Vokiečiai įvardino ukrainiečių praradimus fronte: skaičiai stulbina

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
u
. Sociologai fiksuoja vis kritiškesnį Ukrainos gyventojų požiūrį į šalies valdžią. Pasitikėjimas prezidentu kiek sumažėjo, bet akivaizdžiai yra teigiamo lygio. Tai pirmadienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto apklausos rezultatais, Eltos nuotrauka

Vakarų analitikų nuomone, Rusija gerina savo pozicijas

Žingsnis po žingsnio Rusijos pranašumas kare prieš Ukrainą tampa vis labiau pastebimas ir matomas. Nepriklausomai nuo to, ar tai susiję su žmonėmis, materialinėmis priemonėmis, amunicija ar morale – Rusijos prezidento Vladimiro Putino vedamas sekinimo karas daro savo .[1]

Nuo 2022 m. vasario 24 d., kai prasidėjo Rusijos agresija prieš Ukrainą, šios šalies padėtis niekada nebuvo gera. Pradžioje vyko siaubingos skerdynės, kurių metu Ukraina sugebėjo atlaikyti Rusijos puolimą dėl savo aukštos moralės ir lankstumo, didžiulio Vakarų palaikymo, netikėtų rusų klaidų ir palankaus likimo.

Šiandien, po truputį, bet Rusijos pranašumas darosi vis labiau pastebimas . Rusijos dronų, raketų ir antžeminių atakų intensyvumas atitinka jos teritorinius laimėjimus. Priešingai, Ukraina visame fronte daugiausia dėmesio skiria gynybai.

Žmonės ir materialinės priemonės

Rusija kare, per savo agresyvius puolimus, prarado daug karių ir didžiulius kiekius materialinių priemonių, bet joje ir vieno, ir kito yra daugiau, negu Ukrainoje. Kita vertus, savo kainą turi tiek nepavykęs Ukrainos kontrpuolimas, tiek dabar vykdoma gynyba. Taip pat vis labiau pastebimas Ukrainos personalo trūkumas ir priemonių nusidėvėjimas. Vakarų ginklų sistemos nėra stebuklingi ginklai ir yra jie dėvisi. Ukrainiečiai vidutiniškai kasdien praranda apie 800 karių. Tai reiškia, kad kas mėnesį turi būti užverbuota daugiau nei 20 000 karių, kurie pakeis žuvusius ir sužeistuosius. Be to, papildomai reikalingas personalas rotacijai, kad išsekę kariai galėtų atsigauti.

Vienas svarbiausių dalykų – amunicija

Rusija nuolat turi geresnę prieigą prie artilerijos amunicijos. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) paskaičiavo, kad Ukraina kasdien paleidžia nuo 4000 iki 7000 artilerijos sviedinių, palyginti su 20 000, atlekiančių iš Rusijos pusės. Kol Rusijos tiekimas auga, tiekimas Ukrainai stringa.

Jungtinės Valstijos iki šiol pateikė daugiau nei du milijonus 155 milimetrų artilerijos sviedinių ir tarpininkavo pristatymui iš kitų šalių. Tačiau Vakarų ginkluotųjų pajėgų atsargos senka. Nepaisant trigubų gamybos pamainų, JAV nepagamina daugiau nei 60 000 sviedinių per mėnesį – tai yra maždaug trečdalis Ukrainos mėnesio poreikio. Ir jie vis dar turi jį nepamiršti remti Izraelį bei ruoštis galimoms misijoms Azijoje.

Europa irgi nesilaikė savo pažado – milijono artilerijos sviedinių per vienerius metus. Iki šiol buvo pristatyta 400 000 sviedinių. Vokietija prieš kelias dienas pagaliau užsakė dar 100 000 sviedinių, tačiau jie greičiausiai Ukrainą pasieks tik 2025 m.

r
Vakariečių vertinimu, rusai labai greitai mokosi iš karo, Eltos nuotrauka

Silpnoji daugelio valstybių vieta – oro gynyba

Tiekimas Ukrainai stringa ir oro gynybos srityje. Atsižvelgiant į Rusijos atakas prieš ginkluotąsias pajėgas ir svarbią infrastruktūrą sparnuotomis ir balistinėmis raketomis bei bepiločiais orlaiviais, Ukrainos oro gynybai amunicijos taip pat stinga.

