D. Trumpo planai po susitikimo su B. Netanyahu: „perimti“ ir „valdyti“ Gazos ruožą

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
JAV prezidentas
JAV vadovas nusprendė: perims Gazos ruožo valdymą. ELTA

D. Trumpas turi kontraversišką taikos įvedimo Gazos ruože idėją: planuoja nusavinti teritoriją?

JAV prezidentas D. Trumpas pirmuoju savo prezidentavimo oficialiu vizitu į JAV pakvietė Izraelio premjerą B. Netanyahu.. Po susitikimo, D. Trumpas kalbėjo su reporteriais ir žiniasklaidai pažėrė nemažai kontroversiškų nuomonių. Jis tvirtai pareiškė, kad atsisako atmesti galimybę siųsti JAV karius į Gazos ruožą, planuoja tiesiogiai įsitraukti pertvarkas.

Antradienį Baltuosiuose rūmuose su žurnalistais kalbėjosi Prezidentas D. Trumpas ir jo svečias Izraelio Ministras Pirmininkas B. Netanyahu. Per žiniasklaidos konferenciją D. Trumpas pasidalijo savo planu, pagal kurį JAV perims Gazos kontrolę, perkels palestiniečius į kaimynines šalis ir pertvarkys šią teritoriją į tai, ką jis pavadino „Artimųjų Rytų Rivjera“.

Šie D. Trumpo komentarai susilaukė reakcijų, nes tai būtų didelis pokytis nuo ankstesnės JAV užsienio politikos, kuri ilgą laiką rėmė idėja, kad sprendimą dėl konflikto turi priimti Izraelis ir Palestina kartu. Jo pastabos taip pat prieštaravo ankstesniam jo nenorui įsitraukti į konfliktus regione[1].

Gazos ruože gyvena apie du milijonus palestiniečių, kurie jau daugiau nei metus gyvena nežinioje ir baimėje. D. Trumpas apibūdino regioną kaip „mirties ir naikinimo simbolį“ ir teigė, kad vienintelė priežastis, kodėl žmonės nori ten grįžti, yra ta, kad jie „neturi kur kitur eiti“.

Paklaustas, ar palestiniečiams bus leista grįžti, D. Trumpas atsakė, kad ten gyvens „pasaulio žmonės“, ir pavadino ją „tarptautine, neįtikėtina vieta“ – tik vėliau pridūrė: „taip pat ir palestiniečiai“. Anksčiau tą pačią dieną D. Trumpo pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose Steve’as Witkoffas gynė šį planą sakydamas, kad „šis vaikinas išmano nekilnojamąjį turtą“.

Planas perimti Gazos ruožo valdymą, gyventojus perkėlus į kaimynines šalis

JAV prezidentas D. Trumpas sakė, kad nori perimti Gazos kontrolę ir paversti ją prabangia vieta, panašia į „Artimųjų Rytų Rivjerą“. Jis užsiminė, kad ten galėtų gyventi žmonės iš viso pasaulio, taip pakartodamas ankstesnius savo žento Jared Kushner žodžius, kuris Gazos pakrantę pavadino vertingu nekilnojamuoju turtu[2].

D. Trumpas kalbėjo apie „ilgalaikės nuosavybės“ ir pertvarkymo planą Gazos ruožui, kuris po 15 mėnesių trukusio Izraelio ir „Hamas“ karo smarkiai nukentėjo. Jungtinių Tautų duomenimis, Izraelio oro atakos sugriovė arba smarkiai apgadino apie 60 % pastatų, įskaitant mokyklas ir ligonines, ir 92 % namų.

„JAV perims Gazos ruožą, ir mes taip pat atliksime ten darbus“, sakė D. Trumpas. Jis pridūrė, kad JAV išvalys nesprogusias bombas ir ginklus, galutinai nugriaus sugriautus pastatus ir sulygins žemę, kad ją būtų galima perplanuoti. Paklaustas, ar siųs JAV karius į regioną, D. Trumpas tokios galimybės neatmetė: „Padarysime tai, kas būtina“.

Ekspertai abejoja, ar planas apskritai įmanomas. Buvusi JAV žvalgybos pareigūnė Beth Sanner sakė, kad nėra jokio teisinio ar istorinio precedento, kad JAV galėtų perimti Gazos kontrolę. Ji taip pat pabrėžė, kad dauguma iš 2 milijonų gyventojų Gazos Ruože nenorėtų išvykti, o priverstinis jų iškeldinimas būtų tarptautinės teisės pažeidimas.

Konferencija
Spaudos atstovai diskutavo su JAV prezidentu ir Izraelio ministru pirmininku. Ekrano nuotrauka

D. Trumpo planai tai palaikymas Izraeliui ar verslo idėjų įgyvendinimas Gazoje?

Per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose su Izraelio ministru pirmininku D. Trumpas žengė dar toliau nei neseniai ragindamas Gazos ruože gyvenančius palestiniečius „perkelti“ į Egiptą ir Jordaniją. Jis paskelbė, kad pati JAV perims Gazos kontrolę ir ją atstatys[3].

Gazoje gyvena palestiniečiai, kurie buvo priversti palikti savo namus per karus, vykusius aplink Izraelio susikūrimą. Jų palikuonys dabar sudaro didžiąją daugumą iš daugiau kaip dviejų milijonų Gazos ruože gyvenančių žmonių. Jei D. Trumpo planas bus įgyvendintas, visi šie žmonės bus priversti išvykti – ne tik į kaimynines arabų šalis, bet galbūt ir už jų ribų, nes jis pasiūlė jiems „persikelti visam laikui“.

Priverčiant palestiniečius palikti Gazos ruožą greičiausiai būtų susidurta su dideliu pasipriešinimu ne tik Artimuosiuose Rytuose, bet ir tarp Vakarų sąjungininkų, įskaitant pačias JAV. Kai kurios žmogaus teisių grupės šią idėją palygino su etniniu valymu.

Tuo tarpu B. Netanyahu politinė bazė ir ultranacionalistinis Izraelio naujakurių judėjimas greičiausiai palaikys D. Trumpo idėją, laikydami ją būdu pašalinti Gazos grėsmę Izraeliui. Tačiau paprastiems palestiniečiams tai būtų kaip masinė kolektyvinė bausmė[4].

Tuo pat metu kai D. Trumpas planuoja ir mini konkrečias kaimynes, šios arabų šalys tokią idėją griežtai atmetė. Bendrame pareiškime Egiptas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kataras, Palestinos Administracija ir Arabų Lyga įspėjo, kad toks žingsnis destabilizuotų regioną, išplėstų konfliktą ir sunaikintų bet kokią taikos viltį.

Daugelis šį planą vertina kaip bandymą išvaryti palestiniečius iš jų žemių, o to jau seniai siekia ultranacionalistinės Izraelio grupuotės, norinčios plėsti žydų gyvenvietes okupuotose teritorijose. Šie pareiškimai itin gluminantys, ypač kai visa tai buvo apkalbėta B. Netanyahu vizito JAV metu.