Ar esame ant pasaulinio karo slenksčio?

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Gaza
Izraelis tęsia atakas Gazoje, jei jos nebus nutrauktos, Iranas grasina įsitraukti į karą. ELTA nuotrauka

Baiminamasi, kad Izraelio–„Hamas“ peraugs į didelį ir kruviną konfliktą

Pasaulis sparčiu žingsniu keliauja link Trečiojo pasaulinio karo. Bent jau tokios nuomonės laikosi dalis politologų, istorikų ir karo apžvalgininkų. Šį naratyvą tik paskatino pastarosiomis savaitėmis išaugusi įtampa Artimuosiuose Rytuose.

Spalio 7 d. „Hamas“ kariai įsiveržė į Izraelį, nužudė daugiau kaip 1400 žmonių, daugiausia civilių, šimtus pagrobė. Reaguodamas į ataką, Izraelis paskelbė karą „Hamas“, ėmė bombarduoti teritorijas Gazos Ruože.

Dėl tebesitęsiančių apšaudymų savo namus Gazos Ruože chaose paliko daugiau nei milijonas gyventojų, žuvo mažiausiai 3 500 žmonių. Atakos pražūtingos tampa civiliams ir vaikams, teritorija atsidūrė ant humanitarinės krizės slenksčio.

Įtampą regione kursto ne tik tai. Dažnėja ir Izraelio pajėgų bei libaniečių „Hezbollah“ susirėmimai, atakomis apsikeičiama ir su Sirija. O dėl siaubingos situacijos Gazoje griežtėja ir Irano tonas. Teheranas grasina, kad įsikiš į konfliktą, jei toliau bus tęsiama Gazos Ruožo apgultis.

Šiandien Iranas dar kartą rimtai pagrasino Izraeliui ir paragino musulmonų šalis įvesti Izraeliui visiškas sankcijas, pabrėžiant, kad Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) narės izraeliečiams turėtų įvesti sankcijas ir naftos embargą, išsiųsti namo ambasadorius.

Net Jungtinės Amerikos Valstijos skelbia, kad neatmeta galimybės, jog Iranas, ilgametis kovotojų grupuotės „Hamas“ ir Libane veikiančios „Hezbollah“ rėmėjas, įsitrauks į šį karą.

Tokie pareiškimai ne tik skatina diskusijas apie karą Artimuosiuose Rytuose, tačiau ir apie tai, kad galbūt dabar matome jau Trečiojo pasaulinio karo pradžią. Nors politikos lyderiai panikos kelti kol kas vengia, ekspertai tokio scenarijaus atmesti nebegali.

Į Artimųjų Rytų konfliktą gali įsitraukti didžiosios pasaulio galybės

Karo ekspertai perspėja, kad įtampa Artimuosiuose Rytuose ir dabartinis Izraelio-„Hamas“ karas gali peraugti į plataus masto konfliktą ar net pasaulinį karą, į kurį įsitraukti gali JAV, Rusija ir Kinija.

Profesorius Justinas Bronksas, Londono Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto (RUSI) vyresnysis mokslo darbuotojas, teigia, kad jei Iranas, keršydamas už įsiveržimą į Gazos Ruožą, užpuls Izraelį, Maskva ir Pekinas bus priverstos įsikišti, ir karas gali įsiplieksti pilnu pajėgumu.

Ekspertas pabrėžia, kad Rusija ir Kinija iki šiol buvo gana santūrios vertindamos situaciją Izraelyje, tačiau jei į konfliktą įsitrauks Iranas, Rusija gali jį paremti, o galiausiai į karą gali įsitraukti ir JAV, taip neva gindamos Izraelio interesus.

O vertinant tokių šalių kaip JAV, Kinija ar Rusija įsitraukimo į konfliktą Artimuosiuose Rytuose galimybę, nederėtų pamiršti ir karo Ukrainoje. Juk neseniai žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Ukrainą pasiekė JAV suteiktos ATACMS raketos, kurių nuotolis siekia maždaug 160 kilometrų.

Karas
Į Artimųjų Rytų konfliktą įsitraukti gali ir didžiosios pasaulio galybės: Kinija, Rusija, JAV. Specna Arms/Unsplash nuotrauka

Į tai netruko sureaguoti Kremlius. Rusijos gynybos ministras įspėjo Ameriką apie pasaulinį konfliktą, susijusį su branduoliniais ginklais, o rusų ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas pareiškė, kad Vašingtonas tokia parama Kijevui „kursto tiesioginę konfrontaciją“.

