Neramumus Europoje per pandemiją organizavo Rusijos GRU
Bulgarijos tyrėjas Christo Grozev, anksčiau ištyręs Malaizijos lėktuvo katastrofą ir Aleksejaus Navalno nunuodijimą, rado įrodymų, kad kelis metus trukusią COVID-19 isteriją finansavo Rusijos karinė žvalgyba GRU. Viso to tikslas – hibridinis karas ir didinamas visuomenių nepasitikėjimas vyriausybėmis. Kitaip tariant, hibridinio karo būdu buvo tiesiama pagalbos ranka kraštutinėms radikalų partijoms.
Tačiau naujausias „Twitter“ tyrimas taip pat atskleidė, kad JAV demokratai bet kokius politiniams oponentams palankius komentarus nepelnytai nurašydavo Rusijos botams. Dėl neteisėtų žmonių laisvių ir galimybių apribojimų politikai taip pat pradėjo „ėsti“ vieni kitus – štai Vokietijos sveikatos ministras Lauterbachas jau pradėjo kaltinti virusologą Drosteną dėl neteisėtų karantinų ir testų.
Tarptautinės nepriklausomų tyrėjų grupės „Bellingcat“ vykdomasis direktorius Christo Grozevas atskleidė turintis duomenų apie tai, kad tiek panikos kėlimą dėl COVID-19 pandemijos, tiek dėl 5G ryšio pavojaus inicijavo Rusijos žvalgyba[5]. Anot jo, pagrindinis rusų tikslas yra Europoje pradėti hibridinį karą sukeliant sąmyšį ir baimę, kad be tiesioginio valstybės įsikišimo žmonės patys pradėtų „versti“ vietos valdžias ir reikalauti atsakymų į kylančius klausimus.
Dienraštis „The New York Times“ pasidalino informacija apie praėjusių metų pabaigoje Ispaniją sukrėtusią teroro išpuolių virtinę, kai įvairios institucijos paštu gavo siuntinius su juose sumontuotais sprogmenimis. Skelbiama, kad tarp taikinių tuo metu buvo Ukrainos ambasada Ispanijoje, Ispanijos premjeras ir gynybos ministrė, produkciją Ukrainai tiekusi bendrovė, JAV ambasada, karinių oro pajėgų bazėje veikiantis Europos Sąjungos palydovinio ryšio kompleksas[4].
Valstybes destabilizuoja vidiniai ginčai ir augantis nepasitenkinimas
Apie tai, kad už minimų įvykių nugaros stovi Rusijos karinė žvalgyba GRU, remdamasis teisėsaugos šaltiniais atskleidė JAV dienraštis „The New York Times“. JAV pareigūnai atskleidė, kad visų šių veiksmų tikslas esą buvo parodyti, kad Rusija ir jos įgaliotiniai gali rengti teroristinius išpuolius visoje Europoje, įskaitant ir NATO valstybes[4].
Toks būdas valstybėse organizuojant neramumus yra dar vienas Rusijos mėginimas pasiekti tikslą be jokių didesnių pasekmių. Pasak vieno JAV pareigūno, jei Maskva nuspręstų vykdyti plataus masto slaptus išpuolius ar sabotažą Europoje, tokiu būdu galėtų išprovokuoti NATO atsaką, kas ilgainiui galėtų net peraugti į brangiai kainuojantį platesnio masto konfliktą.
„Dėl tos pačios priežasties Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir jo generolai nėra davę įsakymo surengti konvencinę ataką prieš NATO šalį“, – rašoma „The New York Times“[4].
JAV pareigūnų duomenimis, už šių teroristinių išpuolių kampaniją atsakingi Rusijos pareigūnai dirba Vyriausioje valdyboje, kuri laikoma kaip viena iš agresyvesnių Maskvos žvalgybos tarnybų, dar įprastai vadinama GRU. Skelbiama, kad pastaraisiais metais ši grupė nebaudžiama vykdė itin drąsius ir mirtinus slaptus veiksmus.
Teigia, kad Europoje buvo veikiama pasitelkiant kraštutinius radikalus
Tuo tarpu Ch. Grozevas atskleidė, kad Rusijos GRU Europoje esą planavusi bei vykdžiusi ir daugiau operacijų, kurių tikslas – destabilizuoti visuomenes ir skatinti jų nepasitikėjimą valdžia[5]. Jo teigimu, tokie išpuoliai, kuriais žemyne formuojamos nesaugumo nuotaikos, pastebimi jau nuo 2015 metų.
