- Silicio slėnio banko griūtis pasėjo nerimą JAV finansų ir kripto rinkose
- SVB griūtis – didžiulis smūgis kripto sektoriui, kuriame taip pat žlugo jau du bankai
- Reakcijos iš Vašingtono – prieštaringos
- Krizė JAV tik parodo, kad pasaulis nėra pasirengęs visiškai pinigų skaitmenizacijai
Silicio slėnio banko griūtis pasėjo nerimą JAV finansų ir kripto rinkose
Penktadienį JAV finansų priežiūros institucijos uždarė Silicio slėnio banką (SVB) – 16-ą pagal dydį šalies banką. Bankrotas SVB ištiko po jau kurį laiką sklandžiusių gandų apie nerimą keliančius ženklus bei skubius indėlininkų sprendimus atsiimti pinigus.
Banko žlugimas netruko paveikti viso JAV finansų sektoriaus ir jau dabar yra vadinamas vienu didžiausiu JAV banko bankrotu nuo 2008 m. finansų krizės laikų.
Silicio slėnio bankas daugelį metų teikė paslaugas maždaug pusei JAV rizikos kapitalo remiamų technologijų, biotechnologijų ir gyvybės mokslų bendrovių, taip pat – daugiau kaip 2 500 rizikos kapitalo įmonių. 2022 m. pabaigoje banko turtas sudarė 209 mlrd. dolerių, indėliai – apie 175,4 mlrd. dolerių.
Toks staigus ir netikėtas banko žlugimas dabar kaip reikiant sukrėtė technologijų gigantes, Volstryto biržas, o bankroto atgarsiai pasiekė net prezidento Joe Bideno administraciją ir aukščiausius Vašingtono pareigūnus[1].
Remiantis pirminiais pranešimais, Silicio slėnio bankui bankroto išvengti nepavyko dėl to, kad įstaiga tik nedidelę dalį indėlių laikė grynaisiais. Didžioji dalis indėlių buvo naudojama ilgojo laikotarpio skolos priemonėms, pavyzdžiui, iždo obligacijoms pirkti.
Dabar jau aišku, kad bankas neatsižvelgė į globalioje ekonomikoje fiksuojamas įtampas, o tai privedė prie sudėtingos situacijos, kai norėdamas kovoti su sparčia infliacija, bankas pradėjo didinti palūkanų normas.
Kaip ir dažniausiai įvyksta bankų griuvimo scenarijais, supanikavę klientai ir investuotojai suskubo atsiimti savo indėlių. Po banko griūties, daugybė rizikos investuotojų ir technologijų vadovų neslėpė šoko ir nerimo, daugelis SVB nesėkmę palygino su 2008 m. bankrutavusios „Lehman Brothers“ žlugimu.
Tačiau bene labiausiai susirūpinta dėl to, kad Silicio slėnio banko žlugimas išgąsdins ir kitų bankų klientus, kurie suskubs atsiimti ir savuosius indėlius. Tai reikštų, kad ir daugiau bankų gali ištikti SVB likimas[2].
SVB griūtis – didžiulis smūgis kripto sektoriui, kuriame taip pat žlugo jau du bankai
Silicio slėnio banko žlugimas bene iš karto paveikė ir kripto valiutų rinką, kurią pastaruoju metu ir taip lydėjo negandos. Vos per pastarąją savaitę žlugo du kriptovaliutų sektoriuje plačiai naudojami bankai, dabar prie jų jungiasi ir SVB. Akivaizdu, kad šie įvykiai turės didžiulį poveikį ir jau dabar visoje kripto rinkoje sukėlė nemenką nestabilumą.
Dar praėjusį trečiadienį kriptovaliutų skolintojas „Silvergate Capital“ pranešė, kad nutraukia veiklą ir likviduoja savo banką. Penktadienį žlugo SVB. Sekmadienį finansų priežiūros institucijos areštavo ir „Signature“, kuris taip pat buvo stipriai orientuotas į kriptovaliutas.
Iš tiesų, „Silvergate Capital“ ir „Signature“ buvo du pagrindiniai kriptovaliutų bendrovių bankai visose JAV. SVB grynuosius laikė beveik pusė visų JAV rizikos kapitalo remiamų startuolių, įstaiga turėjo gerą vardą[3].
Finansinių įstaigų žlugimas dabar tiesiogiai atsiliepia visam kripto sektoriui, kurio nestabilumas parodė stabiliųjų kriptovaliutų pažeidžiamumą. Jei įprastai stabiliosios kriptovaliutos yra susietos su JAV dolerio arba aukso verte, susidarius nenumatytoms aplinkybėms finansų sektoriuje, stabiliosios kriptovaliutos vertė gali nukristi žemiau savo susietosios vertės.
