Laisvėje atsidūrusius M. Kaminskį ir M. Wasiką pasitiko palaikytojų minia
Vakar Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda viešai pareiškė suteikiantis malonę dviem įkalintiems buvusiems įstatymų leidėjams. Su jo palaiminimu iš kalėjimo paleisti du Lenkijos Teisės ir teisingumo (PiS) atstovai – buvęs vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis ir jo pavaduotojas Maciejus Wasikas. Pareiškime A. Duda rašė, kad ne tik priėmė sprendimą dėl malonės suteikimo, bet ir reikalauja nedelsiant paleisti įkalintus vyrus. Tad abu politikai į laisvę išėjo dar tą patį vakarą.
Socialiniuose tinkluose paviešinti vaizdo įrašai ir nuotraukos, kur matyti, kad abu įstatymų leidėjai buvo pasitikti savo artimųjų, Teisės ir teisingumo partijos narių ir minios kitų juos palaikančių žmonių. M. Kaminskis į automobilį įsėdo su savo žmonos ir buvusio Senato prezidento Stanislawo Karczewskio pagalba. Politikas veikiausiai jautėsi per silpnas, kad paeitų nesiramstydamas į kitus.
Juk M. Kaminskis ir M. Wasikas, vos patekę į įkalinimo įstaigą, bandė griebtis bado streiko, dėl kurio vėliau buvo priverstinai maitinami kalėjimo ligoninėje. Pradėjus bado streiką buvo paviešintas M. Kaminskio pareiškimas, kuriame buvęs ministras rašė, kad savo nuteisimą laiko politinio keršto aktu. Tokios pačios nuomonės dėl vykdomo politinio susidorojimo laikėsi ir Lenkijos prezidentas, PiS bei jų palaikytojai.
Lenkijos opozicijos politikai žada nenuleisti rankų ir kovoti už teisybę
Buvęs vidaus reikalų viceministras įsitikinęs, jog tiek įkalinimas, tiek sprendimas iš jo atimti atstovo mandatą buvo neteisėtas. Dėl šios priežasties M. Wasikas tvirtina, kad vis dar turi pareigą atstovauti savo rinkėjams Lenkijos parlamente. Abu politikai per 2023-ųjų spalį vykusį balsavimą buvo teisėtai išrinkti įstatymų leidėjais, o jų mandatai atimti iškart po priimto apeliacinio teismo sprendimo.
Vos grįžęs į laisvę, M. Wasikas pabrėžė, jog nepaisant bado akcijos jaučiasi gerai. Savo tviterio paskyroje jis taip pat nuoširdžiai dėkojo savo rėmėjams ir suskubo pabrėžti, kad grįš į savo pareigas:
„Ačiū visiems, kurie mumis rūpinosi! Demonstracijose, priešais kalėjimus, rašydami laiškus ir melsdamiesi. Ačiū visiems, ištaisiusiems melą, kuriuo buvo svaidomasi apie mus, kai negalėjome apsiginti. Laikas grįžti į pareigas! Greitai pasimatysime!“
M. Kaminskis taip pat jau spėjo pasirodyti tviteryje. Politikas viešai kreipėsi į jo atstovo mandatą atėmusius Lenkijos ministrą pirmininką ir Atstovų Rūmų pirmininką:
„Aš pasiruošęs tęsti kovą. Tai gali būti ilgas ir sunkus kelias, bet mes tikrai laimėsime, nes tiesa yra mūsų pusėje. Pone Tuskai, pone Hołownia, iki pasimatymo! Mes laimėsime!“
O štai sužinojęs apie politikų paleidimą į laisvę, Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas akivaizdžiai rodė nepasitenkinimą. Nepaisant suteiktos prezidento malonės ir visuomenėje kilusio pykčio dėl PiS narių sulaikymo, savo tviterio paskyroje D. Tuskas abu parlamentarus vis tiek pavadino nusikaltėliais:
„Prezidentas pasinaudojo savo teise atleisti nusikaltėliams – šį kartą tinkamai – ir tiek.“
Paskutinių savaičių įvykiai vadinami politiniu susidorojimu
77.lt primena, jog po rinkimų Lenkijoje stipriai išaugo įtampa tarp dabartinių valdančiųjų ir opozicijos. D. Tusko vadovaujami politikai pradėjo diktatūrą primenančius veiksmus. Jie ėmėsi žiniasklaidos pertvarkos, o prieš porą savaičių Lenkijos policija suėmė buvusį vidaus reikalų ministrą M. Kaminskį ir jo pavaduotoją M. Wasiką.
Abu buvę vyriausybės atstovai buvo kaltinami korupcija, kai 2007 metais vadovavo Centriniam kovos su korupcija biurui (CBA). Jie buvo kaltinami suklastoję kyšininkavimo bylą, kuria galimai siekta diskredituoti aukšto rango politiką. 2015 metais, kai į valdžią atėjo PiS, prezidentas A. Duda suteikė malonę M. Kaminskiui ir M. Wasikui, todėl jie nepateko į kalėjimą.
Tačiau praėjusiais metais Lenkijos Aukščiausiasis Teismas panaikino jiems suteiktą malonę, sprendimą grindžiant tuo faktu, kad malonė suteikta prieš apeliaciniam teismui priimant galutinį sprendimą. O metų pabaigoje politikams buvo paskirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė. Galiausiai politikai buvo sulaikyti prezidento rūmuose.
Po pertvarkos žiniasklaidos srityje ir PiS narių sulaikymo, tūkstančiai žmonių Lenkijoje pradėjo masinius protestus prieš naująją D. Tusko valdžią. Daugybė žmonių ėmė kaltinti naująją valdžią, jog ši tiesiog bando susidoroti su politiniais konkurentais. O politikų įkalinimas paskatino prezidentą bei PiS apkaltinti naująją valdžią teisinės valstybės principo pažeidimais. Jie vadino M. Kaminskį ir M Wasiką pirmaisiais politiniais kaliniais Lenkijoje po komunizmo žlugimo.