Suprasti akimirksniu
  • Rašo praktikuojantis šeimos daktaras. Dieve, Dieve...
  • Pacientą, neužsirašiusį į priėmimą iš anksto, reikia įvesti į tinklelį, kitaip sakant, užregistruoti tai dienai.
  • Kai pacientas yra sąraše, reikia IS pažymėti, kad jis atvyko
  • Nukopijavus reikia e. receptus pasirašyti
  • Išėjus pacientui, reikia pabaigti e. dokumentų pasirašymą
  • Taigi, kaip turbūt supratote, visiškai nesudėtinga yra išrašyti „tik vaistus“
  • Pacientą, neužsirašiusį į priėmimą iš anksto, reikia įvesti į tinklelį, kitaip sakant, užregistruoti tai dienai
Šaltiniai
Vitalija
Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Rašo praktikuojantis šeimos daktaras. Dieve, Dieve...

Dažnai girdžiu iš neužsiregistravusių pacientų – „Tai ką, jums sunku parašyt, man gi TIK VAISTŲ!“

Paaiškinu. Tai tikrai lengva. Aiškinti. O išrašyti tai išvis juokai.

Pacientą, neužsirašiusį į priėmimą iš anksto, reikia įvesti į tinklelį, kitaip sakant, užregistruoti tai dienai.

Kadangi visi talonai užimti, reikia pačiam „sudubliuoti“ – įrašyti kaip papildomą pacientą į kažkurį taloną. Tame talone jau yra pacientas, tai programa (informacinė sistema – IS) iškart „prisiknisa“ – ar tikrai norite įrašyti, čia gi jau yra pacientas? Reikia spaudinėti visokius mygtukus „Yes“ ir „OK“, kol galų gale IS sutinka įrašyti tą „naują“ pacientą.

O dar šiame etape neretai būna, kad IS staiga „suranda“, jog šis pacientas pas šeimos gydytoją (mane ar kolegą) jau yra užregistruotas, tarkim, po mėnesio (dėl visai kitų klausimų, pvz., dėl siuntimo operacijai). Tada vėl prasideda „derybos“ su IS, ar leisti dar kartą, t. y. į šiandien, tą pacientą užregistruoti. Vėl begaliniai spaudinėjimai „Yes“, „No“, „OK“... (50 proc. atvejų reikia bent 10 „klikų“, kol pacientas teikiasi atsirasti grafike).

Kai pacientas yra sąraše, reikia IS pažymėti, kad jis atvyko

Šiame etape IS mėgsta „pakibti“, nes kažkur nutrūksta ryšiai tarp mano PK ir IS duomenų bazės bei ESPBI IS (žinomos kaip e. sveikata) išankstinio registravimo sistemos. Sėdim, laukiam, smėlio laikrodis sukasi... Kartais ta registracija kažkodėl neišsaugoma, bet iškart anuliuojama. Tad vėl grįžtame į 1 punktą.

Toliau reikia sukurti („užvesti“) ambulatorinio apsilankymo formą – E025. Gerai, jeigu iš karto pavyksta ją užvesti. Nes tuščios formos sukūrimas vėlgi neretai „nulaužia“ IS. Kai E025 jau yra (maloningai ačiū IS), joje reikia nors trumpai įrašyti, kad „atvyko vaistų“ ar pan.

Tada reikia lįsti į paciento ligos istoriją, tiksliau, į jam anksčiau išrašytų vaistų sąrašą. Dažniausiai reikia tik nukopijuoti (jei tokia funkcija išvis yra IS) vieną ar kelis vaistus (nebent nuo paskutinio mano apsilankymo kažkoks specialistas pakeitė gydymą ir tada jau reikia aiškintis, ką galima tiesiog kopijuoti, o kokius e. receptus reikia suvesti naujai, pirmiausia suradus tuos naujus vaistus e. sveikatos platybėse, pabendraujant kurį laiką su smėlio laikroduku PK ekrane).

