D. Trumpo planas Gazai: iškeldinti palestiniečiai negautų galimybės grįžti

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
JAV prezidentas
D. Trumpas užsimojęs pertvarkyti Gazą ir pasinaudoti teritorija verslo tikslais. ELTA

JAV prezidentas vis dar nori valdyti Gazos ruožą: palestiniečius iškeldintų toliau nuo pavojaus

Prieš kelias svaites plačiai nuskambėję D. Trumpo planai įvesti taiką Gazos ruože iškeldinant gyventojus ir sulyginant pastatus su žeme, pasirodo, nebuvo tik komentarai. JAV prezidentas laikosi savo pozicijos. Nepaisant to, kad M. Rubio dar bandė taisyti padėtį komentuodamas planus ir glaistydamas chaosą, kuris sukilo, D. Trumpas patvirtina savo norą visiškai pakeisti teritoriją perėmus jos valdymą.

Prezidentas toliau kalba, kad pagal jo planą palestiniečiai paliktų teritoriją, būtų apgyvendinti kitose šalyse ir Gazos ruožas taptų atskira erdve prieinama pasaulio piliečiams[1].

Interviu su Bret Baier metu jis buvo paklaustas apie palestiniečių galimybę keliauti atgal po pertvarkų. D. Trumpas pakartojo savo planą ir paminėjo, kad gyventojams nebūtų leidžiama grįžti į Gazos Ruožą JAV perėmus teritorijos valdymą.

Interviu „Fox News“ su žurnalistu Bret Baier, D. Trumpas daugiau kalbėjo apie savo idėją perimti Gazos kontrolę ir ją atstatyti[2]. Pirmadienį buvo paskelbtas trumpas interviu fragmentas. Pirmą kartą apie šį planą D. Trumpas užsiminė praėjusią savaitę, kai Baltuosiuose rūmuose lankėsi Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

D. Trumpas sakė, kad nori sukurti „gražias, saugias bendruomenes“ 1,9 mln. žmonių gyvenančių Gazoje. tačiau tai jau vyktų kitoje vietoje, toliau nuo dabartinės konflikto zonos. Jis apibūdino tai kaip „nekilnojamojo turto plėtrą ateičiai“, o žemę pavadino „gražiu žemės gabalu“. Paklaustas, ar palestiniečiams bus leista grįžti į savo namus, jis atsakė, kad ne.

„Jie to nedarytų, nes turės daug geresnius būstus“, – sakė D. Trumpas. „Aš kalbu apie nuolatinės vietos jiems statybą“.

Praėjusią savaitę D. Trumpas taip pat buvo sakęs, kad palestiniečiai ir kiti asmenys galėtų gyventi Gazos ruože, kai JAV perims kontrolę. Jis įsivaizdavo, kad ji taps tarptautine paskirties vieta, vadindamas ją „Artimųjų Rytų Rivjera“. B. Baieriui jis sakė, kad nori pastatyti nuolatinius namus palestiniečiams, nes, jo nuomone, Gazoje nebegalima gyventi po 16 mėnesių trukusio „Hamas“ ir Izraelio karo.

D. Trumpas taip pat užsiminė apie bendradarbiavimą su Jordanija ir Egiptu dėl palestiniečių apgyvendinimo, užsimindamas, kad kadangi JAV šioms šalims skiria „milijardus dolerių“ paramos, jis galėtų su jomis derėtis. Neaišku, ar šis planas galėtų būti įgyvendintas. Gazos ruožą kontroliuojanti grupuotė „Hamas“ yra pareiškusi, kad kontrolės neatsisakys. Tuo tarpu Egiptas ir Jordanija ne kartą atsisakė priimti daug palestiniečių pabėgėlių, sakydamos, kad tai gali dar labiau išplėsti konfliktą regione.

Gaza
D. Trumpas tikina, kad sukurs palestiniečiams daug geresnes sąlygas gyventi, kad jie net ir nenorės grįžti į Gazą. Musa Alzanoun/ Pexels

D. Trumpas nesitraukia: nori perimti Gazos ruožo valdymą ir iškeldinti palestiniečius „su visam“

Savo pareiškimais ir tvirtu nuomonės laikymusi dėl Gazos ruožo pertvarkos D. Trumpas glumina kaimunines šalis, kurioms jis nurodo priimti palestiniečius. Pirmadienio vakarą D. Trumpas žurnalistams sakė, kad gali sustabdyti JAV pagalbą Egiptui ir Jordanijai, jei jos atsisakys priimti palestiniečius pagal jo Gazos planą[3].

„Jei jie nesutiks, galiu sustabdyti pagalbą“, sakė D. Trumpas. Jo idėja greitai sulaukė didelio pasipriešinimo, ypač iš Egipto, Jordanijos ir Saudo Arabijos šalių, kurios yra svarbios JAV sąjungininkės. Izraelis taip pat stengėsi stiprinti ryšius su Saudo Arabija.

