„Contribee“ vadovas pasisavino daugiau nei 130 tūkst. eurų
Sutelktinio rėmimo platform „Contribee“ šį mėnesį pateko į didžiulį skandalą. Jos vadovas Gintaras Ratkevičius staiga buvo atleistas iš pareigų, o Kauno apygardos prokuratūra pradėjo su „Contribee“ susijusį ikiteisminį tyrimą.
Apie platformos problemas pirmasis paskelbė tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas. Jis teigė, kad buvęs „Contribee“ direktorius G. Ratkevičius iš šia platforma besinaudojančios nevyriausybinės organizacijos „Blue/Yellow“ sąskaitos pasisavino daugiau nei 130 tūkst. eurų[1].
„Contribee“ kortų namelis ėmė byrėti dėl itin skandalingo įvykio. Buvęs šios bendrovės vadovas, vis dar vienas iš didžiųjų akcininkų, didžiulę įtaką įmonei turintis Gediminas Ratkevičius „pasiskolino“ lėšas ne šiaip iš įmonės. Pinigai buvo persivesti iš „Blue/Yellow“ sąskaitos. Tai buvo daugiau nei 130 tūkst. eurų“, – savo feisbuko paskyroje rašė S. Malinauskas.
Tinklaraštininko teigimu, lėšų pasisavinimui buvo pakeistas nevyriausybinės organizacijos vadovo Jono Ohmano prisijungimas prie paskyros tam, kad jis negalėtų greitai pamatyti dingusių lėšų.
S. Malinauskas pažymėjo, kad „Contribee“ vadovas vylėsi, jog apie skandalingą įvykį bus vengiama kalbėti, nes taip būtų neigiamai paveikiama organizacija, renkanti paramą Ukrainai. Būtent todėl, kaip pridūrė S. Malinauskas, nei „Contribee“, nei pati „Blue/Yellow“ apie įvykį nepranešė anksčiau.
Bandoma atitaisyti pažeistą reputaciją
Minimas G. Ratkevičius iš „Contribee“ direktoriaus pareigų buvo atleistas, iš bendrovės valdybos pirmininkės pareigų atsistatydino ir jo sutuoktinė Laura Daumantaitė.
Netrukus po šių įvykių, įmonės direktorius Adrijus Jakučionis išsiuntė laišką platforma besinaudojantiems turinio kūrėjams, informuodamas apie buvusio įmonės vadovo, neatitikusio įmonės reputacijos reikalavimų, atleidimą.
„Vienas iš buvusių vadovų pažeisdamas bendrovės vidaus tvarkas savavališkai sudarė paskolos sutartį su bendrove savo asmeninėms reikmėms. Paaiškėjus šiam faktui, iš jo buvo pareikalauta nedelsiant grąžinti pinigus, ką jis ir padarė, todėl niekas žalos nepatyrė. Buvęs vadovas dėl šio įvykio buvo iškart atleistas iš užimamų pareigų“, – laiške turinio kūrėjams rašė A. Jakučionis.
Jis taip pat nurodė, kad praeityje nebuvo laiku pateiktos finansinės įmonės deklaracijos, tad įmonė laiku nemokėjo mokesčių.
Dėl to įmonėje tikslinama mokesčių deklaracija Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir yra susidariusi skola. A. Jakučionis patikino, kad dabar įmonė pateikė visus reikalingus dokumentus ir per rugpjūčio mėnesį turės patvirtintas galutines deklaracijas, todėl skola bus panaikinta.
VMI žiniasklaidai patvirtino, kad „Contribee“ mokestinė nepriemoka siekia 73 tūkst. eurų. Šių metų birželio pabaigoje įmonė buvo skolinga „Sodrai“ 3,2 tūkst. eurų, o rugpjūčio 8 dieną skola siekė 6 eurus.
Į skandalą sureagavo platformos naudotojai A. Tapinas ir J. Ohmanas
Teisėsaugai tiriant galimą buvusio rėmimo platformos „Contribee“ vadovo lėšų pasisavinimą, platformos naudotojas „Laisvės TV“ vadovas Andrius Tapinas atmetė įtarimus, kad šią viešąją įstaigą valdanti bendrovė „Laisvės Media Group“ turėjo planų kurti alternatyvią sutelktinio finansavimo platformą.
Savo feisbuko paskyroje A. Tapinas rašė, kad, sužinojęs apie įmonėje „Contribee“ vykstančius galimai neskaidrius procesus, svarstė galimybes „Laisvės TV“ valdančiai „Laisvės Media Group“ išpirkti įmonės akcijas.
Visgi, sulaukus „Contribee“ valdybos pirmininkės įtarimų, kad toks A. Tapino žingsnis atrodo kaip „prisidėjimas prie įmonės veiklos perėmimo“, „Laisvės Media Group“ tokių ketinimų atsisakė[2].
Po kilusio skandalo A. Tapinas pareiškė, kad „Laisvės TV“ keliasi į dvi skirtingas platformas: „KoFi“ ir „Substack“.
„Contribee“ platformą taip pat naudojęs lėšai Ukrainai renkančios organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas sakė, kad ši situacija jį labai nuvylė.
„Situacija labai nuvylė, labai suerzino ir toliau erzina“, – kalbėjo J. Ohmanas, patikinęs, kad platformos kol kas nepaliks.
