- Planuojama didinti statutinių pareigūnų atlyginimus
- Žada keisti teisėjų skyrimo į pareigas procesą
- Planai peržiūrėti bausmių vykdymo ir migracijos politiką
Planuojama didinti statutinių pareigūnų atlyginimus
Naujai formuojamos Vyriausybės programoje valdantieji nurodo sieksiantys didinti statutinių pareigūnų algas, pačių pareigūnų skaičių regionuose, įkurti Viešojo saugumo kolegiją. Taip pat valdančioji koalicija žada koreguoti teisėjų skyrimo procesą, įsteigti tarėjų institutą teismuose.
„Sieksime nuosekliai ir tolygiai didinti statutinių pareigūnų darbo užmokestį visose pareigūnų grandyse bei įtvirtinti teisines ir finansines sąlygas, kad pradedančio tarnybą statutinio pareigūno darbo užmokestis būtų ne mažesnis nei paskutinių kalendorinių metų vidutinis šalies darbo užmokestis, o pareigūnų socialinės garantijos atitiktų jų statusą“, – teigiama Vyriausybės programoje.
Dokumente nurodoma, kad valdantieji sieks grąžinti priedą už tarnybos stažą statutiniams pareigūnams. Šis priedas anksčiau buvo panaikintas Vidaus tarnybos statuto pataisomis.
Vyriausybės programoje skelbiama ir apie planą gerinti pareigūnų parengties lygį. Tam tikslui numatyta įkurti Viešojo saugumo kolegiją.
„Didinsime teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijų pareigūnų skaičių regionuose, taip užtikrindami tinkamą jų funkcijų vykdymą“, – dėstoma Vyriausybės programoje.
Žada keisti teisėjų skyrimo į pareigas procesą
Vyriausybės programoje akcentuojami planuojami pokyčiai teismų sistemoje. Nurodoma, kad teisėjų atrankos procese svarbiausiu kriterijumi taptų asmens žinių patikra.
„Siekdami teisėjų korpusą formuoti teisinių, dalykinių žinių ir kompetencijos pagrindu, įdiegsime naujoves teisėjų atrankos ir karjeros srityje, nustatydami, kad atrankos procedūrose esminiu karjeros siekiančio teisėjo kompetencijos vertinimo kriterijumi taptų jo žinių patikra.
Užtikrinsime, kad į teisėjų atrankos vykdymo procesą būtų įtraukti nepriklausomi ekspertai, į Teisėjų atrankos komisiją galėsiantys patekti tik viešojo konkurso būdu“, – teigiama Vyriausybės programoje.
Tarp pokyčių teismų sistemoje taip pat įvardijamas siekis depolitizuoti teisėjų paskyrimus į Konstitucinį Teismą, tarėjų instituto atsiradimas teismuose. Tarėjų institutas, kaip numatyta Vyriausybės programoje, pirmiausia turėtų atsirasti bylose, kuriose nagrinėjami „sunkūs korupcinio pobūdžio nusikaltimai“.
Valdantieji kartu ketina griežtinti atsakomybę ir bausmes už korupcinio pobūdžio nusikaltimus.
Vyriausybės programoje taip pat žadama nustatyti atsakomybę už nepagrįstą ar neteisėtą asmens baudžiamąjį persekiojimą.
„Spręsime problemas dėl nepagrįsto ikiteisminių tyrimų pradėjimo ar jų nepradėjimo ir nustatysime konkrečią teisėsaugos subjektų atsakomybę už nepagrįstą ar neteisėtą persekiojimą ir bet kokį žmogaus teisių ribojimą“, – teigiama dokumente.
Valdantieji, kaip nurodoma Vyriausybės programoje, ketina siekti didinti algas valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiantiems teisininkams.
„Didinsime atlygius valstybės prašymu teisinę pagalbą teikiantiems teisininkams, tuo pačiu įdiegdami papildomas jų suteiktų paslaugų kokybės patikros ir darbo laiko apskaitos priemones“, – nurodoma Vyriausybės programoje.
Planai peržiūrėti bausmių vykdymo ir migracijos politiką
Vyriausybės programoje taip pat numatoma koreguoti migracijos politika – akcentuojamas siekis aktyviau į darbo rinką įtraukti darbuotojus iš trečiųjų šalių.
„Švietimo, asmens sveikatos priežiūros sektoriuose, privačiame sektoriuje aštrėja darbuotojų trūkumo problema. Todėl formuosime ilgalaikę ir nuoseklią Lietuvos politiką dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo ir leidimų gyventi Lietuvoje suteikimo, prioritetus suteikdami aukštos kvalifikacijos specialistams ir darbuotojams, kurių kompetencijų reikia įmonėms, kartu užkirsdami kelią dempingui, kurį lemia pigios darbo jėgos įleidimas į rinką“, – nurodoma Vyriausybės programoje.
Taip pat žadama kurti efektyvias imigrantų integracijos Lietuvoje programas, į sprendimų priėmimą dėl užsieniečių darbo leidimų įtraukiant savivaldybes.
Valdantieji, apžvelgdami planuojamus darbus teisėsaugos srityje, ketina peržiūrėti bausmių vykdymo politiką šalyje, siekiant mažinti kalinių skaičių. Taip pat Vyriausybės programoje nurodoma siekis skaitmenizuoti bausmių vykdymo sistemos veiklos procesus ir eliminuoti perteklinius ar biurokratinius reikalavimus.
Vyriausybės programa Seimui turėtų būti pateikta ketvirtadienį. Naujasis Gintauto Palucko Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai pastarajai programai pritars parlamentas – tą valdantieji viliasi padaryti gruodžio 12 d.
Elta pranešimas.