Volodymyras Zelenskis skrenda į JAV. Ko tikėtis iš šio vizito?

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
BZ
Nors Džo Baidenas ir Volodymyras Zelenskis susitinka labai dažnai, Kijevas raketų vis dar negauna, Elta nuotrauka

Ar eilinis Volodymyro Zelenskio ir Džo Baideno susitikimas kažką pakeis?

Pastaraisiais mėnesiais labai dažnai užsienyje matomas Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis šią savaitę turėtų atvykti į Jungtines Valstijas ir Vašingtone susitikti su kolega Džo Baidenu (Joe Biden). Baltųjų rūmų teigimu, susitikimas įvyks rugsėjo 21 d., po to kai JAV lyderis apsilankys Niujorke vyksiančioje JTO Generalinėje Asamblėjoje. Nepaisant nuolatinės JAV paramos kariaujančiai šaliai, portalo „Axios“ teigimu, V.Zelenskiui nereikėtų tikėtis, kad jo vizito metu bus priimtas galutinis sprendimas dėl raketų ATACMS perdavimo. [1]

ATACMS – Armijos taktinių raketų sistema MGM-140 – taktinė balistinė raketa, kurią gamina JAV gynybos įmonė „Lockheed Martin“. Ji gali varoma kietu raketinių kuru nuskristi daugiau negu 300 km, yra beveik 4 metrų ilgio ir 60 centimetrų skersmens.[2]

Pasak JAV prezidento padėjėjo nacionalinio saugumo klausimais Džeiko Salivano (Jake Sullivan) Dž.Baidenas Niujorke bus iki rugsėjo 20 d.

„Tuomet prezidentas grįš į Vašingtoną, kad ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose priimtų prezidentą V.Zelenskį“, – vadovų planus įgarsino Dž. Salivanas.

Pasak jo, prezidentų susitikimas įvyks kritiniu momentu, kai Rusijai, kaip pati teigia, ieško tokių šalių, kaip Šiaurės Korėja, paramos, o Ukraina tęsia savo vis daugiau kritikos ir prieštaringų vertinimų sulaukiantį kontrpuolimą.

Taip pat, Dž. Salivano teigimu, V. Zelenskis susitiks su Demokratų ir Respublikonų partijų lyderiais.

Beje, gerėjantys rusų ir korėjiečių santykiai neramina ne tik JAV. Dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino derybų su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Čen Unu (Kim Jong Un) susirūpinusi Japonija neseniai perspėjo nepažeidinėti Jungtinių Tautų rezoliucijų dėl ginklų sandorių su Pchenjanu. Spėjama, jog V. Putinas siekia gauti ginklų iš Šiaurės Korėjos, kad galėtų juos panaudoti savo šalies kare Ukrainoje. [3]

Ukrainos prezidentas atvyksta sudėtingu laikotarpiu

Agentūra „Associated Press“ (AP) pabrėžia, kad V. Zelenskio vizitas į Baltuosius rūmus, trečias per Dž. Baideno kadenciją, vyks tuomet, kai Kongrese vis aiškiai ryškėja požiūrių skirtumai į pagalbos ir papildomo finansavimo Ukrainai teikimą.

Neseniai Dž. Baideno administracija paprašė Kongreso iš federalinio biudžeto karinei Kijevo paramai skirti papildomus 13 mlrd. JAV dolerių.

Dž. Salivanas patikino, kad abejuose Kongreso rūmuose tiek respublikonai, tiek demokratai pasisako už tai, kad finansinė parama kariaujančiai šaliai būtų tęsiama.

„Ir respublikonai, ir demokratai pripažįsta, kad vadovaudamasis savo interesais, nekalbant jau apie moralinius įsipareigojimus, Amerika negali nusisukti nuo Ukrainos šiuo kritiniu momentu“, – pakiliai situaciją pamėgino pateikti prezidento patarėjas.

Ar tikrai Kijevas gaus ATACMS?

Portalo „Axios“ duomenimis, Ukraina tikėjosi, kad JAV pagaliau patvirtins apie 300 km galinčių skirsti raketų ATACMS perdavimą Kijevui.

Nepaisant to, portalo šaltinio teigimu, per pastarąjį V. Zelenskio vizitą JAV neplanuoja paskelbti apie raketų perdavimą. Neįvardinto amerikiečių valdininko teigimu, ukrainiečiai šį klausimą buvo iškėlę per neseną JAV valstybės sekretoriaus Entonio Blinkeno (Anthony Blinken) vizitą į Kijevą.

Pasak valdininko, diskusijos dėl ATACMS perdavimo Kijevui prezidento administracijoje dar nebaigtos. [4]

Rugsėjo 15 d. „The Wall Street Journal“ pranešė, kad sprendimui perduoti raketas dar turės pritarti ir valstybės vadovas. Tiesa, leidinio teigimu, prezidento administracija patikino, kad, siekiant sustiprinti Ukrainos kontrpuolimą, į raketų ATACMS perdavimą Kijevui buvo pažiūrėta „naujai“.

A
ATAMCS raketos, kurių taip laukia Ukraina, YuoTube stop kadras

Duodamas interviu CNN V.Zelenskis neslėpė, kad planuoja apie tai pasikalbėti su Dž.Baidenu ir įtikinti raketas perduoti dar šį rudenį.

O kaip dėl vokiškų raketų „Taurus“?

Tuo pat metu Vokietija svarsto klausimą apie turimų ilgojo nuotolio sparnuotųjų raketų „Taurus“ perdavimą Kijevui. Pastarosios gali skrieti iki 500 km.

Taurus KEPD 350 yra Švedijos ir Vokietijos iš oro paleidžiama sparnuotoji raketa, kurią gamina „Taurus Systems“. Jas naudoja Vokietija, Ispanija ir Pietų Korėja. „Taurus Systems GmbH“ yra „MBDA Deutschland GmbH“ ir „Saab Bofors Dynamics“ partnerė. [5]

Rugsėjo 11 d. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba pareiškė, kad, anksčiau ar vėliau, bet Berlynas vis tiek perduos Kijevui raketas „Taurus“. Pasak jo, tai – tik laiko klausimas. [6]

Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusias (Boris Pistorius) išvakarėse pranešė, kad šalies valdžia sprendimą dėl raketų perdavimo ukrainiečiams priims per artimiausias porą savaičių. Visgi vėliau pasirodė informacija apie tai, kad Vokietijos valdžia šio klausimo spręsti neskuba.