Suprasti akimirksniu
  • Finansų krizės akivaizdoje investuotojų dėmesys krypsta į auksą
  • Turkija yra daugiausiai aukso sukaupusi valstybė
  • Investuoti į auksą – (beveik) visada gera idėja
Šaltiniai
Auksas
Aukso kainos auga. Hennie Standerio/Unsplash nuotrauka

Finansų krizės akivaizdoje investuotojų dėmesys krypsta į auksą

Investuotojams nerimaujant dėl Silicio slėnio banko (SVB) ir kelių kitų stambių JAV finansų įstaigų žlugimo, o globalioms akcijų rinkoms fiksuojant didžiulius nuosmukius, staiga pakilo aukso ir sidabro kainos.

Pirmadienį aukso sandorių kaina šoktelėjo 2, 2 proc. iki 1 909,19 JAV dolerio už unciją. Tokia kaina yra aukščiausia nuo šių metų vasario mėnesio pradžios, o rinkos ekspertai spėlioja, kad JAV aukso sandoriai gali brangti dar labiau.
Negana to, sidabras taip pat fiksuoja puikius rodiklius ir pabrango net 6,2 proc., iki 21,78 JAV dolerio už unciją.
Platinos kainos rinkoje šoktelėjo 3,9 proc. – iki 996,26 JAV dolerio, o paladžio kaina padidėjo 6,6 proc. – iki 1 469,47 JAV dolerio.

Kaip teigia Bartas Melekas, „TD Securities“ biržos rinkų strategijos vadovas, šiuo metu daugelis investuotojų elgiasi atsargiai ir apdairiai, ir į tauriųjų metalų rinką žvelgia kaip į „saugų prieglobstį“. Būtent tai ir kelia aukso, sidabro ir kitų metalų kainas.

Tuo tarpu brangiųjų metalų supirkėjas iš „Heraeus“ Alexanderis Zumpfe teigia, kad aukso kainos ateitis nėra užtikrinta ir šiuo metu tiesiogiai priklauso nuo to, kaip situacija klostysis JAV finansų sektoriuje.

Eksperto teigimu, jei SVB bankrotas bus laikomas pavieniu incidentu, auksas gali prarasti dalį pastaruoju metu pasiekto prieaugio, tačiau jeigu krizės mastai augs, auksas gali išlikti ypač paklausus, jo kainos gali augti[1].

Apie tai, kad aukso kainos pokytis yra atvirkščiai proporcingas dolerio pokyčiui, kalba ir valiutų ekspertas Anujis Gupta, kuris pažymi, kad SVB žlugimas išgąsdino pasaulinę rinką, o tai savo ruožtu padidino aukso kainas[2]

Finansų ekspertas Danas Wantrobskis iš „Janney Montgomery Scott“ taip pat pastebi, kad pastaruoju metu greitai nusilpus doleriui, aukso kainos kilo, o rinkoje manoma, kad taurusis metalas gali dar brangti ir sumušti keletą metų nematytus rekordus.

„Ateinančiomis savaitėmis ir (arba) mėnesiais stebėsime galimus aukso kainų šuolius ties 1950-2000 JAV dolerių riba“, – sako ekspertas[3].

Turkija yra daugiausiai aukso sukaupusi valstybė

Dabartinis susidomėjimas auksu neturėtų stebinti: jis niekuomet ir nebuvo nuslūgęs. Ne tik pavieniai investuotojai, bet ir didžiausios pasaulio valstybės aktyviai kaupia aukso atsargas. Pavyzdžiui, Turkija yra didžiausia pasaulyje aukso pirkėja, pernai savo atsargas papildžiusi 148 tonomis.

Didėjant geopolitinei įtampai su Jungtinėmis Valstijomis, Kinija taip pat toliau aktyviai perka auksą: vien praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais įsigijo 62 tonas. Negana to, ekspertai mano, kad tokios šalys kaip Rusija ir Kinija vykdo ir aibę neapskaitytų aukso pirkimo sandorių. Taip siekiama apeiti Vakarų sankcijas, o kartu išvengti tarptautinėje prekyboje figūruojančio dolerio naudojimo[4].

Tuo tarpu JAV iždas turi beveik 261,5 mln. uncijų aukso, iš kurių didžioji dalis yra aukso luituose, o likusi dalis – aukso monetose ir ruošiniuose. JAV monetų kalykla ir JAV Iždo departamentas didžiąją dalį aukso laiko užplombuotose saugyklose trijose lokacijose: Kentukyje, Niujorke ir Kolorado valstijoje.

Vis gi, didžioji dalis likusio aukso saugoma vos už kelių kvartalų nuo garsiojo Volstrito, saugiose požeminėse Niujorko federalinio rezervų banko saugyklose.
Investicijos į auksą visada buvo prasmingos. Jingming Pan/Unsplash nuotrauka
Investicijos į auksą visada buvo prasmingos. Jingming Pan/Unsplash nuotrauka

Investuoti į auksą – (beveik) visada gera idėja

Kaip teigia JAV Darbo statistikos biuro ataskaita, bėgant metams, aukso patrauklumas investicijoms yra siejamas su tuo, kad būtent metalai gali padėti apsisaugoti nuo pinigų vertės nuosmukio.

Nors investuotojai gali rinktis ir kitus metalus, aukso vertė yra pastovesnė, ypač palyginti su sidabru, kuris dažniau gali nukentėti nuo ekonomikos nuosmukio ir krizių, nes yra labiau naudojamas pramonėje[5].

Tie, kurie nori investuoti į auksą, gali tai daryti keliais būdais: aukso luitų ir monetų galima įsigyti internetu per licencijuotus mažmenininkus.

Tiems, kurie nenori pirkti fizinio aukso, sudaroma galimybė pirkti ir su auksu susijusias akcijas, pavyzdžiui, kasybos bendrovių. Tai tarsi investicija į daug žadančią technologijų įmonę ar ambicingą startuolį.

Vis tik, būtinas ir atsargumas. Auksas ir sidabras jau seniai tapo populiariu būdu sukčiams apgauti nieko neįtariančias ir neretai menkai nutuokiančias aukas, paveiktas dar vienos investicijų mados.

Taip žmonės yra skatinami įsigyti brangiųjų metalų už neproporcingą kainą, o sukčiai nevengia taikyti įvairių gąsdinimo taktikų, pavyzdžiui, kalba apie artėjantį ekonomikos nuosmukį. Tokios kalbos, ypač dabartiniame finansiniame klimate, gali būti ypač paveikios.