Andrius GUDAITIS: Politikai nežino, kaip darbo našumą padidinti per kelis mėnesius

NuomonėsSkaitytojo Laiškas
Suprasti akimirksniu
Andrius Gudaitis
Andrius Gudaitis. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Pagrindinis mane užkabinęs debatų klausimas – darbo našumo didinimas

Žiūriu „didžiuosius debatus“ (per TV3)

Nekreipiant dėmesio į tai, kad atsakymai į vienus klausimos prieštarauja kitiems, pagrindinis mane užkabinęs diskusijos klausimas – darbo našumo didinimas.

Vieni politikai (iš dabartinės valdančiosios koalicijos) teigia, kad per dešimt metų atlyginimas padidėjo 30%, o darbo našumas tik 15%.

Verslininkai, kurie geba per 10 metų padidinti darbo našumą tik 15%, turėtų susisiekti su manimi

Mane patį tas 15% prajuokino. Verslininkai (gamybos sektoriaus), kurie geba per 10 metų padidinti darbo našumą tik 15%, turėtų susisiekti su manimi. Mūsų klientai 20-30% našumą padidina per 2-3 mėnesius. Kaip tai pasiekiam?

1. Teikdami įrangos ir įrankių darbo monitoringo paslaugas. Tai leidžia nustatyti:

a. Kur sraute yra „butelio kakliukas“.

b. Nustatyti darbuotojo įgūdžių trūkumus (pvz. suvirintojų, siuvėjų, minkštų baldų apmušėjų) ir juos lavinti.

c. Nustatyti meistrų ar gamybos vadovų srauto valdymo įgūdžių trūkumus ir juos lavinti.

Žemai kabantiems vaisiams nuskabyti įmonėms nereikia net konsultantų.

2. Teikdami konsultacines srauto valdymo paslaugas. Kai įmonės žemai kabančius vaisius nuraško, padedame pasiekti ir aukštai kabančius vaisius.

3. Teikdami analitikos paslaugas – vertindami iš gamybos srautų valdymo metodikos padedame sukurti įmonės duomenų analizės modelį, kuris nustatytų kurie produktai deda „auksinius kiaušinius“, o kurie „vagia įmonės pinigus“.

Politikai čia nepadės – jie gali tik pakenkti didindami MMA

Ir svarbu paminėti, kad politikai čia nepadės. Jie gali tik pakenkti didindami MMA, įvedami papildomus ar didindami esamus mokesčius, nes tokiu atveju verslai paprasčiausiai perkeldami mokestinę naštą padidina savo galutinių produktų/paslaugų kainas ir tokiu būdu „padidina“ darbuotojams atlyginimus, kuriuos iškarto praryja infliacija.

Jei nebūtų kišami nagai prie mokesčių, o siekiama pritraukti investuotojų į tuos regionus, kuriuose atlyginimai mažiausi, siekdami išsaugoti savo verslus verslininkai būtų priversti didinti našumą. Kaip ir minėjau – našumą padidinti galima ir per 2-3 mėnesius. Turi būti tik noras keistis.

Tad politikams reiktų liautis kalbėti apie „aukštas technologijas“ ir „aukštos pridėtinės vertės produktus“, o koncentruotis į mokestinės aplinkos stabilumą bei infrastruktūros pramonei regionuose vystymo.