Suprasti akimirksniu
  • Kriptografijos bendruomenė laukia galutinio D. Trumpo sprendimo dėl CBDC ir stablecoin
  • JAV valdžiai pasikeitus, ateina ir dideli kriptografijos sferos pokyčiai
  • Pastangos reguliuoti stablecoins jau pradėtos įgyvendinti
Šaltiniai
D. Trumpas
JAV prezidento parašo ant svarbaus įsako laukia visa kriptografijos industrija. ELTA

Kriptografijos bendruomenė laukia galutinio D. Trumpo sprendimo dėl CBDC ir stablecoin

Dar savo politinės kampanijos metu Donaldas Trumpas pasisakė apie pokyčius, kurių reikia JAV. Tai glaudžiai susiję su ekonomika ir kriptografija, virtualiais turtais. Ekspertai jo komandoje ir akivaizdus palaikymas kriptovaliutų šalininkams, rodo, kad jo pažadai nebuvo tušti.

Per savo 2024 m. rinkimų kampaniją D. Trumpas aiškiai pasakė, kad griežtai nepritaria JAV Centrinio banko virtualia valiuta CBDC, vadindamas tai vyriausybės priemone įgyti „absoliučią jūsų pinigų kontrolę“.

Dabar ekspertai tiki, kad po konkrečių prezidento komentarų laukia griežtos taisyklės. D. Trumpas turi greitu metu padėti parašą uždrausdamas CBDC įsteigimą Amerikoje[1].

D. Trumpas planuoja blokuoti vyriausybės kontrolę virtualioms valiutoms, nes kripto ekspertai tikina, kad tai atimtų finansinį privatumą. Jis taip pat turėtų suburti ir komisiją, kuri prižiūrės ir sukurs naujas bankininkystės taisykles, kad būtų leidžiama teikti kripo paslaugas.

JAV valdžiai pasikeitus, ateina ir dideli kriptografijos sferos pokyčiai

Prezidentas atkreipė dėmesį į stablecoin, tokių kaip Tether, sėkmę kaip įrodymą, kad gali pakakti privačių skaitmeninių valiutų, panaikinančių vyriausybių poreikį kurti savo versijas. Kai kurie su juo sutinka, teigdami, kad stabiliosios monetos jau atlieka šį tikslą ir dėl to CBDC tampa nereikalingos.

Kiti mano, kad CBDC galėtų atnešti didelių pokyčių, nes pasiūlytų vyriausybės remiamą skaitmeninę valiutą, kuri pagerintų finansinę prieigą ir padidintų skaidrumą[2].

Klausimas, ar CBDC galėtų pakeisti stabiliąsias monetas, vis dar kabo ore. Aišku tik tai, kad diskusijos dėl skaitmeninių pinigų ateities dar tik prasideda. Pagrindiniai D. Trumpo kabineto ir respublikonų kontroliuojamo Kongreso nariai pritaria jam.

Vis dėlto tai nereiškia, kad tokios skaitmeninės valiutos yra atmestos. Neplanuojant JAV CBDC, dėmesys nukrypo į privačias stabiliąsias monetas. Jos jau įgauna vis didesnį pagreitį, o abiejų partijų parama stablecoin reguliavimui gali lemti didelį šio sektoriaus augimą.

Kol kas aišku, kad valdant D. Trumpui JAV nusigręžia nuo CBDC. David McBee/ Pexels
Kol kas aišku, kad valdant D. Trumpui JAV nusigręžia nuo CBDC. David McBee/ Pexels

Pastangos reguliuoti stablecoins jau pradėtos įgyvendinti

Respublikonas Patrickas McHenry dar 2023 metais Atstovų Rūmuose pristatė Mokėjimo stabiliaisiais pinigais aiškumo įstatymą, o senatorės Cynthia Lummis ir Kirsten Gillibrand kartu pateikė panašų įstatymo projektą Senate.

Šiais įstatymų projektais siekiama nustatyti aiškias taisykles, kurios daugelio sektoriaus atstovų nuomone, yra būtinos ilgalaikei sėkmei. Tokios greitos teisėkūros pergalės taip pat gali būti naudingos įstatymų leidėjams, artėjant 2026 m. rinkimams.

Prognozuojama, kad kai D. Trumpas žengė į valdžią, stablecoin teisės aktai bus priimti per kelis mėnesius[3]. „Tikėtina, kad pamatysite daugiau tradicinių finansų įstaigų, leidžiančių stabiliųjų monetų emisiją JAV, kartu su stipresne parama pagrindinėms stabiliosioms monetoms, tokioms kaip Tether“, - sakė ekspertai.

Nuo CBDC pereinama prie stablecoins dėl dviejų pagrindinių veiksnių: susirūpinimo privatumu ir visuomenės skepticizmo dėl CBDC naudos. Daugelis žmonių nerimauja, kad vyriausybės remiama skaitmeninė valiuta gali lemti įkyrų stebėjimą arba piktnaudžiavimą finansiniais duomenimis. D. Trumpo žodžiais tariant, CBDC galėtų leisti vyriausybei „paimti jūsų pinigus, o jūs apie tai net nesužinotumėte“.

Šis nepasitikėjimas atitinka platesnius respublikonų prioritetus: mažinti vyriausybės kišimąsi į finansų rinkas ir vengti bet ko, kas galėtų priminti valdžios viršijimą. D. Trumpo administracija jau pranešė apie planus pertvarkyti federalines agentūras, pakeičiant darbuotojus lojaliais, kurie pritaria šiai ribotos valdžios vizijai.

Skaitmeninių valiutų ekspertas Johnas Kiffas pažymi, kad privatumo klausimai yra pagrindinis CBDC kliuvinys. „Žmonės nori į grynuosius pinigus panašaus anonimiškumo, tačiau centriniai bankai nenori to siūlyti, nes jiems reikia laikytis kovos su pinigų plovimu ir finansinio vientisumo įstatymų“, - aiškino jis.

Ši įtampa sustabdė daugelį CBDC projektų visame pasaulyje. Nors kai kurios institucijos, pavyzdžiui, Europos centrinis bankas, teigė, kad privatumas yra prioritetas, skepticizmas išlieka. Iš 169 CBDC projektų visame pasaulyje, CBDC Tracker duomenimis, pradėti tik keturi.

Kol kas aišku, kad valdant D. Trumpui JAV nusigręžia nuo CBDC. Vietoj jų šalies skaitmeninių valiutų rinkoje pagrindinį vaidmenį greičiausiai užims privačios stabiliosios monetos. Tačiau diskusijos dėl skaitmeninių pinigų vaidmens dar toli gražu nesibaigė.