JAV ir jos sąjungininkės sukūrė daugybę skirtingų oro gynybos sistemų. Jos jungiamos su Ukrainos turimomis sovietinių sistemų atsargomis, taip sudarant vadinamąją „Franken-SAM“, kuri tiksliau turėtų būti vadinama „Frankenšteino oro gynyba“. Nepaisant gremėzdiško pavadinimo, sistema yra veiksminga ir apsaugo ne tik šalies ginkluotąsias pajėgas, bet ir pramonės objektus bei visuomenę. Visgi dėl nuolatinių Rusijos atakų Ukrainos oro gynybos amunicija senka. Jeigu situacija radikaliai nepasikeis, Rusijos raketos ir bepiločiai orlaiviai netrukus galės netrukdomi prasiskverbti pro numatomas spragas.

Karo ekonomika – kas persiorientavo, o kas – ne

Rusijos karo ekonomikos variklis dūzgia. Nuo surinkimo linijų rieda tankai, dronai, amunicija. Tai, ko rusai negali pagaminti patys, gaunama iš partnerių, tokių kaip Iranas ar Šiaurės Korėja. Šiuolaikiniai aukštųjų technologijų komponentai atkeliauja iš pietų valstybių, kurios yra dėkingos už nuolatinį nebrangių Rusijos žaliavų srautą.

Patirtis iš fronto, įskaitant kibernetinę erdvę, kosmosą ar elektroninį karą, diegiama novatoriškai ir greitai bei nedelsiant panaudojama. Rusas yra elektroninio karo rungtynių nugalėtojas, todėl Ukrainos naudojamos modernios vakarietiškos tikslios sistemos tampa netikslios bei dūžta modernūs dronai. O tuo metu rusai ganėtinai greitai mokosi. Ypač – naujų technologijų, tokių kaip dronai, dirbtinis intelektas, kibernetinė įranga, elektronika ir kosmosas, kontekste.

Senkanti Vakarų parama ir ukrainiečių moralė

Vakarų parama taip pat svyruoja. Neseniai vykusiame Europos viršūnių susitikime taip ir nebuvo nuspręsta dėl kito didelio Ukrainos pagalbos paketo Ukrainai. Be to, JAV Kongresas mažiausiai iki kitų metų sulaikė jau dabar reikalingą pagalbą, o JAV yra svarbiausia Ukrainos rėmėja. Valstijoms tenka maždaug pusė perduodamų ginklų ir ketvirtadalį užsienio pagalbos.

Metų pabaigoje prezidentas Džo Baidenas (Joe Bidenas) vis dar turi maždaug 1 mlrd. „atliekamų“ JAV dolerių, kurie bus išleisti prieštankinėms „Javelin“ raketoms, 155 mm artilerijos sviediniams, taktinės transporto priemonėms ir kamufliažiniams kostiumams tiekti bei slaptiems raketų sistemų pirkimams.

Tuo pat metu respublikonai Senate blokuoja diskusijas dėl 61 milijardo JAV dolerių paramos paketo. Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio perspėjimas per pastarąjį vizitą į JAV, kad be papildomos pagalbos Ukraina pralaimės karą, kol kas neturėjo matomo poveikio.

Tokia situacija kenkia visų, kovose dalyvaujančių žmonių moralei. Ukrainos kariai turi taupyti amuniciją sekinančiame kare ir ištverti mūšius fronte be poilsio.

Į antrąją karo žiemą gyventojai eina su niūriomis perspektyvomis. Grasina ne tik šaltis ir nepriteklius. Daugeliui iš tų, kurių iki šiol buvo pasigailėta, teks eiti į frontą. Pradeda trupėti Ukrainos politinio ir karinio elito solidarumas su prezidentu V. Zelenskiu, situaciją blogina stringanti Vakarų parama Ukrainai.

Veiksnių visuma leidžia teigti, jog V. Putinas sėkmingai sustiprino savo strategiją, todėl Vakarams būtų naudinga kritiškai įsivertinti savo ligšiolinę strategiją – stiprinti Ukrainą ir silpninti Rusiją – bei nuspręsti ar ji vis dar yra veiksminga.