USDC, antroji pagal likvidumą su JAV doleriu susieta stabilioji kriptovaliuta, prarado savo susietą vertę ir vienu metu nukrito žemiau 87 centų[4]. Tokią situaciją paskatino kripto mokėjimų įmonės „Circle“ žinutė, kad bendrovė maždaug 3,3 mlrd. dolerių laikė būtent bankrutavusiame SVB.
„Circle“ jau anksčiau yra skelbusi, kad SVB yra tarp šešių didžiausių jos partnerių, valdančių apie 25 proc. visų USDC atsargų. Jau tuomet įmonė buvo kritikuojama už tai, kad nebuvo skaidresnė dėl savo ryšių su tradiciniais bankų tinklais. Tiesa, sekmadienį „Circle“ paskelbė, kad padengs bet kokį klientų lėšų nuostolį naudodama įmonės išteklius.
Kita populiari kriptovaliuta DAI, iš dalies susieta su USDC, taip pat nukrito iki 90 centų ribos. „Robinhood“, „Binance“ bei „Coinbase“ net sustabdė USDC konvertavimą į dolerius, daugelis kripto sektoriaus ekspertų tiek USDC, tiek ir DAI pradėjo keisti į teterį.
Iš tiesų teterio bendrovės kol kas nepajuto jokio poveikio dėl SVB griūties, o pirmadienio rytą kriptovaliutų kainos rinkoje jau spėjo normalizuotis. Bitkoinas pabrango beveik 10 proc., o visa kriptovaliutų rinka per 24 valandas pabrango daugiau nei 70 mlrd. dolerių ir pirmadienį vėl viršijo 1 trilijoną dolerių ribą[5].
Tuo tarpu tradiciniai bankai skaičiuoja nuostolius. Net keturi didžiausi JAV bankai – „JPMorgan“, „Bank of America“, „Wells Fargo“ ir „Citigroup“ – paskelbė, kad prarado 52 mlrd. dolerių rinkos vertės. „JPMorgan“ prarado apie 22 mlrd. dolerių rinkos vertės, „Bank of America“ – apie 16 mlrd. dolerių, „Wells Fargo“ – 10 mlrd. dolerių, o „Citigroup“ vertė per vieną dieną sumažėjo 4 mlrd. dolerių[6].
O kol finansų ekspertai ir investuotojai siekia stabilizuoti padėtį, aplink šią krizę jau ėmė sklisti ir pirmieji gandai. Pastebėta, kad „Paypal“ įkūrėjo Peterio Thielo fondas „Founders Fund“ jau ketvirtadienį iš Silicio slėnio banko buvo patraukęs visus savo indėlius.
Tai paskatino kalbas apie tai, kad dalis pagrindinių finansų rinkos žaidėjų apie SVB žlugimą žinojo jau kuris laikas. Tiesa, pats „Founders Fund“ fondas skelbia, kad susidūrė su problemomis naudojantis SVB paslaugomis ir būtent dėl to nusprendė nutraukti savo veiklą šiame banke[7].
Reakcijos iš Vašingtono – prieštaringos
Bankų griūties ir finansinės įtampos atgarsiai pasiekė ir aukščiausius JAV valdžios sluoksnius. Sekmadienį federalinė vyriausybė paskelbė, jog tie, kurie laikė indėlius bankrutavusiose bankuose, netrukus galės atgauti savo pinigus.
Bendrame įraše JAV iždo sekretorė Janet L. Yellen, Federalinių rezervų valdybos pirmininkas Jerome'as H. Powellas ir FDIC pirmininkas Martinas J. Gruenbergas paskelbė apie „ryžtingus veiksmus“ kuriais siekiama garantuoti visų indėlių saugumą.
„Šiandien imamės ryžtingų veiksmų, kad apsaugotume JAV ekonomiką ir sustiprintume visuomenės pasitikėjimą mūsų bankų sistema. Šis žingsnis užtikrins, kad JAV bankų sistema ir toliau atliktų savo gyvybiškai svarbius vaidmenis: apsaugotų indėlius ir užtikrintų namų ūkiams bei įmonėms galimybę gauti kreditą taip, kad būtų skatinamas stiprus ir tvarus ekonomikos augimas“, – teigiama pranešime[8].
Į įvykius JAV finansų rinkoje sureagavo ir prezidentas J. Bidenas, kuris sekmadienį teigė, kad jo nurodymu JAV iždo sekretorė J. Yellen ir jo vyriausioji patarėja ekonomikos klausimais Lael Brainard dirba ties tuo, kad užtikrintų, jog namų ūkiai ir įmonės, nukentėję nuo SVB ir kitų bankų žlugimo netaptų situacijos įkaitais.
