Suprasti akimirksniu
  • Tūkstančiai vengrų nepritaria mobiliųjų telefonų draudimui ugdymo įstaigose
  • Mobiliuosius telefonus pamokų metu draudžia ir daugiau Europos valstybių
  • Siekdamos užtikrinti taisyklių laikymosi, kai kurios mokyklos naudoja rankinius skaitytuvus
  • Lietuvoje tik pavienės mokyklos nusprendė drausti mobiliuosius telefonus
Šaltiniai
Telefonas
Vengrijos mokyklose draudžiami mobilieji telefonai. Gedimino Bartuškos/ELTA nuotrauka

Tūkstančiai vengrų nepritaria mobiliųjų telefonų draudimui ugdymo įstaigose

Vengrija vėl pademonstravo savo konservatyvų požiūrį į su nepilnamečių ugdymu susijusius reikalus ir nusprendė šalies mokyklose drausti mobiliuosius telefonus. Tačiau panaši tvarka Europoje nėra naujiena ir mobiliuosius telefonus mokyklose draudžia jau ne viena valstybė, įskaitant ir pavienes mokyklas Lietuvoje.

Dėl šio draudimo kilo pačių įvairiausių pozicijų ir savąją pademonstravęs ir taikyti ribojimą mokykloje atsisakęs Madách Imre vidurinės mokyklos direktorius Csaba Mészárosas turėjo atsistatydinti iš pareigų[1].

Į tai sureagavę tūkstančiai vengrų pirmadienį ėmėsi protesto Budapešte prieš šios mokyklos vadovo atleidimą.

„Susidaro įspūdis, kad teisės aktus rengė žmonės, kurie paskutinį kartą mokėsi mokykloje, kai ją baigė, ir nežino, kaip veikia švietimo įstaiga“, – teigė mokytojų profsąjungos pirmininkas Tamásas Totyikas.

Patys vengrų moksleiviai kalba, esą mobiliųjų telefonų išties drausti nederėtų, užtektų mokyklose apriboti galimybes jais naudotis, o ne taikyti griežtą bausmių politiką. Pavyzdžiui, prasidedant pamokoms, mokiniai savo mobiliuosius įrenginius padėtų ant mokytojo stalo ir atgautų tik pertraukų metu.

Apie įstatymo projekto pateikimą, draudžiantį pamokų metu naudotis mobiliaisiais įrenginiais, birželio pradžioje pranešė Vengrijos vidaus reikalų ministerijos atstovas Bence Rétvári, argumentuojant, jog vis daugiau viduje atliekamų ir tarptautinių mokslinių tyrimų rodo, jog neribotas naudojimasis mobiliaisiais telefonais mokyklose daro neigiamą įtaką mokinių rezultatams[2].

Mobiliuosius telefonus pamokų metu draudžia ir daugiau Europos valstybių

Tačiau Vengrija nėra vienintelė valstybė Europoje, nusprendusi imtis tokios kardinalios priemonės prieš naująsias technologijas. Štai nuo šios savaitės Nyderlanduose einantiems į pradines klases moksleiviams nebegalima neštis telefonų į klasę.

Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen taip pat pasisako už išmaniųjų telefonų ribojimą mokyklose, o kelios šalyje veikiančios mokyklos net pasisako už tai, kad telefonais būtų draudžiama naudotis pamokų metu. Pavyzdžiui, Esbjergo vidurinės mokyklos mokiniai privalo padėti savo telefonus į jiems skirtą „telefonų seifą“.

Tokie draudimai argumentuojami mokinių psichinės sveikatos ir tarpusavio santykių gerinimu, geresne dėmesio koncentracija ir sklandesniu mokymosi procesu.

Panašių ribojimų mėgins imtis ir 200 Prancūzijoje veikiančių vidurinių mokyklų, reikalausiančių, kad mokiniai savo mobiliuosius įrenginius pamokų metu laikytų spintelėse, o pertraukų metu vėl galėtų jais naudotis. Tiesa, kol kas visa tai vyks tik bandymų lygmeniu, bet jei šis pasiteisins, nauja tvarka bus įvedama nuo 2025 m. sausio mėnesio[4].

Kiek švelnesnius ribojimus nuo šių mokslo metų taikys ir Graikija, nusprendusi, kad pamokų metu mobilieji telefonai turės būti mokinių kuprinėse.

O štai maždaug 373 mokyklose prancūzakalbėje Valonijoje ir Briuselyje apskritai uždrausta naudotis mobiliaisiais telefonais.

Italijos pradinėse ir vidurinėse mokyklose buvo nuspręsta apskritai drausti mobiliuosius telefonus. Šį draudimą įgyvendina ir vis daugiau Kroatijos mokyklų.

Vis daugiau Europos šalių suvokia mobiliųjų telefonų daromą žalą ugdymo procesui. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka
Vis daugiau Europos šalių suvokia mobiliųjų telefonų daromą žalą ugdymo procesui. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka

Siekdamos užtikrinti taisyklių laikymosi, kai kurios mokyklos naudoja rankinius skaitytuvus

Vien pasakymas palikti mobiliuosius įrenginius spintelėse ar kuprinėse dar nereiškia, kad mokiniai taip ir darys. Ir štai, visada atsiras gudruolių, kurie ras būdų kaip ir toliau pamokų metu naudotis telefonais.

Dėl šios priežasties kai kurios mokyklos jau ėmėsi sprendimo ir pradėjo naudoti rankinius skaitytuvus, kad galėtų patikrinti, kaip laikomasi taisyklių įstaigos viduje.

Tokie prietaisai, aptinkantys telefonus, jau naudojami Notlio vidurinėje mokykloje, įsikūrusioje Esekso grafystėje. Už taisyklių nesilaikymą nuobaudos nekuklios – gresia jas pažeidusio mokinio izoliavimas arba nušalinimas nuo mokyklos, nors kritikai laikosi pozicijos, kad tokia tvarka kiek per griežta[3].`

Išimtys galioja tik mokiniams, turintiems tam tikras medicinines priežastis ir vykstantiems į išvykas už mokyklos ribų.

Lietuvoje tik pavienės mokyklos nusprendė drausti mobiliuosius telefonus

Kol kas Lietuvoje nėra įsakymo visoms švietimo įstaigoms imtis priemonių prieš mokinių naudojimąsi telefonais pamokų metu. Tačiau kai kurios mokyklos ėmėsi iniciatyvos ir jau panašias idėjas įgyvendina.

2022 m. seimo narys Justas Džiugelis buvo pateikęs įstatymo projektą, kuriuo siūlyta reglamentuoti mobiliųjų telefonų bei kitų išmaniųjų įrenginių naudojimą mokyklose, tačiau įstatymo projektas taip ir neperlipo balsavimo slenksčio ir buvo grąžintas tobulinti.

Pernai metų pabaigos duomenimis, visiško mobiliųjų įrenginių draudimo mokyklos viduje laikėsi privačios Vilniaus Valdorfo bei Vilniaus Valdorfo Žalioji mokyklos[5].

Iš valstybinių įstaigų tą daryti nusprendė Vilniaus Balsių progimnaziją, į kurią atėję pradinukai prieš pamokas savo telefonus palieka spintelėse ir juos pasiima tik pasibaigus pamokoms. Tokios praktikos laikosi ir Klaipėdos Vydūno gimnazija, Akmenės Ventos gimnazija, Vilniaus Šiaurės licėjus, Kauno Suzuki progimnazija, Jurgio Dobkevičiaus progimnazija bei KTU Vaižganto progimnzazija[6].

Kai kuriose mokyklose telefonus mokiniai privalo palikti spintelėse. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka
Kai kuriose mokyklose telefonus mokiniai privalo palikti spintelėse. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka