Suprasti akimirksniu
  • JAV namų ūkių skola siekia daugiau nei 17 trln. dolerių, daugėja ir kredito kortelių skolininkų
  • Infliacija vis dar yra aktuali problema Amerikoje, prekių ir paslaugų kainos auga
  • JAV valdžia ir toliau nepasiekia susitarimo dėl šalies skolos įsipareigojimų vykdymo
Šaltiniai
Skola
JAV skola pasiekė naują rekordą. Kostiantyno Li/Unsplash nuotrauka

JAV namų ūkių skola siekia daugiau nei 17 trln. dolerių, daugėja ir kredito kortelių skolininkų

Remiantis naujausiais Niujorko federalinio rezervų banko duomenimis, JAV piliečiai jau pasiekė naują skolų rekordą. 2023 m. pirmąjį ketvirtį bendra namų ūkių skola padidėjo net iki 17,05 trln. dolerių[1]. Lyginant su ankstesniu ketvirčiu, skola padidėjo net 148 mlrd. dolerių.

Remiantis Niujorko federalinio rezervų banko duomenimis, kredito amerikiečių kortelėse disponuojama suma išlieka stabili ir dabar sudaro 986 mlrd. dolerių, tačiau pati kreditų skola verčia nerimauti.

„Kredito kortelės yra viena iš labiausiai paplitusių finansinių paslaugų mūsų šalyje, suteikianti didžiąją dalį trumpalaikių kreditų šeimoms. Kredito kortelių palūkanų normos labai išaugo, o vidutinės palūkanų normos viršija 20 proc. Atsižvelgdama į 175 mln. amerikiečių, turinčių kredito kortelių, tendencijas, CFPB mano, kad kreditinių kortelių skolos gali ir toliau siekti rekordus ir net pasiekti 1 trilijoną JAV dolerių“, – teigiama Vartotojų finansinės apsaugos biuro (CFPB) pranešime[2].

Tačiau problema ta, kad kreditinės kortelės tikrai nėra vienintelis amerikiečių skolų šaltinis, slegiantis daugelį amerikiečių. Remiantis Niujorko federalinio rezervų banko duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį automobilių paskolų suma padidėjo 10 mlrd. dolerių. Tuo tarpu su būsto įkeitimu susijusios skolos išaugo 121 mlrd. dolerių ir kovo pabaigoje sudarė 12,04 trln. dolerių.

Vis dėlto, Niujorko federalinio rezervų banko, namų ūkių ir viešosios politikos tyrimų direktorius Andrew Haughwoutas sako, kad bendras susidomėjimas būsto įkeitimo mažėja, nors hipotekos paskolų refinansavimo poveikis bus jaučiamas dar dešimtmečius.

Infliacija vis dar yra aktuali problema Amerikoje, prekių ir paslaugų kainos auga

O daugeliui amerikiečių nerimą ir toliau kelia sparčiai augančios prekių bei paslaugų kainos. Vartotojų kainų indeksas (VKI), kuris yra pagrindinis infliacijos rodiklis, balandžio mėnesį, lyginant su praėjusiais metais, padidėjo 4,9 proc. Labiausiai augo maisto produktų indeksas – 7,7 proc. ir būsto indeksas – 8,1 proc.

Infliacija didžiausia problema JAV tapo dar pernai, kai Federalinė rezervų sistema pradėjo didinti palūkanų normas. Paskutinį kartą palūkanų normos buvo padidintos gegužės pradžioje, 25 baziniais punktais. Tačiau infliacija ir toliau nesiekia rezervų sistemos numatyto 2 proc. tikslo.

Dėl to, „Morning Consult“ analitikų teigimu, amerikiečiai ir toliau jaučia infliacijos poveikį. Net ir tie, kurie uždirba daugiau nei 100 000 JAV dolerių per metus, jau pradėjo jausti infliacijos padarinius, o net 73 proc. amerikiečių teigia, kad infliacija jiems kelia didelį stresą ir nerimą dėl ateities.

Dėl tokio finansinio neužtikrintumo bei didelių kredito skolų, vis daugiau Amerikos gyventojų ieško ekspertų patarimų. „Morning Consult“ ekspertai teigia, kad nuo praėjusių metų išaugo klientų skaičius, kurie kreipiasi į savo finansines įstaigas ir jose ieško patarimų bei pagalbos.

Dalis amerikiečių, matyt, nusivylę savo banko ar kredito unijos paslaugomis, net svarsto galimybę pakeisti savo finansinę įstaigą. Šių metų kovo mėnesį 20 proc. amerikiečių teigė planuojantys sudaryti naujas klientų sutartis su kitu banku. Šis rodiklis, palyginti su vasario mėnesiu, padidėjo penkiais procentiniais punktais ir yra didžiausias nuo 2021 m. liepos mėnesio.

Su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau amerikiečių. 
Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka
Su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau amerikiečių. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka

JAV valdžia ir toliau nepasiekia susitarimo dėl šalies skolos įsipareigojimų vykdymo

O JAV tęsiasi nerimas dėl šalies skolos įsipareigojimų nevykdymo ir skolos lubų pakėlimo. JAV iždo sekretorė Janet Yellen perspėja, kad JAV neįvykdžius įsipareigojimų dėl valstybės skolos, milijonai amerikiečių liktų be pajamų, o tai gali sukelti recesiją, darbo vietų sunaikinimą, verslo įmonių bankrotą, o ekonominis JAV krachas turėtų įtaką ir tarptautinėms rinkoms bei kitų valstybių ekonomikoms.

Jau anksčiau Kongresui iždo sekretorė teigė, kad JAV vyriausybė savo skolas galės padengti tik iki birželio 1 d., vėliau – laukia nežinomybė. Tačiau tam, kad būtų išvengta juodžiausio scenarijaus, susitarti turi prezidento Joe Bideno administracija ir Atstovų Rūmų kontrolę turintys respublikonai.

Respublikonai reikalauja mažinti šalies biudžetą mainais į tai, kad būtų pakeltos šalies skolinimosi lubos; tuo tarpu prezidento administracija tvirtina, kad dėl to deramasi nebus[3].

Susitarti gali būti sudėtinga. Pirmadienį prezidentas J. Bidenas ir Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy baigė diskusijas dėl skolos lubų pakėlimo taip ir nesusitarus, kaip padidinti 31,4 trln. dolerių vyriausybės skolos lubas.

Kitas prezidento ir Atstovų Rūmų pirmininko susitikimas įvyks jau likus vos 10 dienų iki galimo įsipareigojimų nevykdymo birželio 1 d. Vis dėlto, K. McCarthy dar nepraranda vilties, kad pasiekti susitarimą galiausiai pavyks.

„Jaučiau, kad turėjome produktyvią diskusiją. Kol kas nesusitarėme, bet tikiu, kad vis dar galime pasiekti tikslą“, – po derybų su J. Bidenu Ovaliajame kabinete žurnalistams sakė K. McCarthy[4].

Kalbėdamas su žurnalistais Atstovų Rūmų pirmininkas leido suprasti, kad respublikonai vis dar siekia, kad į galutinį susitarimą būtų įtraukti darbo reikalavimai federalinėms išmokoms gauti, tačiau jis paliko atvirą galimybę derėtis dėl sienų apsaugos priemonių.

Prezidentas J. Bidenas šiuo klausimu buvo nekalbus ir pasibaigus deryboms, žurnalistams paskelbė tik trumpą pranešimą.

„Ką tik baigiau produktyvų susitikimą su pirmininku K. McCarthy dėl būtinybės užkirsti kelią įsipareigojimų nevykdymui ir išvengti katastrofos mūsų ekonomikai. Dar kartą pakartojome, kad įsipareigojimų nevykdymas negalimas ir vienintelis būdas judėti į priekį yra gera valia siekti abiejų partijų susitarimo. Nors yra sričių, dėl kurių nesutariama, aš ir parlamento pirmininkas, jo pagrindiniai derybininkai pirmininkas McHenry ir kongresmenas Gravesas bei mūsų štabai toliau diskutuosime apie tolesnius veiksmus“, – sakoma J. Bideno pareiškime[5].

Bet koks susitarimas dėl skolos lubų padidinimo turi būti priimtas abiejuose Kongreso rūmuose, todėl priklauso nuo abiejų partijų paramos. Anksčiau pats K. McCarthy sakė, kad susitarimas turi būti pasiektas dar šią savaitę tam, kad jis būtų priimtas Kongrese ir J. Bidenas jį spėtų pasirašyti laiku.

Anksčiau buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė manantis, kad JAV turėtų nevykdyti savo paskolų įsipareigojimų, jei tik Baltieji rūmai iš tiesų atsisakys sutikti su respublikonų išlaidų mažinimu planu. Buvusio prezidento teigimu, JAV skolos įsipareigojimų nevykdymo pasekmės iš tiesų gali net nebūti tokios grėsmingos kaip yra kalbama ir gali tęstis tiesiog „vieną blogą dieną ar savaitę“.