Apeliacinio Teismo nuosprendis MG Baltic byloje ir pasiruošimas kalėjimui
Trečiadienį Apeliacinis teismas paskelbė keičiantis pirmos instancijos teismo sprendimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje. Anksčiau išteisinti buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu.
Apeliacinis teismas nusprendė kaltais pripažinti ir kitus anksčiau byloje išteisintus asmenis. Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Jam teismas skyrė 4 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, taip pat 5 metams iš V. Gapšio atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 tūkst. eurų.
Kol žiniasklaida gaudė dėl šios, daugeliui netikėtos, naujienos, kadangi Liberalų sąjūdis yra vienas iš dabartinės valdančiosios koalicijos partnerių, į pagalbą netrukus gyvenamąją vietą keisiantiems veikėjams atskubėjo visuomenininkas A. Kandrotas, geriau žinomas Celofano pravarde.
77.lt jis teigė, kad valdžios pastangomis pats paragavęs kalėjimo duonos, dabar tiesiog privalo patirtimi pasidalinti su tos pačios valdžios atstovais.
„Pirmiausia vyrams reikia žinoti, ką pasiimti iš namų, nes „vykstama į ilgą kelionę“. Artėja žiema, tai patarčiau „naujakuriams“ pasiimti ne tik šlepetes į dušą, bet ir šiltas šlepetes. Džinsus ir kelnes gali palikti namie, kadangi „sanatorijoje“ patogiau bus su treningais. Taip pat reikėtų pasiimti televizorių, ausines jam, laidų antenai, radiją (geriausia įkraunamą), arbatinuką, prailgintuvą, asmeninės higienos priemones, rankšluostį. Šilti rūbai taip pat būtini, kadangi šildo valdiškuose namuose valdiškai. Patalynės praverstų du komplektai ir dar galima turėti pinigų apsipirkimui vietiniame „larioke“, – būtinus daiktus vardino visuomenininkas.
Algirdas Paleckis taps V. Gapšio ir E. Masiulio „verchu“?
A.Kandroto vertinimu, R. Kurlianskis keliaus pas „bahūrus“, o V. Gapšį ir E. Masiulį priglaus jau kalintis A. Paleckis.
„Šiems dviem gal bus paprasčiau, bet bendrą tvarką žinoti tikslinga visiems, – geros nuotaikos nestokojo neseniai partiją įkūręs Celofanas. – Pirmas dalykas, kuriam reikia nusiteikti – teks mokytis naujos „kalbos“. Aišku, „verchas“ paaiškins, kas ir kaip, tačiau jo klausyti reikia ypač įdėmiai.
Tik taip „naujakuriai“ sužinos, kad policininkai yra „mentai“, o „gaidžiai“ ir „drambliai“ – žemiausios kastos, su kuriomis negalima prasidėti. Nebent pats nori prie jų prisijungti. Paprastai į jas patenka už seksualinius nusikaltimus (ypač prieš nepilnamečius) nuteisti asmenys ir kitos padugnės, tad bičiuliautis su tokiais būtų pavojinga. Taip pat nereikia skubėti spausti visiems rankų, nes nežinai tarp ko papuolei. Tas pats taikytina dušams, kriauklėms ir net nuorūkoms – jeigu nenori tapti „gaidžiu“, neliesk to, ką liečia jie. Šių veikėjų nei kas gina, nei kas užsistoja, tad jų perspektyvos „sanatorijoje“ – miglotos. Dar yra „ožiai“ – skundikai. Į tuos irgi lygiuotis nereikia. Šiaip spėju, kad R. Kurlianskis taps „komersu“, o kuo bus pakrikštyti politikai, spręs „verchas“ A. Paleckis.“
Celofanas nuteistus kyšininkus mokina kalėjimo abėcėlės
„Maistas – balanda, tas kuris dalina – balandioras, čiužinys – sraigė, lova – škonkė, tualetas –paraša, bet tokių, kaip būdavo autobusų stotyse, beveik nelikę. Pasivaikščiojimo kiemelis – pragulas, – toliau pasakojo jis. – Dar yra „obščiakas“ į kurį kartą per savaitę ar panašiai reikia susimesti. Tarkim cigaretėmis. Jos vėliau atiduodamos patalpas tvarkantiems ar ant „striomo“ stovintiems „gaidžiams“. Beje, kai jie tvarko, vadinami „tvarkiais“ arba „muchamorais“.
Svarbiausia zonos pamoka E. Masiuliui– išlikti žmogumi
Nepaisant įvardintos sudėtingos kastų ir žargono sistemos, A. Kandrotas patikino, kad išgyventi „sanatorijoje“ galima.
„Užėjus į kamerą reikia nusišluostyti kojas, su visais pasisveikinti, bet, kaip minėjau, neskubėti spausti rankos. Jeigu paklaus ar normalus, atsakyti, kad taip. Ir pirmieji ledai jau pralaužti. Jeigu nusikaltimas nėra susijęs su smurtu prieš moteris ar nepilnamečius, užtenka vadovautis taisykle – netikėk, nebijok, neprašyk. Netikėk tuo, kas ką pasakos, nebijok jei kas nors „važiuos“ ir nieko neprašyk, kad neprasiskolintum. Nes paskui gali tekti atidirbinėti skambinant telefonais ir pasakojant „mamoms“ apie tai, kad pakliuvai į avariją ir reikia pinigų (pats procesas vadinasi „alio mama“, o „darbininkai“ – „mamčikais“), – toliau gyvenimo „sanatorijoje“ taisykles dėstė visuomenininkas. – Dar būtina atminti, kad niekas nemėgsta „krysų“ (žiurkių). Jeigu kažkas apsivagia ar kitaip prisidirba, keliauja ne „etapu“, o „spec. etapu“ (į ligoninę). O šiaip, jeigu žmogus bus žmogus, nemeluos, elgsis padoriai, nežadės arba padarys tai, ką pažada, jis išgyvens ir „sanatorijoje“. Tik klausimas ar mūsų politikams tokia kartelė yra pasiekiama?“