į ES“, – pabrėžė diplomatas.

Be to, vykdydami galimą D. Trampo planą, Vakarai nepripažins naujų Rusijos teritorijų, o NATO galėtų sukurti 100 milijardų JAV dolerių fondą Ukrainai apginkluoti, kad Rusija daugiau niekada nepultų.

Anksčiau JAV paragino pratęsti Ukrainai lendlizo programą

Respublikonų partija JAV Kongresui pateikė įstatymo projektą, kuriuo siekiama pratęsti lendlizą Ukrainai. Jeigu ji bus patvirtintas, prezidentas Dž. Baidenas galės perduoti ginklus Ukrainai ir kitoms šalims be būtinų teisinių ir komercinių procedūrų.

„Ukrainos arsenalas kasdien mažėja, ir jai reikia papildomos pagalbos iš Jungtinių Valstijų ir mūsų NATO sąjungininkių, kad jai pavyktų pasiekti pergalę“, – sakoma kreipimesi. Pasak respublikonų, šis įstatymas užtikrins, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios reaguoti į iššūkį finansiškai atsakingai ir padės Ukrainai apsaugoti savo suverenitetą.

Lendlizo programa Ukrainai buvo pasirašyta 2022 m. gegužės 9 d. ir baigė galioti 2023 m. rugsėjo 30 d. Dabar įstatymo projekto autoriai ragina panaikinti penkerių metų terminą, taikomą gynybos prekių tiekimui laikinam naudojimui ar nuomai sąjungininkams.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
David J. Urban, Mike Pompeo. A Trump Peace Plan for Ukraine WSJ
2.arrow_upward
Vikipedija. Lendlizas Vikipedija