Suprasti akimirksniu
  • „Apple“ pranešė, kad atisiima parduotus „iPhone 12“ reaguodami į Prancūzijos susirūpinimą dėl radiacijos
  • Galimas sniego gniūžtės efekto pavojus: problema gali išaugti į daug didesnę
  • Tik laikas parodys koks yra šių mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikis žmogaus sveikatai
Šaltiniai
„iPhone“ problemos
„Apple“ buvo priversti pripažinti spinduliuotės problemą. Tomasz Kulesa/ Pexels nuotrauka

„Apple“ pranešė, kad atisiima parduotus „iPhone 12“ reaguodami į Prancūzijos susirūpinimą dėl radiacijos

„Apple Inc.“ ketina įdiegti programinės įrangos atnaujinimą „Iphone 12“ naudotojams Prancūzijoje. Tai daroma atsižvelgiant į šalies reguliavimo institucijos, kuri išreiškė susirūpinimą dėl telefono spinduliuotės lygio, nurodymą. Prancūzijos nacionalinė dažnių agentūra (ANFR) neseniai nurodė nedelsiant pašalinti „iPhone“12 modelio įrenginius iš Prancūzijos rinkos, nurodydama, kad šie įrenginiai viršija Europos radiacijos poveikio standartus[1].

Be to, agentūra įpareigojo „Apple“ įdiegti korekcines priemones šiuo metu apyvartoje esantiems „iPhone 12“ įrenginiams. Jei bendrovė jų nesilaikys, gali būti, kad įrenginiai bus atsiimti iš prekybos. Tačiau „Apple“ patikslino, kad pardavimai sustabdyti ne dėl saugumo problemų, o dėl Prancūzijos reguliavimo institucijų taikomo konkretaus bandymų protokolo.

„Apple“ atstovas spaudai pastebėjo, kad nuo pat debiuto 2020 m. šis modelis buvo nuolat tikrinamas ir atitiko arba viršijo visus atitinkamus SAR reglamentus ir standartus visame pasaulyje. SAR, arba savitasis sugerties koeficientas, yra metrika, pagal kurią vertinama žmogaus kūno sugeriama energija iš spinduliuotės šaltinio, kaip išsamiai aprašyta ANFR.

Nepaisant dabartinio susirūpinimo, daugelis ekspertų ir reguliavimo institucijų pataria visuomenei pernelyg nesijaudinti. Prancūzijos skaitmeninės ekonomikos ministras Jeanas-Noelis Barrot atskleidė, kad po diskusijų su „Apple“ bendrove netrukus bus išleistas programinės įrangos atnaujinimas būtent šio „iPhone 12“ naudotojams.

Galimas sniego gniūžtės efekto pavojus: problema gali išaugti į daug didesnę

Bendrovei „Apple“ sutikus, ANFR planuoja skubiai įvertinti šį atnaujinimą ir užtikrinti, kad jis atitiktų Prancūzijai būdingus Europos standartus. Kai patvirtinimo procesas bus baigtas, „Apple“ gali gauti žalią šviesą atnaujinti modelio, sukėlusio susirūpinimų bangą, pardavimus šalyje. Įdomu tai, kad žinia apie pardavimų sustabdymą sutapo su „Apple“ iškilmingu naujausių modelių - „iPhone 15“ ir „iPhone 15 Pro“ - atskleidimu savo pagrindiniame metiniame renginyje Kalifornijoje.

Prie to prisidėjo ir gandai apie tai, kad JAV reguliavimo institucijos kruopščiai tikrina „iPhone 12“ modelių saugumą, ypač dėl jo radioaktyvumo lygio. Tačiau FDA atstovas spaudai Jim McKinney paneigė šiuos teiginius, pabrėždamas, kad nėra įtikinamų įrodymų, jog mobiliųjų telefonų radijo dažnių energijos poveikis būtų susijęs su kokiu nors neigiamu poveikiu sveikatai, bent jau Federalinės ryšių komisijos (FCC) nustatytose ribose[2].

Atsižvelgdamos į ANFR išvadas, kitos Europos Sąjungos valstybės narės, įskaitant Vokietiją, Belgiją ir Ispaniją, taip pat gali svarstyti panašius apribojimus šiems modeliams. Tačiau tokie veiksmai Jungtinėms Valstijoms atrodo neįtikėtini, atsižvelgiant į FDA poziciją. Kol „Apple“ stengiasi išspręsti Prancūzijos reguliavimo institucijų susirūpinimą keliančius klausimus, pristatydama programinės įrangos atnaujinimą, kad suderintų Prancūzijai būdingus bandymų metodus, „iPhone“ serija ir toliau klesti visame pasaulyje.

