Suprasti akimirksniu
  • Vyriausybė planuoja mokesčius kelti juos derindama su lengvatomis
  • Gynybos finansavimui – skolinimasis 
  • Seimas 2025–2027 metų valstybės biudžeto planą priėmė pernai gruodžio mėnesį
Šaltiniai
Gintautas Paluckas
Gintautas Paluckas. ELTA nuotrauka

Vyriausybė planuoja mokesčius kelti juos derindama su lengvatomis

Mokesčiai naujoje Seimo kadencijoje bus didinami konsultuojantis su suinteresuotomis grupėmis bei derinami su lengvatiniais tarifais į darbo našumą ir veiklos efektyvumą investuojantiems verslams, sako Vyriausybės vadovas Gintautas Paluckas.

„Konkurencingumo mažinti nenorime, mokestinės naštos šiaip sau niekam nesiruošiame užkelti, tačiau turime įvertinti kontekste – net jeigu kažkoks tarifas vienas ar kitas keičiasi, pažiūrėkime, kokios yra išlygos ar lengvatos investuojantiems į inovatyvias priemones, darbo našumą. (…) Tai yra kompleksinis klausimas, bet jis nebus paprastas tikrai“, – žurnalistams ketvirtadienį po susitikimo su verslo atstovais sakė G. Paluckas.

Jo teigimu, kalbėti apie atskirų mokestinių tarifų kėlimą nebūtų tikslinga, mat Lietuva Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) valstybių sąrašę pagal apmokestinimo naštą užima antrą-trečią vietą.

„Kalbame apie tai, kokia apskritai mokestinė našta verslui ir žmonėms yra pakeliama ir sąžininga. Todėl kalbėti vien tik apie vieną ar kitą tarifą nereikėtų“, – nurodė premjeras.

Gynybos finansavimui – skolinimasis 

Mokestiniai pokyčiai, anot premjero, reikalingi norint tinkamai finansuoti viešąsias paslaugas ir gynybos poreikius.

„Finansavimas yra tik du šaltiniai – ekonomikos dydis ir sumokami mokesčiai ir tam tikras laiko pirkimas skolinantis. Šiuo atveju tikrai kitų metų biudžete, nepaisant ekonominio projektuojamo augimo, dalis pinigų bus skolinamasi – ir bus skolinamasi tiek bendroms reikmėms, tiek gynybos finansavimui“, – pabrėžė G. Paluckas.

Jo teigimu, tvariam krašto apsaugos finansavimui reikalingos „rimtos“ sumos, o paskolų planas turėtų būti išdėstytas 5 metų laikotarpyje, o ne vienerių metų perspektyvoje.

Šių metų biudžete gynybos reikmėms numačius skolintis papildomus 800 mln. eurų, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė anksčiau yra išsakiusi nuomonę, jog Lietuva galėtų pasiekti 4 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) finansavimą gynybai.

Premjeras taip pat yra sakęs, jog 2025 m. valstybės biudžeto peržiūrą planuojama vykdyti vasario viduryje – po to, kai bus parengtas Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planas.

Seimas 2025–2027 metų valstybės biudžeto planą priėmė pernai gruodžio mėnesį

2025 m. valstybės biudžeto pajamos siekia 17,98 mlrd. eurų, o išlaidos – beveik 23,1 mlrd. eurų. Pirminiame projekte buvo numatyta, kad pajamos sieks tiek pat, o išlaidos 23,02 mlrd. eurų (dabar – 78,5 mln. eurų didesnės).

Lyginant su 2024 m., numatoma, kad biudžeto pajamos auga 1 mlrd. eurų (5,9 proc.), išlaidos – beveik 2,5 mlrd. eurų (11,7 proc.).

Parengta remiantis elta.