Nukopijavus reikia e. receptus pasirašyti

Gerai, jeigu yra vadinamoji foninio pasirašymo funkcija, t. y. kai užtenka tik vieną kartą įvesti e. parašo slaptažodį, o ne atskirai kiekvienam e. receptui. Bet – o siaube! – ekrane atsiranda klaidos pranešimas, kad, pasirodo, pacientas iš 6 reikiamų vaistų 3 dar turi turėti net trims mėnesiams į priekį, skaičiuojant nuo šios dienos! Tada reikia pačiam patikrinti e. receptus, tiksliau, kuriam laikui pacientas iš tiesų turi kiekvieno vaisto (pagal ESPBI IS esančius išdavimo dokumentus).

Pasirodo, tiesa – šiandien galima išrašyti tik 3 vaistus, o dėl kitų 3, mano mielas, turi vėl apsilankyti po 3 mėn. Tada beveik negirdomis išklausome tiradą iš paciento lūpų apie tai, kokia durna sistema ir kokie mes visi durni ir kad jis visų vaistų neturi jau mėnesį, ir kad išvis patekti pas daktarus neįmanoma, nors moka didelius mokesčius. Kai pacientas pabaigia plūstis, mandagiai pakartojame, kad padarėme, ką galėjome, ir pasimatysime po 3 mėn. dėl kitų receptų.

Išėjus pacientui, reikia pabaigti e. dokumentų pasirašymą

Neretai pamatome, kad e. receptai šiaip ne taip pasirašė, o va E025 forma kažkodėl ne. Mat kažkokios sisteminės klaidos yra (tikėkimės, ne kibernetinė ataka...). O pasirašymo nebaigti šiukštu nevalia – gi pas mus pirmoje vietoje popieriai, o ne žmonės.

Ir dar ne viskas! E025 bei e. receptų negana. Reikia dar užvesti vadinamąjį statistinį lapą – formą F025/a-LK. Pavykus ją užvesti (nes PK jau pavargęs ir nori pertraukos), į ją reikia sužymėti paciento atvykimo faktą su pagrindine diagnoze. Nes be statistikos medicinoje niekaip – kaip kitaip įrodyti TLK, auditams ir kitoms institucijoms, kad ne kavą geri darbe, o rimtai dirbi. O jeigu einamoji diena yra paskutinė – tą lapą reikia ir „uždaryti“. Uždarant irgi rizikuoji sulaukti visokių PK „ožių“ 😊

Taigi, kaip turbūt supratote, visiškai nesudėtinga yra išrašyti „tik vaistus“

Tai trunka vos kokią minutę. Tad, aišku, tikrai nebūtina registruotis pas šeimos gydytoją. Ėjote pro polikliniką, prisiminėte, kad gal jau laikas vaistus išsirašyti, ir drąsiai veržkitės į kabinetą. Nes tie baltaskverniai gi nieko nedaro, tik kavą geria.Rašo praktikuojantis šeimos daktaras. Dieve Dieve...

Dažnai girdžiu iš neužsiregistravusių pacientų - tai ką, jums sunku parašyt, man gi TIK VAISTŲ!!!

Paaiškinu. Tai tikrai lengva. Aiškinti. O išrašyti tai išvis juokai.

Pacientą, neužsirašiusį į priėmimą iš anksto, reikia įvesti į tinklelį, kitaip sakant, užregistruoti tai dienai

Kadangi visi talonai užimti, reikia pačiam "sudubliuoti" - įrašyti kaip papildomą pacientą į kažkurį taloną. Tame talone jau yra pacientas, tai programa (informacinė sistema – IS) iškart "prisiknisa" - ar tikrai norite įrašyti, čia gi jau yra pacientas? Reikia spaudinėti visokius mygtukus "Yes" ir "OK", kol galų gale IS sutinka įrašyti tą „naują“ pacientą. O dar šiame etape neretai būna, kad IS staiga „suranda“, jog šis pacientas pas šeimos gydytoją (mane ar kolegą) jau yra užregistruotas, tarkim, po mėnesio (dėl visai kitų klausimų, pvz., dėl siuntimo operacijai), tada vėl prasideda „derybos“ su IS, ar leisti dar kartą, t. y. į šiandien, tą pacientą užregistruoti. Vėl begaliniai spaudinėjimai „Yes“, „No“, „OK“... (50 proc. atvejų reikia bent 10 „klikų“, kol pacientas teikiasi atsirasti grafike).