Pasaulyje parduota įspūdingas 100 mln. „iPhone 12“ vienetų, o 2022 m. bendras naudotojų skaičius pasieks 900 mln., todėl technologijų milžino įtaka neabejotina. Nepaisant didėjančio susirūpinimo, Pasaulio sveikatos organizacija dar nepatvirtino jokio žalingo mobiliųjų įrenginių poveikio sveikatai. Tačiau ankstesniuose tyrimuose telefonų spinduliuotės poveikis kartais buvo siejamas su įvairiomis sveikatos problemomis: nuo vėžio ir nevaisingumo iki atminties praradimo.

Nepaisant šių nuogąstavimų, „Apple“" entuziastai nenusimena. Akivaizdu, kad naujausias technologijų milžinės išleistas „iPhone 15“ sukėlė didžiulį šurmulį ir jo pristatymo dieną srauto dydis sulaužė oficialią „Apple“ svetainę[3].

Įrenginiai yra itin populiarūs, bet „Apple“ produkcija gali būti susiję su radiacija. Gabriel Freytez/ Pexels nuotrauka
Įrenginiai yra itin populiarūs, bet „Apple“ produkcija gali būti susiję su radiacija. Gabriel Freytez/ Pexels nuotrauka

Tik laikas parodys koks yra šių mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikis žmogaus sveikatai

Pastaruoju metu susirūpinimą kelia mobiliųjų telefonų spinduliuotė ir jos galimas pavojus, visų pirma dėl išmaniųjų telefonų paplitimo ir naudojimo. Retas paauglys šiais laikais neturi telefono, kuris būtų prilipęs jiems prie rankų. Vos mokyklinio amžiaus sulaukę vaikai jau gauna išmaniuosius įrenginius. Tačiau ne viena tarnyba kelia klausimus dėl jų suagumo ir tapo svarbu įvertinti, ar šie nuogąstavimai yra pagrįsti ir kokių priemonių galima imtis, kad būtų užtikrintas saugumas.

Neseniai atlikti bandymai parodė, kad „iPhone 12“ skleidžiamos spinduliuotės lygis nežymiai viršija nustatytą ribą. Nors radiacijos lygis buvo gerokai mažesnis, nei kad keltų realią grėsmę sveikatai, Prancūzijos skaitmeninių technologijų ministras Jeanas-Noelis Barrot pabrėžė, kad „Apple“ turi laikytis šalies reguliavimo standartų[4]. Jis pasidalijo šiomis išvadomis socialinės žiniasklaidos platformose. Tačiau šis atskleidimas kelia platesnį klausimą: Ar žmonės turėtų iš tiesų susirūpinti dėl mobiliųjų telefonų spinduliuotės? Gilinkimės į mokslinius ir turimus duomenis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuolat mini, kad nėra jokių konkrečių įrodymų, jog naudojimasis mobiliaisiais telefonais turi neigiamų pasekmių sveikatai. Vis dėlto 2011 m. PSO priskyrė radijo dažnio elektromagnetinius laukus galimai kancerogeniniams žmonėms. Ši klasifikacija taikoma tik tiems veiksniams, kurių kancerogeniškumo žmonėms įrodymai yra riboti arba nepakankami.

Žmogaus organizmas neabejotinai sugeria radijo dažnio spinduliuotę skleidžiančių prietaisų energiją. Tačiau ar tai turi rimtų pasekmių sveikatai? Nacionalinis vėžio institutas, JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento padalinys, pateikia tam tikrą aiškumą šiuo klausimu. Jų atlikti tyrimai rodo, kad mobiliųjų telefonų naudojimas nėra tiesiogiai susijęs su žmonių smegenų ar kitų rūšių vėžiu. Tai grindžiama tuo, kad mobiliųjų telefonų radijo dažniai yra per silpni, kad sukeltų DNR pažeidimus, kurie yra pagrindinė daugelio vėžio formų priežastis.

Nors protinga išlikti informuotam ir atsargiam, dabartiniai tyrimai leidžia užtikrinti, kad su mobiliųjų telefonų spinduliuote susijusi rizika sveikatai yra nedidelė. Technologijoms toliau tobulėjant ir didėjant mūsų priklausomybei nuo išmaniųjų telefonų, užtikrinimas, kad šie prietaisai būtų saugūs naudoti ilgą laiką, neabejotinai išliks tiek gamintojų, tiek sveikatos organizacijų prioritetu.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
avatar
SaugusPC.lt
Veikla nenurodyta
Šaltiniai
1.arrow_upward
Elizabeth Pineau and Tassilo Hummel. Apple moves to defuse French iPhone 12 dispute as EU scrutiny steps up Reuters. News reports
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Adam Mawardi, Matthew Field and James Titcomb. iPhone 15: Release date, price specs and features revealed Telegraph. Reports