Raudonųjų žibintų kvartale įsigalios nauji kanapių rūkymo ir alkoholio vartojimo draudimai
Legalios kanapės, „grybukai“, „guminukai“ ir kiti saldainiukai, panašu, olandams jau verčiasi per gerklę, mat Amsterdamas nusprendė gerokai apriboti galimybes auginti Lietuvoje Dievo pirštu laikomas kanapes. Vakarai vakarais, bet Amsterdamas, iki šiol laikytas kanapių sostine, savo duris tokiam malonumui gatvėse užveria ir nusprendė uždrausti rūkyti kanapes sekso ir laisvo elgesio paslaugomis garsėjančiame Raudonųjų žibintų kvartale. Tuo tarpu Lietuvos seimūnai iš naujo ruošiasi svarstyti mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo klausimą.
Jau nuo gegužės mėnesio Amsterdame veikiančiame Raudonųjų žibintų kvartale bus draudžiama gatvėje rūkyti kanapes, nes nuo tada įsigalios naujos miesto taisyklės, kuriomis siekiama pagerinti vietinių gyventojų gyvenimo sąlygas, mat šie skundęsi turistų keliamais neramumais[2]. Nauji draudimai įsigalios ir sekso paslaugų teikėjams, kurie savo duris privalės užverti 3 valandą ryto.
Įsigaliojus naujiems apribojimams, Raudonųjų žibintų kvartalas taps daug mažiau laisvas nei buvo iki šiol – penktadieniais ir šeštadieniais restoranai ir barai turės užsidaryti iki 2 valandos nakties, o po 1 valandos nakties į senamiestį nebebus įleidžiami nauji lankytojai.
Šiuo metu šiame kvartale nuo ketvirtadienio iki sekmadienio po 16 valandos jau draudžiama prekiauti alkoholiu parduotuvėse įskaitant ir specializuotas alkoholinių gėrimų parduotuves bei kavines. Įsigaliojus naujam įstatymui, pardavėjai šiuo metu išvis turės pašalinti alkoholinius gėrimus iš vitrinų ir laikyti juos nepastebimose vietose. Daugumoje Amsterdamo viešųjų erdvių alkoholį vartoti draudžiama.
Remiantis šiuo metu galiojančiais Nyderlandų įstatymais, narkotikų laikymas, gamyba ar prekyba jais priskiriami prie nusikalstamos veiklos už kurią yra baudžiama. Tačiau olandai taiko „tolerancijos politiką“, pagal kurią kavinėms leidžiama pardavinėti kanapes griežtomis sąlygomis.
Reaguodama į reguliariai į Amsterdamą dėl narkotikų, alkoholio ir sekso atvykstančius užsienio turistus, miesto taryba jau pavasarį pradės kampaniją „Laikykis atokiau“[2].
Siekiama pažaboti probleminį turistų elgesį
Tuo tarpu tokiomis kampanijomis kaip „Laikykis atokiau“ siekiama sudrausminti įsismarkavusius sekso ir narkotikų turistus iš kitų pasaulio valstybių. Ši iniciatyva susideda ne tik iš draudimų tam tikrose miesto dalyse traukti kanapes, bet ir kruizų skaičiaus upėse ribojimų, nustatytu ankstesniu kavinių, barų, klubų bei viešnamių uždarymo laiku.
„Kai kurios įmonės piktnaudžiauja Amsterdamo įvaizdžiu, siekdamos parduoti jį kaip „neribotų galimybių vietą“. Dėl to kai kurios lankytojų grupės mano, kad tai miestas, kuriame viskas galima. Savivaldybės vykdomoji valdžia mano, kad toks turizmas, taip pat specialiai į šias turistų grupes orientuoti pasiūlymai nėra pageidautini“, – teigiama mero pavaduotojo Sofyano Mbarki pareiškime[3].
Iš kai kurių mieste veikiančių verslininkų lūpų jau pasigirsta pageidavimai atsikratyti „sekso, narkotikų ir rokenrolo miesto įvaizdžio“. Visgi, nors jie ir teigia, kad nėra blogai šalyje turėti miestą, kuris veikia šiek tiek „ant ribos“, tačiau tai esą neturi tapti priežastimi nevaržomai į jį atvykti turistams ir leisti blogai elgtis.
Visgi, su turistais susijusios problemos iškilo pasibaigus pandeminiam laikotarpiui, kai vėl atgimė turizmas ir net viršijo iki tol keltus lūkesčius, ypač tokiuose gausiai lankomuose rajonuose kaip De Wallen.
Šiemet turistų skaičius taip pat neturėtų mažėti, mat jau prognozuojama, kad vien per šiuos metus Amsterdame apsilankys daugiau nei 18 mln. turistų, kurie čia praleis ilgiau nei vieną naktį. Prognozuojama, kad iki 2025-ųjų šis skaičius gali siekti 23 milijonus.
2021 metais priimtame potvarkyje „Amsterdamo turizmo pusiausvyra“ buvo numatyta, kad lankytojų skaičiui Amsterdame pasiekus 18 milijonų per dieną, miesto taryba privalo įsikišti ir pradėti reguliuoti turizmo srautus.
Į Seimo salę vėl sugrįš mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo projektas
O štai Lietuvoje politikai nerimsta ir visomis išgalėmis siekia legalizuoti mažus kiekius kanapių. Tačiau po paskutinio balsavimo grupė opozicijos narių, įžvelgdama Seimo statuto pažeidimus, kreipėsi į Etikos sargus, kurie galiausiai konstatavo, kad tokie pažeidimai išties įvyko, kai Teisės ir teisėtvarkos komitetas, turėjęs užsakyti ekspertinį vertinimą, to nepadarė.
Atsižvelgiant į gautas išvadas, Seimas dėl narkotikų dekriminalizavimo bus priverstas žengti žingsnį atgal ir iš naujo balsuoti už projektą svarstymo stadijoje.
Matyt, legalių kanapių ištroškę seimūnai taip nori jas traukti nebaudžiami, kad gruodžio mėnesį, šiam įstatymo projektui pavyko perlipti net antrąjį slenkstį, tačiau buvo išsiaiškinta, kad tas perlipimas nebuvo jau toks nekaltas, mat prieš šį projektą balsavo tiek opozicijos atstovai, tiek kai kurie valdančiosios konservatorių frakcijos nariai. Tačiau Seime pareikalavus perbalsavimo, mat kai kurie balsai „prieš“ nebuvo užskaityti, į prašymus atsižvelgta nebuvo.
Marihuana nėra jau toks nekaltas narkotikas kaip manoma
Dar 2018 metais publikuotame straipsnyje apie kanapių daroma žalą žmogaus organizmui buvo teigiama, kad Londono Karališkojo psichiatrų koledžo duomenimis, kai kuriais atvejais kanapių vartojimas gali padidinti nerimą ir paranoją, sukelti sumišimą ir net haliucinacijas[4].
Taip pat skelbta, kad yra patikimų įrodymų, liudijančių, kad reguliarus kanapių vartojimas didina riziką susirgti psichozinėmis ligomis, pavyzdžiui, šizofrenija, o ypač tai kenksminga paaugliams, kurių organizmai dar nėra pilnai išsivystę.
Londono universitetinio koledžo daktaras Michaelas Bloomfieldas teigė, kad jaunesni žmonės yra ypač pažeidžiami, kadangi jų smegenys vis dar vystosi.
Anot dr. Di Forti, tyrimais yra nustatyta, kad psichozės rizika yra susijusi su stipresnėmis kanapių rūšimis, kuriose yra daugiau psichoaktyvaus THC.
Visgi ekspertai sutaria, kad kanapės taip pat gali sukelti vienokią ar kitokią priklausomybės formą – štai buvo manoma, kad priklausomais nuo marihuanos tampa 10 proc. ją reguliariai vartojančių asmenų.
Karališkojo psichiatrų koledžo duomenimis, kai kuriems metusiems rūkyti kanapes žmonėms, gali pasireikšti abstinencijos simptomai: miego sutrikimai, nuotaikų kaita, dirglumas ir neramumas.
Nepaisant to, kad dalis priklausomybių labiau yra psichologinės, dr. M. Bloomfieldas teigė, kad yra svarių įrodymų, jog THC kai kuriems žmonėms gali sukelti ir fizinę priklausomybę, ir taip sugriauti gyvenimus.