Suprasti akimirksniu
  • Promočiutei padovanojus butą, mažametei anūkei VMI liepė susimokėti mokesčius
  • VMI darbuotojos reikalauja, kad devynių metų mergaitė pasirašytų dokumentus
  • Proseneliai valstybės akyse nėra artimi giminaičiai
  • VMI darbuotojų nekompetencija pastebima ne pirmą kartą
Šaltiniai
pinigai
Annie Spratt/Unsplash.com nuotrauka

Promočiutei padovanojus butą, mažametei anūkei VMI liepė susimokėti mokesčius

Devynerių metų mergaitė iš Druskininkų, gavusi dovanų iš promočiutės butą, sulaukė laiško iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, kuriame ji buvo raginama susimokėti kone pusantro tūkstančio eurų mokesčių. Tačiau tuo situacija nesibaigia, mat dabar VMI darbuotojos reikalauja, kad mergaitė atvyktų pasirašinėti dokumentų, o išgirdusios, kad vaikas dar nė parašo neturi, ėmė kvosti, ar mergaitės mama turi įgaliojimą pasirašinėti už ją dokumentus.

„2022 m., savo butą mano močiutė padovanojo anūkei ir proanūkei lygiomis dalimis. Notarė patvirtino, kad jokių mokesčių mokėti valstybei nereikės. Penktadienį iš VMI atėjo laiškas 9 metų mergaitei, kad ji turi sumokėti 1,4 tūkst. eurų GPM. Jos mama laiško negavo“, – socialiniuose tinkluose pagalbos ieškodama rašė moteris. Internautai netruko pasibaisėti tokia istorija, juo labiau ir notaro nekompetencija, ir VMI akibrokštu – kad mokesčiai apkrauna mažą vaiką, o apie tokią prievolę praneša tiesiogiai jam, o ne tėvams. Kas būtų nutikę, jei vaikas nebūtų sureagavęs į pranešimą ir daug metų būtų kaupusis skola, galima tik įsivaizduoti[1]

VMI darbuotojos reikalauja, kad devynių metų mergaitė pasirašytų dokumentus

Praėjus po šio kuriozo porai mėnesių ir jam nuskambėjus visoje Lietuvoje, Druskininkų VMI darbuotojos ir toliau šokiruoja savo visiška nekompetencija arba visišku cinizmu. Jos ne tik reikalauja, kad mažametė atvyktų pasirašyti dokumentus, tačiau realiai visiškas nesąmones šneka ir jos motinai.

„Kadangi proanūkė 9 metų, tai suprantama, kad neturi nei pajamų, nei gali tvarkyti kažkokius teisinius reikalus. 

Todėl jos mama palaipsniui sumokėjo nurodytą sumą VMI darbuotojos nurodytu kodu. Pasirodo kodas klaidingas ir įmokos nesimato. 

Vėl kuriozinė situacija. 

VMI darbuotoja pasakė, kad 9 metų anūkė turės pasirašyti kažkokį dokumentą. Dukra, žinoma, labai nustebo. Juk, ji nepilnametė.. ir parašo jokio neturi. Kaip tai neturi??? - nustebo darbuotoja. O jūs įgaliojimą turit tvarkyti jos finansinius reikalus??? 

Ar mama turi gauti iš devynių metų dukros įgaliojimą tvarkyti jos palikimą? Ir ar teisiškai galima reikalauti iš 9 metų vaiko pasirašinėti dokumentus? ... Tai kodėl vaikui pakliuvus į ligoninę, jį atstovauja tėvai ir neleidžiama jam už save pasirašyti? Kažkoks kosmosas! Gal mes kažko nežinom“, – teisininkų bendruomenėje klausinėjo mažosios mergaitės, apkrautos mokesčiais ir prievolėmis pasirašinėti dokumentus, močiutė[2].

Proseneliai valstybės akyse nėra artimi giminaičiai

VMI savo ruožtu jokios problemos tame nemato,ir primena, kad dovanas, kurias gyventojai gauna ne iš artimų šeimos narių, apmokestinamos 15 proc. arba 20 proc.

Taigi, proseneliai nėra artimi šeimos nariai. Valstybės akyse proseneliai yra… svetimi žmonės. Tai tiek trumpai apie šeimos sampratą ir svarbą Lietuvoje. 

„Jeigu žmogus iš kito gyventojo, kuris nėra artimas šeimos narys, ne iš sutuoktinio, vaikų, tėvų, brolių ar seserų, vaikaičių ar senelių, gauna dovanų ir jų vertė per metus yra didesnė nei 2500 eurų, tai šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Toks apmokestinimas taikomas tada, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) sumos (2022 m. – 180 492 eurų; 2023 – 202 188 eurų)“ – patikslino VMI Teisės departamento direktorė R. Virvilienė[3].

VMI darbuotojų nekompetencija pastebima ne pirmą kartą

Galima kelti klausimą, ar tikrai mokesčių sistema Lietuvoje yra patogi ir suprantama gyventojams, jei net patys VMI darbuotojai neretai tą pačią situaciją mato skirtingai.

Štai buvo atvejis, kai užsienyje gyvenusios, ten dirbusios ir mokesčius mokėjusios moters buvo paprašyta susimokėti mokesčius Lietuvoje.Moteriai nesutikus to padaryti, prasidėjo nesusipratimų virtinė, kuri iš esmės tęsėsi todėl, kad kiekvienas VMI darbuotojas jos situaciją, pateiktus dokumentus ir deklaracijas sugebėjo matyti ir vertinti vis kitaip.

„Pateikiau nenuolatinio gyventojo deklaraciją, bet man pranešė, kad už tuos tris mėnesius, t. y. sausį–kovą aš turiu susimokėti mokesčius. Tačiau juk aš tuo laikotarpiu mokėjau mokesčius Anglijai, taigi aš juos jau esu susimokėjusi. Pasakiau: ne, taip nebus. Tada manęs paprašė pateikti mokesčių deklaraciją iš Anglijos, kur matytųsi visi sumokėti mokesčiai“, – žurnalistams pasakojo moteris.

Vėliau paaiškėjo, kad VMI net nemato, kad moteris būtų dirbusi Anglijoje, nors savo išvykimą ji deklaravo dar 2013 metais. VMI darbuotojai taip pat bandė moteriai įrodyti, kad ji kas metus pateikdavo mokesčių deklaraciją Lietuvoje, nors iš tiesų deklaracijos nebuvo pateikiamos – tik suformuotos pačios VMI, kaip ir visiems gyventojams, iki jiems ją pateikiant.

Dar vėliau vieni VMI darbuotojai nematė jos siųstų dokumentų apie tai, kad ji vėl gyvena Lietuvoje, kiti VMI darboutojai nematė dokumentų apie tai, kokius mokesčius ji mokėjo Anglijoje.

Ir nors suma, kurią reikalavo sumokėti VMI nebuvo tokia jau didelė – apie 300 eurų – tapo principo reikalu moteriai nesileisti mulkinamai mokesčių rinkliavos sargų.

„Tai jau pasirodė visai juokinga. Manęs prašo grąžinti tuos 300 eurų, tačiau įrašyti gautas pajamas į „Neapmokestinamos pajamos“. Visa tai tęsiasi jau 4 mėnesius ir aš jau visiškai nebežinau, ką galvoti“, – guodėsi moteris.

Ir tik po to, kai straipsnis apie nesąmoningą VMI darbą pasirodė spaudoje, mokesčių inspekcija moters atsiprašė ir pripažino savo klaidas[ref-4].