Suprasti akimirksniu
  • Iš trečiojo karto čiuožėjai A. Reed pavyko išsikovoti Lietuvos pilietybę
  • Ilgus metus Lietuvos vardą garsinusia M. Drobiazko norima greičiau atsikratyti
  • Vieną sportininkę buvo nuspręsta pakeisti kita
Šaltiniai
A. Reed, G. Nausėda
Prezidentas G. Nausėda pritarė, kad A. Reed būtų suteikta Lietuvos pilietybė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Iš trečiojo karto čiuožėjai A. Reed pavyko išsikovoti Lietuvos pilietybę

Ketvirtadienį Lietuvą apskriejo žinia – po ilgos kovos vardan Lietuvos pilietybės, ši, prezidento sprendimu, pagaliau buvo suteikta šalies vardą garsinančiai amerikietei šokėjai ant ledo A. Reed. Tačiau jau kurį laiką teismo duris tenka varstyti kitai čiuožėjai M. Drobiazko, iš kurios ši pilietybė buvo negailestingai išplėšta.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda pagaliau po dviejų atmetimų pasirašė dekretą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo čiuožėjai ant ledo Allison Reed, kuri kartu su lietuviu Sauliumi Ambrulevičiumi per septynerius metus pasiekė aukštų sportinių rezultatų, tarp kurių – ir šiemet Europos dailiojo čiuožimo čempionate iškovotas bronzos medalis[1].

Sprendimą pagaliau suteikti pilietybę amerikietei, Jo Ekscelencija argumentuoja tuo, jog A. Reed jau kurį laiką atstovauja Lietuvos valstybę, garsina šalies vardą pasaulyje ir taip prisideda prie valstybės autoriteto didinimo tarptautinėje bendruomenėje.

Po nesėkmingų dviejų kartų, kuriais A. Reed prašymus suteikti Lietuvos pilietybę, prezidentas tiesiog atmetė, dabar galimybė vadintis tikrąja Lietuvos piliete sportininkei suteikta po to, kai spalį tokią rekomendaciją pateikė Pilietybės reikalų komisija.

Tiesa, iki tol išimties tvarka pilietybę už ypatingus nuopelnus šaliai sportininkei suteikti rekomendavo ir Tautinis olimpinis komitetas, ir Čiuožimo federacija bei ambasada Kanadoje ir Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Vienas svarbiausių šios poros pasiekimų – 2021 m. tapimas pirmąja Lietuvos ledo šokėjų pora, kuri iškovojo teisę dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse po daugiau nei dviejų dešimtmečių pertraukos. Jie taip pat pasiekė aukštų rezultatų tarptautinėse varžybose, įskaitant čempionatus Europoje ir pasaulyje, nuolat gerindami Lietuvos ledo šokėjų įvaizdį visame pasaulyje.

Jaunoji čiuožėjų pora garsina Lietuvą savo sportiniais pasiekimais. EPA/ELTA nuotrauka
Jaunoji čiuožėjų pora garsina Lietuvą savo sportiniais pasiekimais. EPA/ELTA nuotrauka

Ilgus metus Lietuvos vardą garsinusia M. Drobiazko norima greičiau atsikratyti

Tačiau net ir Lietuvos pilietybės suteikimas dar nereiškia, kad ją pavyks ir išlaikyti. Štai jau eilę metų Lietuvą garsinusią šokėjų ant ledo – Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago šeimą dėl „netinkamų pažiūrų“ šalies pozicija kaipmat nustebino ne iš pačios geriausios pusės.

Kiek daugiau nei prieš metus, po to, kai visuomenėje kilo itin arši diskusija dėl šios čiuožėjų poros sprendimo dalyvauti Sočyje vykusiame rusų ledo šokėjos Tatjanos Navkos organizuojamame šou, kai 2022-aisiais prasidėjo karas Ukrainoje, iš M. Drobiazko buvo negailestingai nuspręsta atimti Lietuvos pilietybę[2].

Sprendime dėl pilietybės atėmimo argumentuota, neva M. Drobiazko bendradarbiauja su Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona T. Navka, dalyvauja jos organizuojamuose šokių ant ledo šou, o tokie renginiai esą padeda plėtoti Maskvos naratyvą apie „Rusijos pasaulį“ ir stiprinti Kremliaus galią.

Žinoma, tai nebuvo vienintelė „padėka“ už tai, kad pora penkis kartus dalyvavo Olimpinėse žaidynėse (1992, 1994, 1998, 2002 ir 2006 m.), o 2000 m. Europos čempionate iškovojo bronzos medalius – pirmą tokio lygio apdovanojimą Lietuvos figūrinio čiuožimo istorijoje bei pasaulio čempionatuose jie dažnai patekdavo į geriausiųjų dešimtuką.

O štai prezidentas G. Nausėda prieš kelis metus nusprendė iš poros atimti valstybinį apdovanojimą – Gedimino ordino Riterio kryžius – mat „ciniškas poelgis“ nutrynė visus čiuožėjų pasiekimus[3].

Vieną sportininkę buvo nuspręsta pakeisti kita

„Nepakeičiamų nėra“ – frazė, puikiai tinkanti šiai situacijai apibūdinti. Tai štai, kol A. Reed dabar džiaugiasi gauta pilietybe ir kol kas yra „paranki“ Lietuvai, M. Drobiazko tuo tarpu jaučia didžiulį skaudulį, kad Lietuva jos paprasčiausiai išsižadėjo nepriklausomai nuo to, kad savo gyvenimą šokėja paskyrusi būtent šios šalies vardo garsinimui visame pasaulyje.

Varstydama teismų duris M. Drobiazko teigė nesuprantanti, kokią grėsmę ji Lietuvai kelia bendraudama su T. Navka, su kuria šios pažįstamos jau 35 metus[4].

Žymioji šokėja tvirtino su T. Navka nediskutuojanti jokiomis verslo temomis, tarp jų esą – tik moteriški pašnekesiai apie ledo šou.

M. Drobiazko patikino, kad nederėtų maišyti profesinės veiklos su politinėmis pažiūromis – mat tai du skirtingi dalykai. O štai pagarbą teigė turinti išlaikyti abejoms valstybėms – tiek Lietuvai, tiek Rusijai, mat pastarojoje yra palaidoti jos tėvai, o į pasaulį ateinantis kūdikis bus „pusiau lietuvis, pusiau rusas“.

Iš M. Drobiazko buvo atimta Lietuvos pilietybė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Iš M. Drobiazko buvo atimta Lietuvos pilietybė. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka