Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas uždraudė Centrinio banko skaitmenines valiutas, pabrėždamas, kad CBDC suteiktų per didelę kontrolę
  • D. Trumpo planas: vietoj CBDC – stabiliosios monetos
  • D. Trumpas planuoja Bitcoin kriptovaliutos atsargų kūrimą
  • Uždrausdamas CBDC, D. Trumpas tęsia savo pažadus kriptovaliutų bendruomenei
Šaltiniai
Donaldas Trumpas
D. Trumpas nenori, jog centriniai bankai įgautų per daug valdžios. ELTA nuotrauka

D. Trumpas uždraudė Centrinio banko skaitmenines valiutas, pabrėždamas, kad CBDC suteiktų per didelę kontrolę

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sausio 23 dieną pasirašė reikšmingą vykdomąjį įsaką, kuriuo siekiama stiprinti Amerikos lyderystę kriptovaliutų sektoriuje. Naujasis įsakas ne tik uždraudžia Centrinio banko skaitmeninių valiutų (CBDC) kūrimą ir platinimą Jungtinėse Valstijose, bet ir skatina reguliuoti skaitmeninius aktyvus, tokius kaip stabiliosios monetos („stablecoins“), bei numato strateginės Bitcoin kriptovaliutos atsargų kūrimą. Šis sprendimas žymi naują etapą JAV skaitmeninių finansų politikoje ir neabejotinai darys įtaką globaliai rinkai.

Vienas svarbiausių šio įsako aspektų – oficialus draudimas kurti ir platinti CBDC Jungtinėse Valstijose. CBDC apibrėžiama kaip „skaitmeninė pinigų forma arba piniginė vertė, susieta su nacionaline valiuta ir tiesiogiai priklausanti centriniam bankui“[1].

Šio draudimo įgyvendinimą lėmė kelios esminės priežastys, kurias pabrėžė pats prezidentas D. Trumpas: privatumo apsaugos svarba, galimos grėsmės finansiniam stabilumui ir siekis išlaikyti nacionalinį suverenitetą. Prezidentas išreiškė susirūpinimą, kad CBDC įdiegimas galėtų suteikti centriniams bankams pernelyg didelę kontrolę finansų sistemoje, o tai prieštarautų decentralizacijos principams – kertiniam kriptovaliutų pasaulio pagrindui[2].

„Agentūroms draudžiama imtis bet kokių veiksmų, susijusių su CBDC kūrimu, išdavimu ar skatinimu Jungtinėse Valstijose ar užsienyje, išskyrus atvejus, kai tai reikalauja įstatymai“, – teigiama įsake[3]. Taip pat nurodoma, kad visos vykdomos CBDC iniciatyvos turi būti nedelsiant sustabdytos[4].

D. Trumpo planas: vietoj CBDC – stabiliosios monetos

D. Trumpas jau pirmosiomis prezidentavimo dienomis pasirašė daugybę įsakų. ELTA nuotrauka
D. Trumpas jau pirmosiomis prezidentavimo dienomis pasirašė daugybę įsakų. ELTA nuotrauka

Įsake ypatingas dėmesys skiriamas stabiliosioms monetoms. Šios kriptovaliutos, tokios kaip „Tether“ ar „USDC“, yra susietos su tradicinėmis fiat valiutomis, pavyzdžiui, JAV doleriu. Stabiliosios monetos laikomos alternatyva CBDC, leidžiančia išlaikyti JAV dolerio dominavimą pasaulinėje ekonomikoje ir tuo pačiu užtikrinti decentralizaciją[5].

D. Trumpas savo įsake ragina puoselėti teisėtą ir stabiliai doleriu paremtą ekosistemą, pagrįstą stabiliosiomis monetomis. Tokia iniciatyva ne tik skatins skaitmeninės ekonomikos plėtrą, bet ir leis išvengti tiesioginio vyriausybės kišimosi į šią sritį. Ekspertai pažymi, kad toks įsakas rodo aiškią JAV poziciją prieš centrinių bankų kontrolę, drauge siekiant, jog būtent privatus sektorius būtų skatinamas kurti inovacijas[6].

JAV prezidento darbo grupė, kuriai vadovaus Baltųjų rūmų dirbtinio intelekto ir kriptovaliutų ekspertas Davidas Sacksas, bus atsakinga už federalinės skaitmeninių aktyvų reguliavimo sistemos kūrimą. Į grupę įeis iždo sekretorius, Vertybinių popierių ir biržų komisijos pirmininkas bei kitų svarbių agentūrų vadovai

Ši darbo grupė privalės pateikti rekomendacijas, kokios taisyklės turėtų būti panaikintos ar pakeistos, kad būtų remiamas skaitmeninių aktyvų sektorius. Ji taip pat rengs viešus klausymus ir bendradarbiaus su pramonės ekspertais, siekdama užtikrinti, kad naujoji sistema atitiktų tiek vartotojų, tiek verslo interesus.

D. Trumpas planuoja Bitcoin kriptovaliutos atsargų kūrimą

D. Trumpas planuoja kurti Bitcoin rezervą. David McBee/ Pexels nuotrauka
D. Trumpas planuoja kurti Bitcoin rezervą. David McBee/ Pexels nuotrauka

JAV prezidento darbo grupė bus bus atsakinga ne tik už skaitmeninių aktyvų reguliavimo sistemos kūrimą. Ji taip pat vertins galimybę sukurti nacionalines skaitmeninių aktyvų atsargas.

Bitcoin kriptovaliutos atsargų kūrimas yra itin svarbus žingsnis, apie kurį D. Trumpas yra kalbėjęs ir seniau. Jis žadėjo sukurti nacionalinį strateginį Bitcoin kriptovaliutos rezervą, naudojant teisėtai konfiskuotus aktyvus. Šiuo metu JAV vyriausybė valdo apie 198 109 Bitcoin, kurių vertė viršija 20 milijardų dolerių.

2024 metų Bitcoin konferencijoje, vykusioje Nešvilyje, D. Trumpas pareiškė, kad jo administracija pasiryžusi šias atsargas panaudoti šalies ekonominio saugumo stiprinimui. Tuo pat metu senatorė Cynthia Lummis pasiūlė įstatymo projektą, kuriame numatoma kasmet pirkti po 200 000 Bitcoin penkerius metus, siekiant suformuoti milijono Bitcoin atsargą. Tačiau šis įstatymas dar turi būti patvirtintas Kongrese ir Senate.

Uždrausdamas CBDC, D. Trumpas tęsia savo pažadus kriptovaliutų bendruomenei

D. Trumpas jau pirmosiomis prezidentavimo dienomis pradeda tesėti duotus pažadus. ELTA nuotrauka
D. Trumpas jau pirmosiomis prezidentavimo dienomis pradeda tesėti duotus pažadus. ELTA nuotrauka

Pasirašydamas šį vykdomąjį įsaką, Trumpas pademonstravo ištikimybę savo rinkimų kampanijos pažadams. Jis taip pat suteikė pilną ir besąlyginę malonę Bitcoin pionieriui ir „Silk Road“ įkūrėjui Rossui Ulbrichtui, taip aiškiai parodydamas palaikymą kriptovaliutų sektoriui.

Toks įsakas ne tik užtikrina JAV vadovavimą skaitmeninių finansų srityje, bet ir skatina privačias inovacijas, kurios gali formuoti visos industrijos ateitį. D. Trumpas aiškiai deklaravo:

„Mes pasisakome už ekonominę laisvę, decentralizuotą inovaciją ir privatų sektorių kaip pagrindinį skaitmeninės ekonomikos variklį.“

Pažymėtina, kad draudimas kurti CBDC JAV turės įtakos ne tik vidaus politikai, bet ir globaliai rinkai. Tokios šalys kaip Kinija, Brazilija ir Pietų Korėja aktyviai plėtoja savo CBDC projektus, o Nigerija, Švedija ir Bahamai jau įdiegė skaitmenines valiutas. Vis dėlto D. Trumpas renkasi kitokį kelią – skatindamas privatų sektorių vadovauti inovacijoms ir išlaikydamas JAV dolerio svarbą pasaulinėje ekonomikoje. Šis sprendimas gali sukelti konkurenciją tarp šalių, kurios pasirinko centrinių bankų kontroliuojamus sprendimus, ir tų, kurios palaiko decentralizuotus modelius.