Kai pacientas yra sąraše, reikia IS pažymėti, kad jis atvyko. Šitam etape IS mėgsta „pakibti“, nes kažkur nutrūksta ryšiai tarp mano PK ir IS duomenų bazės beigi ESPBI IS (žinomos kaip e.sveikata) išankstinio registravimo sistemos. Sėdim, laukiam, smėlio laikrodis sukasi... Kartais ta registracija kažkodėl ne išsaugoma, bet iškart anuliuojama. Tad vėl grįžtame į 1. punktą.

Toliau reikia sukurti („užvesti“) ambulatorinio apsilankymo formą – E025. Gerai, jeigu iš karto pavyksta ją užvesti. Nes tuščios formos sukūrimas vėlgi neretai „nulaužia“ IS. Kai E025 jau yra (maloningai ačiū IS), joje reikia nors trumpai įrašyti, kad „atvyko vaistų“ ar pan.

Tada reikia lįsti į paciento ligos istoriją, tiksliau, į jam anksčiau išrašytų vaistų sąrašą. Dažniausiai reikia tik nukopijuoti (jei tokia funkcija išvis yra IS) vieną ar kelis vaistus (nebent nuo paskutinio mano apsilankymo kažkoks specialistas pakeitė gydymą ir tada jau reikia aiškintis, ką galima tiesiog kopijuoti, o kokius e.receptus reikia suvesti naujai, pirmiausia suradus tuos naujus vaistus e.sveikatos platybėse, pabendraujant kurį laiką su smėlio laikroduku PK ekrane).

Nukopijavus reikia e.receptus pasirašyti. Gerai, jeigu yra vadinamojo foninio pasirašymo funkcija, t. y. kai užtenka tik vieną kartą įvesti e.parašo slaptažodį, o ne atskirai kiekvienam e.receptui. Bet – o siaube! – ekrane atsiranda klaidos pranešimas, kad, pasirodo, pacientas iš 6 reikiamų vaistų 3 dar turi turėti net trims mėnesiams į priekį, skaičiuojant nuo šios dienos! Tada reikia pačiam patikrinti e.receptus, tiksliau, kuriam laikui pacientas iš tiesų turi kiekvieno vaisto (pagal ESPBI IS esančius išdavimo dokumentus). Pasirodo, tiesa – šiandien galima išrašyti tik 3 vaistus, o dėl kitų 3, mano mielas, turi vėl apsilankyti po 3 mėn. Tada beveik negirdomis išklausome tiradą iš paciento lūpų apie tai, kokia durna sistema ir kokie mes visi durni ir kad jis visų vaistų neturi jau mėnesį, ir kad išvis patekti pas daktarus neįmanoma, nors moka didelius mokesčius. Kai pacientas pabaigia plūstis, mandagiai pakartojame, kad padarėme, ką galėjome ir pasimatysime po 3 mėn. dėl kitų receptų.

Išėjus pacientus, reikia pabaigti e.dokumentų pasirašymą. Neretai pamatome, kad e.receptai šiaip ne taip pasirašė, o va E025 forma kažkodėl ne. Mat kažkokios sisteminės klaidos yra (tikėkimės, ne kibernetinė ataka...). O pasirašymo nebaigti šiukštu nevalia – gi pas mus pirmoje vietoje popieriai, o ne žmonės.

Ir dar ne viskas! E025 beigi e.receptų negana. Reikia dar užvesti vadinamąjį statistinį lapą – formą F025/a-LK. Pavykus ją užvesti (nes PK jau pavargęs ir nori pertraukos), į ją reikia sužymėti paciento atvykimo faktą su pagrindine diagnoze. Nes be statistikos medicinoje niekaip – kaip kitaip įrodyti TLK, auditams ir kitoms institucijoms, kad ne kavą geri darbe, o rimtai dirbi. O jeigu einamoji diena yra paskutinė – tą lapą reikia ir „uždaryti“. Uždarant irgi rizikuoji sulaukti visokių PK „ožių“.

Taigi, kaip turbūt supratote, visiškai nesudėtinga yra išrašyti „tik vaistus“

Tai trunka vos kokią minutę. Tad, aišku, tikrai nebūtina registruotis pas šeimos gydytoją. Ėjote pro polikliniką, prisiminėte, kad gal jau laikas vaistus išsirašyti, ir drąsiai veržkitės į kabinetą. Nes tie baltaskverniai gi nieko nedaro, tik kavą geria.