Vis dėlto, jis pastebėjo, kad žala paramos organizacijoms ir panašioms platformoms jau yra padaryta. Primename, kad jau anksčiau žiniasklaidoje kilo diskusijų dėl „Blue/Yellow“ veiklos. Buvo skelbta, kad „Blue-Yellow“ organizacijoje, būtent prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje, darbuotojų skaičius ir jų atlyginimai gerokai išaugo.
Be to, „Youtube“ kanalo „Komentaras TV“ laidoje ir vėliau socialiniuose tinkluose buvo pasirodžiusi informacija, kad J. Ohma as už nakčiai užsakytus tris kambarius viename Ukrainos viešbutyje sumokėjo net 5300 JAV dolerių. Kilus tikram ažiotažui, ši informacija buvo paneigta: buvo paaiškinta, kad įsivėlė klaida, o ukrainiečiai suklydo rašydami valiutą, taigi vietoje Ukrainos grivinų parašė JAV dolerius.
O grįžtant prie „Contribee“ istorijos, „Blue/Yellow“ atstovas spaudai Karolis Žukauskas teigė, kad šių metų pradžioje organizacija susidūrė su nesklandumais prisijungiant prie „Contribee“ paskyros. Netrukus ir paaiškėjo, kad trūksta dalies ten surinktos paramos.
„Oficialiu raštu kreipėmės į „Contribee“, reikalaudami paaiškinti, kas įvyko, ir grąžinti sukauptas lėšas. „Contribee“ atstovai paaiškino, kad turi vidinių problemų ir šį klausimą sprendžia su teisėsaugos pagalba, tačiau visas lėšas sugrąžino – jokių pretenzijų jiems nebeturime“, – teigė K. Žukauskas.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas, žadama griežtesnė panašių platformų kontrolė
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė sako, kad dėl „Contribee“ veiklos šiuo metu intensyviai atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai pagal du Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius – pasisavinimą ir apgaulingą apskaitos tvarkymą. Anot prokurorės, įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti.
„Ikiteisminis tyrimas pradėtas š. m. kovo 7 d. pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius, t.y. pasisavinimas ir apgaulingas apskaitos tvarkymas. Intensyviai atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai, įtarimai, mano žiniomis, nėra pareikšti niekam“, – teigė N. Grunskienė.
Apie kokio dydžio sumą šioje istorijoje yra kalbama, N. Grunskienė tikino negalinti įvardinti.
O atsakingoms institucijoms toliau atliekant tyrimą, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Vaidas Augustinavičius pareiškė, jog reikėtų griežtinti sutelktinio finansavimo sektoriaus įmonių reguliavimą.
Jo nuomone sulaukus teisėsaugos institucijų tyrimo rezultatų, sprendimus dėl griežtesnio sektoriaus reguliavimo galėtų siūlyti Finansų ministerija[3].
„Kalbant bendrai apie visą sutelktinio finansavimo sistemą – (…) tam tikri kriterijai yra. Be abejo, kiekvienas atvejis, kuris parodo tam tikrą trūkumą, jis turbūt verčia visas institucijas pagalvoti, ar nėra vietos, kur galima būtų patobulinti, kad tokių atvejų sumažėtų“, – sakė V. Augustinavičius.
Vis dėlto, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė atsargiai vertina siūlymus griežtinti sektoriaus reguliavimą. Anot Laisvės partijos vadovės, tinkamai neįvertinus situacijos griežtesni įstatymai galėtų stabdyti sektoriaus plėtrą.
„Tai, kad žmonės piktnaudžiauja ir nesilaiko susitarimų ir egzistuojančių tvarkų, nebūtinai reiškia, kad su nauju reguliavimu mes turime užkirsti kelią inovacijoms ir naujų platformų atsiradimui. Aš tiesiog tikiuosi, kad situacija išsispręs ir visi ateis į protą“, – sakė A. Armonaitė.
„Laisviečių“ lyderė pabrėžia, kad šia tema pirmiausia reikia tarpinstitucinės diskusijos, kurioje dalyvauti galėtų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), Lietuvos bankas (LB) bei pati Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM).
„Kita vertus, įstatymai yra kuriami ne vagims. Įstatymai yra kuriami tam, kad jų būtų laikomasi, tai jeigu bus noras piktnaudžiauti, visada kažkokią landą, matyt, bus galima surasti“, – pridūrė A. Armonaitė.
Platforma gali būti parduota
Neseniai šalies žiniasklaidoje pasirodė žinia, kad privatus investuotojas pasiūlė nupirkti 100 proc. „Contribee“ valdančiosios bendrovės akcijų. Įmonės advokatas Gintaras Černiauskas, pirkėjų eilėje yra ir daugiau[4].
„Vienu atveju deramasi su užsienio kapitalo įmone dėl Gedimino Ratkevičiaus akcijų išpirkimo. Kitu atveju yra pasiūlytas iš šalies žinomo žmogaus pasiūlymas įsigyti 1 proc. akcijų Lietuvoje (…). Trečias variantas yra pasiūlymas vieno investuotojo išpirkti 100 proc. akcijų“, – teigė advokatas.
Apie pateiktą pasiūlymą nupirkti visas visų akcininkų akcijas patvirtino ir dalį „Contribee“ akcijų valdančios „Coinvest Capital“ vadovė Viktorija Trimbel.
Primename, kad „Contribee“ yra sutelktinio finansavimo platforma. Ji veikia mėnesinio prenumeratos mokesčio principu. Platforma buvo įkurta 2020 m. 2021 m. rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ investavo 100 tūkst. eurų į lietuvių kuriamą platformą. Platformą įkūrė G. Ratkevičius, A. Jakučionis ir Mantas Michalauskas.