Žydai nepritaria Dž. Sorošo ideologijai ir veikloms
Du žymūs konservatyvų pažiūrų žydų aktyvistai įkūrė organizaciją skambiu pavadinimu – „Žydai prieš Sorošą“. Šios organizacijos tikslas – siekis kovoti su kairiųjų pažiūrų žydų kilmės milijardieriaus, verslininko ir filantropo Džordžo Sorošo veikla ir radikalia liberalia darbotvarke. Organizacija taip pat siekia skleisti žinią apie tai, kad ne visa prieš garsųjį milijardierių nukreipta kritika yra antisemitizmas.
Organizaciją „Žydai prieš Sorošą“ įkūrė populiaraus JAV dešiniųjų žiniasklaidos kanalo „Newsweek“ vyresnysis redaktorius Joshas Hammeris ir kandidatas į Misūrio valstijos generalinio prokuroro postą Willas Scharfas. Abu įkūrėjai šią organizaciją apibūdina kaip „paprastų žydų koaliciją, kuri priešinasi Dž. Sorošo radikaliosios kairės įtakai Amerikos politikai“ ir kovoja su paplitusiu „kairiųjų šmeižtu, kad pasipriešinimas Dž. Sorošui yra antisemitizmas“[1].
Organizacijos interneto svetainėje jos misija yra aprašoma kiek plačiau.
„Mes esame žydai, kuriems jau pakanka Džordžo Sorošo ir jo gero nelinkinčios kairiųjų įtakos Amerikos politikai. Mes esame žydai, kuriems taip pat nusibodo, kad kairieji kaltina visus, kurie kritikuoja Dž. Sorošą, antisemitizmu. Pasakykime labai aiškiai: nėra nieko antisemitiško kritikoje jo atžvilgiu. Nėra nieko antisemitiško įvardyti daugybę būdų, kuriais Dž. Sorošas ir jo organizacijų tinklas finansuoja radikalius kairiuosius. Kairiųjų judaizmas nėra judaizmas, o būti nusiteikusiam prieš kairiuosius nėra tas pats, kas būti antisemitu. Taškas. Atėjo laikas visos Amerikos žydams pasipriešinti Dž. Sorošui“, – teigiama oficialioje organizacijos „Žydai prieš Sorošą“ svetainėje.
Grupės įkūrėjai J. Hammeris ir W. Sharfas taip pat pažymi, kad pastaruoju metu kritika šiam kontraversiškai vertinamam milijardieriui yra pernelyg dažnai tildoma kalbomis apie antisemitizmą: jų teigimu patys JAV žydai yra ypač suinteresuoti sustabdyti Dž. Sorošo veiklą, kuri kai kuriais atvejais, yra nukreipta tiesiogiai prieš Izraelį.
Dalis žydų patį Dž. Sorošą kaltina antisemitizmu
Žydiškų šaknų turintis Harvardo teisės profesorius Alanas Dershowitzas taip pat pastebi dabartines realijas, kai kritikai kelią užkirsti siekiama išgastingomis kalbomis apie antisemitizmo išplitimą ir neapykantos kurstymą. Profesoriaus teigimu, kritiškas asmens, jo pažiūrų ar veiklos vertinimas, neatsižvelgiant į jo tautybę, nėra antisemitizmas.
„Prašau, tik visi drąsiai sakykite tiesą apie Džordžą Sorošą. Nesijaudinkite dėl melagingų kaltinimų, dėl antisemitizmo. Aš didžiuojuosi tuo, kad esu giliai atsidavęs žydų sionistas ir manau, kad tai, ką daro Sorošas – iškraipo pilietines laisves, žmogaus teises – tai yra skandalinga. Todėl noriu būti tas pirmasis, kuris pažers kritikos jam ne dėl tautybės. Aš kritikuoju jį ne todėl, kad jis žydas, o todėl, nes tai, ką jis daro, yra neteisinga“, – viename interviu JAV žiniasklaidai sakė A. Dershowitzas[2].
A. Dershowitzas kritikos Dž. Sorošui negaili nebe pirmą kartą. Anksčiau, profesorius, kuris vienu metu ėjo buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo teisinio patarėjo pareigas, viename interviu teigė, kad net buvęs prezidentas Barackas Obama veikė Dž. Sorošo nurodymu, pavyzdžiui, asmeniškai prašė FTB ištirti situaciją ar asmenį skandalingojo milijardieriaus vardu.
