Ukrainos prezidento V. Zelenskio žmona atskleidė, kad kartu su vyru negyvena
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio žmona Olena Zelenska neseniai pirmą kartą per ilgą laiką davė išsamų interviu užsienio žiniasklaidai ir atskleidė, ką savo kailiu patyrė per karo metus, kokį psichologinį krūvį tai užkrovė ant visos jos šeimos pečių ir tai, kaip ji vertina, jog jos vyras tarsi per naktį tapo istorine figūra[1].
2022 m. vasarį, kai Rusija pradėjo savo plataus masto invaziją į Ukrainą, Ukrainos prezidento V. Zelenskio žmona O. Zelenska su vaikais ėmė slapstytis. Buvo manoma, kad Rusija pirmiausia sieks pašalinti ne tik ukrainiečių prezidentą, bet ir taikysis į artimiausią jo aplinką bei, žinoma, šeimą.
Tačiau O. Zelenska skirtingose slėptuvėse praleido kelis pirmuosius karo mėnesius. Vėliau ji taip pat tapo vieša figūra, Ukrainai atstovaujančia jau kitaip nei jos sutuoktinis. Pirmoji ponia buvo ir tebėra siunčiama į skirtingas pasaulio valstybes susitikti su jų lyderiais, prašyti paramos, sakyti kalbų ir tiesiog priminti apie siaubingą ukrainiečių kasdienybę.
Duodama interviu dabar, kai nuo karo pradžios praėjo daugiau nei 18 mėnesių, O. Zelenska atskleidė, kad karas skaudžiai atplėšė jos šeimą – dėl to, ji ir vaikai bei V. Zelenskis negali gyventi drauge. Pirmoji Ukrainos ponia teigė, kad ir matytis su sutuoktiniu nepavyksta taip dažnai kaip ji norėtų.
„Su vyru kartu negyvename, šeima yra išsiskyrusi. Turime galimybę matytis, bet ne taip dažnai, kaip norėtume. Mano sūnus pasiilgsta tėvo“, – sako Ukrainos pirmoji ponia[2].
Ukrainos prezidentas ir jo žmona turi du vaikus: 19 metų dukrą Oleksandrą ir maždaug 10 metų sūnų Kyrylą.
„Šeimai trūksta laiko kartu, tačiau jie stengiasi išlikti stiprūs emociškai ir fiziškai, tačiau karas atneša nežinomybę, o tai vaikams kelia didelį emocinį krūvį“, – sako O. Zelenska, patikinusi, kad kartu su šeima gali su viskuo susitvarkyti.
Pirmoji ponia ir prezidentas V. Zelenskis yra vidurinės mokyklos laikų pora. Anksčiau jie kartu dirbo komedijų trupėje ir televizijos studijoje, vėliau V. Zelenskis tapo aktoriumi, o O. Zelenska buvo scenaristė. Galiausiai, jos vyras susidomėjo politika ir laimėjo 2019 m. prezidento rinkimus.
Tiki, kad karas gali baigtis pergale
Ukrainos pirmoji ponia teigia, kad anksčiau niekada net nebuvo svajojusi, kad jos vyras taps tokia istorine asmenybe, kokia jis yra dabar.
„Man reikia, kad šalia manęs būtų mano vyras, o ne istorinė asmenybė“, – sako ji, tačiau supranta, koks svarbus šalies prezidentas yra visai Ukrainai.
Ji pabrėžia, kad yra visiškai tikra, jog jos sutuoktinis vis dar turi pakankamai daug energijos, valios ir užsispyrimo, kad galėtų sėkmingai užbaigti šį karą.
„Aš juo tikiu. Ir aš jį palaikau. Žinau, kad jis turi jėgų. Jis tikrai labai stiprus ir ištvermingas vyras. Ir to mums visiems dabar labai reikia“, – teigia O. Zelenska.
Tačiau šiuo įtemptu karo metu Ukrainoje svarbus yra ir jos pačios indėlis. Pirmoji Ukrainos ponia daug dėmesio skiria tam, kad padėtų ukrainiečiams įveikti psichologinius karo padarinius, sostinėje Kijeve ir kituose miestuose rengia įvairius susitikimus, kur yra kalbama apie karą išgyvenančių žmonių emocinę būklę, o ypač daug dėmesio juose yra skiriama vaikams bei jaunuoliams.
„Labai tikiuosi, kad galiu ką nors įkvėpti, suteikti vilties, patarti ar savo pavyzdžiu įrodyti, kad esame gyvi, dirbame ir judame į priekį“, – sako ji.
O. Zelenska teigia, kad dėl šio karo, tiek ukrainiečiai, tiek ir kiti pasaulio gyventojai niekada negali būti tikri dėl rytojaus ir negali pasitikėti ateitimi, bet ji ir jos tautiečiai turi didelę pergalės viltį.
„Turime milžinišką pergalės viltį, bet nežinome, kada ji ateis. Ir šis ilgas laukimas, nuolatinis stresas daro savo“, – dabartinę savo kasdienybę apibūdina O. Zelenska.
Būti Ukrainos pirmąja ponia ji nenorėjo
Anksčiau duotame interviu O. Zelenska yra sakiusi, kad nenorėjo būti pirmąja ponia.
„Man patinka būti užkulisiuose, tai man tikrai tinka. Bet gerbiau jo pasirinkimą ir supratau, kad tai buvo svarbus žingsnis jam. Kartu jaučiau, kad mano ir mano šeimos gyvenimas pasikeis gana radikaliai. Pokyčiai būtų ilgalaikiai ir gana sudėtingi“, – kalbėjo ji[3].
Kai V. Zelenskis nusprendė dalyvauti 2019 m. Ukrainos prezidento rinkimuose, O. Zelenska ne kartą išreiškė rūpestį dėl to, kad jos vyro politika ir viešasis gyvenimas paveiks visą jų šeimą.
Vis dėlto, nedaugelis galėjo numanyti, kad po maždaug trejų metų prezidento poste, V. Zelenskis susidurs su tokiu milžinišku iššūkiu kaip karas.
2019 m. prezidento rinkimus laimėjęs, tuomet dar visiškas politikos naujokas V. Zelenskis pasiekė užtikrintą pergalę: surinko daugiau kaip 73 proc. balsų, o jo konkurentas Petro Porošenka gerokai atsiliko su 24 proc[4].
Įdomu tai, kad po V. Zelenskio pergalės Rusija skelbė besivilianti, kad valstybių dvišaliai santykiai pagerės. Vis dėlto, Ukrainos pro-vakarietiška politika neilgai trukus supykdė Rusiją, o tai galiausiai lėmė plataus masto invaziją.