Apie ATACMS pristatymą Ukrainai prakalbo ir Vladimiras Putinas. Jis pareiškė, kad šių ginklų suteikimas Kijevui tik „pratęsia jų agoniją“, o Rusija tikrai sugebės atremti atakas.

O buvęs Rusijos prezidentas, Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas rusų spaudai duotame interviu dėmesį labiau sutelkė ne į Ukrainą, bet į Gazą ir teigė, kad konfliktas čia turi didelę tikimybę peraugti į „visavertį regioninį karą“.

Žengtas didelis žingsnis link pasaulinio karo

Didžiausio pasaulyje rizikos draudimo fondo „Bridgewater Associates“ įkūrėjas Ray Dalio neseniai taip pat įspėjo tarptautinę bendruomenę, kad Izraelio ir „Hamas“ konfliktas yra „dar vienas žingsnis link pasaulinio karo“. 

„Man atrodo, kad tikimybė, jog nuo lokalių konfliktų pereisime prie labiau laukinio, karšto pasaulinio karo, kuriame dalyvautų didžiosios valstybės, per pastaruosius dvejus metus padidėjo nuo 35 proc. iki maždaug 50 proc.“, – teigia milijardierius.

Jis mano, kad tiek Rusijos ir Ukrainos, tiek Izraelio ir „Hamas“ karai bus itin žiaurūs iki pat pabaigos bei nesibaigs tol, kol viena pusė aiškiai nenugalės kitos arba kol pasaulio supervalstybės neįsikiš ir nepasieks taikos.

R. Dalio nuomone, labiau tikėtina, kad tokie žiaurūs karai išplis. Jis taip pat perspėja, kad dabar gyvename kritiniu momentu ir esame ant pasaulinio konflikto slenksčio.

Milijardierius ne kartą ir anksčiau yra perspėjęs, kad įtampa tvyro tiek tarp pasaulio supervalstybių, tiek kai kurių kitų valstybių viduje, ir teigė, kad geopolitinis nestabilumas šį dešimtmetį taps visiška norma. Dar balandžio mėnesį jis teigė, kad būtent JAV ir Kinija yra ant karo slenksčio, nurodydamas kylančią įtampą dėl Taivano.

Karas
Ekspertai perspėja, kad po-pandeminė įtampa ir atskiri kariniai konfliktai, visą pasaulį veda milžiniško karo link. Valentin Salja/Unsplash nuotrauka

Žydų istorikas teigia, kad po-pandeminis nestabilumas daugelį šalių gali įtraukti į pasaulinį konfliktą

Savo ruožtu Izraelio rašytojas ir istorikas Yuval Noah Harari išskirtiniame interviu NDTV televizijai metu taip pat sakė Izraelio ir „Hamas“ karas gali išsiplėsti į platesnį regioninį konfliktą, o tebevykstant karui Ukrainoje ir augant kitai geopolitinei įtampai, įtraukti daugiau šalių. Tai galiausiai gali privesti prie Trečiojo pasaulinio karo.

Jis teigia, kad po COVID-19 pandemijos visas pasaulis įsitempė, tapo labiau chaotiškas. Situaciją paaštrino ir karas Ukrainoje, o dabar, dėl karinių veiksmų Artimuosiuose Rytuose beveik visame pasaulyje jaučiamas didelis nestabilumas. Tokia situacija, Izraelio rašytojo bei istoriko Y. N. Harari teigimu, galiausiai gali sudaryti sąlygas, galinčias sukelti pasaulinį karą.

„Apskritai kalbant, tvarka žlunga, o ją keičia chaosas. Tai vyksta pastaruosius 5-10 metų. Dabar tai matome vis dažniau ir dažniau. COVID-19 pandemija buvo viso to dalis. Rusijos invazija į Ukrainą taip pat yra to dalis. Tai, kas dabar vyksta Izraelyje ir Palestinoje, yra viso to dalis. Jei neatkursime tvarkos, bus tik blogiau. Tai išplis po visą pasaulį. Tai gali sukelti Trečiąjį pasaulinį karą. O turint tokius ginklus ir technologijas, kokios dabar yra prieinamos, tai gali privesti prie pačios žmonijos susinaikinimo“, – perspėja Y. N. Harari, kuris šiandien yra laikomas vienu įtakingiausių pasaulio intelektualų.