Jungtinių Tautų pareigūnė Francesca Albanese, atsakinga už okupuotas teritorijas, D. Trumpo planą pavadino „nesąmone“, tačiau perspėjo, kad į jį reikėtų žiūrėti rimtai. X ji rašė, kad D. Trumpas atvirai siūlo įvykdyti tarptautinį nusikaltimą ir išstumti palestiniečius iš jų žemės ir taip pažeisti JT Chartiją. Ji paragino JT nares imtis veiksmų prieš tai, ką ji pavadino „imperialistine neteisybe“.

Dauguma JT narių pritaria dviejų valstybių sprendimui, pagal kurį izraeliečiai ir palestiniečiai turėtų savo nepriklausomas valstybes. D. Trumpo planas tam prieštarautų. Praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris sakė, kad palestiniečiams „turi būti leista grįžti namo, atsikurti ir siekti dviejų valstybių sprendimo“.

Baltieji rūmai komentarų dar nepateikė. Ankstesnės JAV vyriausybės, tiek respublikonų, tiek demokratų, palaikė Palestinos valstybės idėją. Tačiau ir pagrindiniai D. Trumpo administracijos veikėjai jai nepritaria.

Mike’as Huckabee, D. Trumpo pasirinktas JAV ambasadoriumi Izraelyje, yra sakęs, kad valdant D. Trumpui Palestinos valstybė yra mažai tikėtina. Davidas Friedmanas, kuris pirmosios D. Trumpo kadencijos metu buvo jo ambasadorius Izraelyje, taip pat nepritarė dviejų valstybių sprendimui.

D. Trumpas nuomonės nekeičia net ir po susitikimo su Jordanijos vadovu

Per savo pirmąją kadenciją D. Trumpas pakeitė JAV politiką, pripažindamas Jeruzalę Izraelio sostine ir perkeldamas ten JAV ambasadą iš Tel Avivo. Šie žingsniai ir Izraelio gyvenvietės laikomos kliūtimi taikai. Nepaisant to, D. Trumpas ir toliau siekė įgyvendinti planą perkelti palestiniečius į Egiptą ir Jordaniją[4]. Šiuos pasiūlymus abi šalys griežtai atmetė.

D. Trumpas taip pat yra sakęs, kad už Gazos ruožo ribų sukurs iki šešių naujų bendruomenių, kuriose galėtų gyventi palestiniečiai ir kurios faktiškai būtų nuolatinės JAV finansuojamos pabėgėlių stovyklos.

Antradienį Baltuosiuose rūmuose susitikęs su Jordanijos karaliumi Abdullah D. Trumpas dar kartą pareiškė, kad JAV perims Gazos kontrolę. Tai buvo pirmasis jų susitikimas nuo tada, kai D. Trumpas paskelbė apie savo planą perimti Gazos ruožą ir perkelti du milijonus joje gyvenančių palestiniečių į kitas regiono šalis, įskaitant Jordaniją.

Jordanija, pagrindinė JAV sąjungininkė, jau priimė milijonus palestiniečių pabėgėlių ir šią idėją atmetė. Po jų susitikimo karalius Abdullah sakė, kad Jordanija toliau griežtai nepritaria tam, kad palestiniečiai būtų verčiami palikti savo žemę.

Tačiau D. Trumpas, sėdėdamas šalia karaliaus Abdullah, aiškiai parodė, kad nenusileidžia. „Mes ketiname tai priimti. Mes ketiname ją laikyti. Ketiname ją puoselėti“, sakė jis apie Gazą. Jis teigė, kad JAV perėmus šią teritoriją regione būtų sukurta „daug darbo vietų“, o Gazą apibūdino kaip teritoriją, galinčią tapti „deimantu“.

Karalius Abdullah tylėjo, kai D. Trumpas pakartojo savo idėją, kuri, daugelio šalių ir teisės ekspertų teigimu, pažeistų tarptautinę teisę. Jordanija viešai atmetė šį planą, tačiau taip pat nerimauja dėl įtampos, kurią sukeltų daugiau pabėgėlių priėmimas. Karalius sakė, kad Jordanija galėtų priimti 2 000 sergančių palestiniečių vaikų, bet ne daugiau.

Egiptas taip pat nenusileidžia. Pirmadienį jo užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad pateiks savo planą, kaip atstatyti Gazos ruožą ir kartu užtikrinti, kad palestiniečiai liktų savo žemėje.

JT įspėjo, kad priversti žmones palikti okupuotą žemę yra neteisėta pagal tarptautinę teisę ir gali prilygti etniniam valymui. Paklaustas apie tai, D. Trumpas vengė tiesiogiai atsakyti. Jis sakė, kad palestiniečiai bus perkelti į „gražią vietą“, kur jiems bus įrengti nauji namai. Taip pat bus pasiekiami gydytojai ir kitos paslaugos.

Kaip alternatyva D. Trumpo pasiūlymui rengiamas atskiras planas, kurį remia Egiptas ir kitos arabų šalys. Pagal šią idėją Gazoje būtų įsteigta nauja vietos administracija, nesusijusi su „Hamas“.