„Džiaugiuosi, kad jie greitai pasiekė sprendimą, kuris apsaugo Amerikos darbuotojus ir mažąsias įmones bei užtikrina mūsų finansų sistemos saugumą. Šis sprendimas taip pat užtikrina, kad mokesčių mokėtojų doleriai neatsidurs pavojuje. Esu tvirtai pasiryžęs patraukti atsakomybėn nusikaltusius ir toliau dėti pastangas stiprinti didesnių bankų priežiūrą ir reguliavimą, kad tokia padėtis nepasikartotų“, – sakoma J. Bideno pranešime[9].
Prezidento administracijai artimi šaltiniai teigia, kad J. Bidenas taip pat yra nusprendęs plėsti federalinę paramą visiems Silicio slėnio banko indėliams, siekiant užtikrinti galimybę naudotis visomis šiomis lėšomis.
Iždo departamento pareigūnai apie situaciją informavo ir respublikonų bei demokratų įstatymų leidėjų grupę iš abiejų Kongreso rūmų. Kaip ir galima manyti, reakcijos čia išsiskyrė. Demokratai suskubo girti administracijos veiksmus ir greitą reakciją, tačiau respublikonai pažėrė kritikos.
Jutos valstijos senatorius Mittas Romney išreiškė susirūpinimą dėl to, kas nutiks, jei šalyje prasidės masiniai bankų bankrotai. Tuo tarpu Pietų Karolinos senatorius Timas Skotas prabilo apie tai, kad reguliavimo institucijos „užmigo prie vairo“ ir laiku nesiėmė veiksmų, kad užkirstų kelią SVB žlugimui.
Politikas išreiškė susirūpinimą ir dėl J. Bideno administracijos sprendimo apdrausti visus indėlius, įskaitant ir tuos, kurie viršija 250 000 JAV dolerių ribą.
„Neseniai išgirdome, kad jie iš tikrųjų ketina taikyti didžiausią korporatyvinio kronizmo formą, kokią tik esame matę per labai ilgą laiką. Jie ketina apdrausti visus indėlius, net ir tuos, kurie viršija 250 000 JAV dolerių ribą, o tai reiškia, kad labiausiai patyrę investuotojai dabar bus apsaugoti federalinės vyriausybės. Tai kelia problemų. Tai labai neigiamas pareiškimas rinkai, ir tai yra kažkas, su kuo mes turėsime kovoti per ateinančias kelias dienas, kai gilinsimės į tai, kas iš tikrųjų įvyko“, – sako T. Skotas.
Tuo tarpu daugiau kaip 3 500 įmonių vadovų ir steigėjų, atstovaujančių maždaug 220 000 darbuotojų, pasirašė „Y Combinator“ inicijuotą peticiją, kurioje tiesiogiai kreipiamasi į JAV iždo sekretorę J. Yellen, kad būtų paremti indėlininki, iš kurių daugelis yra mažosios įmonės, kurioms gresia pavojus, kad per artimiausias 30 dienų jos nesugebės atsiskaityti su darbuotojais.
Peticijoje pasisakoma už griežtesnę reguliavimo priežiūrą ir kapitalo reikalavimus regioniniams bankams ir bet kokio SVB vadovų piktnaudžiavimo ar netinkamo valdymo tyrimą[10].
Krizė JAV tik parodo, kad pasaulis nėra pasirengęs visiškai pinigų skaitmenizacijai
Pasaulis juda pinigų skaitmeninimo link, tačiau pastarųjų dienų situacija JAV parodo, kad tam dar nesame pasirengę. Juk dar pernai Dubajuje vykusiame Pasaulio vyriausybių vadovų susitikime tarptautiniai lyderiai ir įvairių organizacijų vadovai pagaliau viešai pristatė didelio masto planus, susijusius su skaitmeninės valiutos populiarinimu.
Tokios skaitmeninės valiutos pasitelkimas būtų beveik tiesioginė kontrolė: Centriniai Bankai planuoja, kad skaitmeninės valiutos bus programuojamos, o tai reiškia, joms bus galima priskirti kokią nors sąlygą, su kuria šie pinigai veiks. Nepaisant kritikos, visos didžiosios pasaulio valstybės kalba apie tokių valiutų įdiegimą jau visiškai netolimoje ateityje.
JAV bankų bankrotas ir įtampa kriptovaliutų rinkoje tokius pasaulio galingųjų planus galėtų sustabdyti arba bent jau priversti geriau pagalvoti apie jų pasekmes ne tik globaliai ekonomikai, tačiau ir visuomenei. Tačiau toks tikėjimas tikriausiai yra pernelyg naivus.
Idėja skaitmenizuoti globalią finansinę sistemą niekada nebuvo tik apie pažangumą ir patogumą žmogui. Tai veikiau moderniai pateikta kontrolės ir sekimo priemonė, kurios išvengti ateityje taps vis sunkiau.