Nepriklausomų tyrėjų grupės „Bellingcat“ vykdomasis direktorius Ch. Grozevas kalbėdamas apie ispanų nacionalistų ir Rusijos ryšius užsiminė, kad Rusijos imperinis judėjimas, turintis sukarintą sparną – Imperijos legioną, stebimas jau pakankamai seniai. Pasak jo, berods 2020 metais pasirodė Ispanijos žvalgybos pranešimas, kuriame esą buvo užsiminta apie perimtą susirašinėjimą tarp Rusijos imperialistų judėjimo ir vietinės nacionalistų partijos.
Šiuose susirašinėjimuose esą buvo aptariama, kaip suformuoti pavojaus naratyvą prasidėjusios COVID-19 kontekste, taip pat buvo aptarinėjami ir išpuoliai prieš 5G ryšio bokštus.
JAV demokratai visą kaltę vertė Rusijos sukurtiems botams
Visgi, reiktų pateikti ir kitą medalio pusę. Štai naujausi „Twitter“ failai parodė, kad JAV demokratai ir žiniasklaida, stumdami kaltę ant Rusijoje veikiančios propagandos sistemos ir vadinamų botų, ne visai buvo teisūs.
„Twitter“ failuose teigiama, kad žiniasklaida ir demokratai daugiausia koncentravosi į vieną informacinį šaltinį, kurdami melagingą informaciją apie Rusijos botų veiklą platformoje „Hamilton 68“, kuri neva ir stebėjo tokią veiklą viešojoje erdvėje[7].
Dar 2017 metų spalio mėnesį išsiųstame elektroniniame laiške kalbėdamas apie „Hamilton 68“ tuometinis „Twitter“ pasitikėjimo ir saugumo vadovas Yoelis Rothas teigė, kad tai esą turėtų būti įvardinta kaip „nesąmonė“, o 2018 metų sausio mėnesį rašė, kad ši platforma neva „klaidingai kaltina daugybę teisėtų dešiniųjų paskyrų tuo, kad jos yra Rusijos botai“.
„Substack“ rašytojas Mattas Taibbi taip pat suabejojo „Hamilton 68“ taikoma metodika, pagal kurią neva buvo stebima 600 su Rusija susijusių „Twitter“ paskyrų, tačiau platformoje viešai taip ir nebuvo pasidalinta, kas buvo šiame anketų sąraše.
Tačiau „Twitter“ vadovai turėjo galimybę atkurti platformos sudarytą sąrašą ir tą padarė. Gauti rezultatai, teigiama, juos šokiravo, mat sąraše atsidūrusios anketos, pasak M. Taibbi, nebuvo nei stipriai remiančios Rusiją, nei turėjo botų požymių.
M. Taibbi tai įvardino kaip apgaulę ir teigė, kad platformos sudarytą sąrašą daugiausiai sudarė tikros, didžiąja dalimi amerikiečių paskyros, o pokalbiai tarp anketų esą buvo apibūdinti kaip rusų intrigos[7].
Rašytojas atskleidė, kad „Hamilton 68“ sudarytame Rusijos pasekėjų sąraše buvo ir konservatyviųjų pažiūrų komentatorius Dennisas Michaelas Lynchas bei vyriausiasis „Consortium News“ redaktorius Joe Lauria.
Vokietijos politikai teisinasi prisidengdami mokslininkais
Visame pasaulyje, o kartu ir Vokietijoje vis garsiau prabylama apie tai, kad buvo neteisinga pandemijos metu tokiam ilgam laikotarpiui uždaryti mokyklas ir vaikų darželius. Tačiau Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas ginasi, kad tokios rekomendacijos esą skriejo iš mokslininkų, rekomendavusių vyriausybei uždaryti švietimo įstaigas[9].
K. Lauterbachas užsipuolė vyriausiąjį šalies virusologą, Berlyno Šarito universiteto profesorių Christianą Drosteną, kuris anksčiau ne kartą skatino stiprinti infekcijų kontrolę Vokietijoje, o pandemijos metu jis taip pat ėjo ir patarėjo pareigas federalinėje vyriausybėje.
Tačiau dabar susiduriama su situacija, kai tiek K. Lauterbachas, tiek Ch. Drostenas savo atsakomybės neprisiima ir kaltę mėgina nustumti vienas ant kito. Virusologas įsitikinęs, kad atsakomybę turėtų prisiimti Vokietijos politikai.
Pandemijos metu vyriausybė esą padariusi ir daugiau nešvarių „darbelių“ – pavyzdžiui, brangiai pirko COVID-19 testus, o perkant medicinines kaukes esą buvo fiksuota ir pažeidimų[9].