Be to, A. Dershowitzas anksčiau ne kartą kalbėjo ir apie tai, kad Dž. Sorošas buvo nacių kolaborantas.
„Visų pirma, jis nelabai žydas. Kaip žinote, jis dirbo ir bendradarbiavo su naciais savo gimtojoje šalyje, kai dar buvo jaunas vaikinas“, – sakė A. Dershowitzas.
Tačiau tokie teiginiai kol kas stokoja įrodymų, o buvęs JAV Nacionalinės kovos su šmeižtu lygos direktorius Abė Foksmanas tokius komentarus vadina neteisingais ir nepriimtinais.
„Aš taip pat nesutinku su daugeliu dalykų, kuriuos Sorošas remia ir ką jis daro. Tačiau žinau, kad jis naudojamas kaip antisemitinio, tarptautinių pinigų valdytojo žydo stereotipo simbolis ir tai vyksta nuo Vengrijos iki Trumpo administracijos, ir daugelio antisemitų, kurie yra jos tarpe“, – teigė A. Foksmanas.
Tuo tarpu teisininkas, buvęs Nacionalinės Jaunojo Izraelio tarybos prezidentas Farley Weissas teigia, kad visų Dž. Sorošo kritikų priskyrimas antisemitams yra ne tik žydų įžeidimas, tačiau ir smūgis Izraelio kalbai, kultūrai ir istorijai.
„Tai yra būdas atimti iš žydų kalbą, kad jie galėtų apsiginti nuo tikrų antisemitų, tokių kaip Sorošas. Sorošo gynėjai bando užgniaužti milijardieriaus kritiką teigdami, kad ji yra antisemitinė, nes pats Sorošas yra žydas. Tačiau niekas nėra finansavęs daugiau destruktyvių išpuolių prieš Izraelį ir Amerikos žydų bendruomenę nei Sorošas. Geriausiu atveju jis yra savęs nekenčiantis žydas ir neturėtų būti atleistas nuo atsakomybės dėl savo kilmės“, – sako teisininkas.
Dž. Sorošas dosniai remia organizacijas, veikiančias prieš žydus
Dalis pačių žydų pabrėžia, kad Dž. Sorošo valdomas Atviros visuomenės fondas skyrė dešimtis milijonų dolerių įvairioms nevyriausybinėms organizacijoms, dalyvaujančioms politiniame kare prieš Izraelį.
Pavyzdžiui, dvi Dž. Sorošo finansuojamos organizacijos – „Al-Haq“ ir „Al-Mezan“ – Izraeliui ir tarptautiniams partneriams kelia daugiausiai nerimo, jos yra įvardytos kaip teroristinės organizacijos, veikiančios po PFLP organizacijos priedanga.
O JAV, Europos Sąjunga (ES), Kanada ir Izraelis PFLP įvardija kaip teroristinę grupuotę. Dėl to, Izraelio gynybos ministerija dar 2021 m. spalio mėnesį nurodė, kad „Al-Haq“ ir „Al-Mezan“ bendradarbiauja su PFLP, o Dž. Sorošas tuomet itin aštriai kritikavo šį Izraelio vyriausybės žingsnį[3].
Gerokai anksčiau, dar 2007 m., Dž. Sorošas buvo paskelbęs viešą straipsnį, kuriame demonizavo ne pelno siekiančią organizaciją – Amerikos ir Izraelio visuomeninių reikalų komitetą (AIPAC).
Netrukus po šio įvykio, Dž. Sorošas įkūrė organizaciją „J Street“, skirdamas jai itin dosnią trejų metų 750 000 JAV dolerių dotaciją. Ši propalestinietiška progresyvi žydų grupė remia JAV karinės pagalbos Izraeliui apribojimus bei kai kuriuos labiausiai prieš Izraelį nusiteikusius Kongreso narius.
Organizacija taip pat pasisako už JAV nuolaidžiavimą Irano režimui, kas gali palengvinti šios šalies branduolinių ginklų programos kūrimo procesus.
O remiantis praėjusiais metais atliktu „MRC Business“ tyrimu, milijardierius Dž. Sorošas yra susijęs ir su mažiausiai 253 globaliomis žiniasklaidos organizacijomis[4]. Tai reiškia, kad pasitelkęs šimtus skirtingų naujienų portalų ar televizijos kanalų jis gali formuoti globalią nuomonę ir keisti viešąjį diskursą jam palankia linkme.