- Darbdavys yra atsakingas, kad darbuotojai nepatirtų jokio smurto formų
- Teisės aktų patvirtinimas negarantuoja darbuotojams psichologiškai saugios darbo aplinkos
Darbdavys yra atsakingas, kad darbuotojai nepatirtų jokio smurto formų
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena darbdaviams, kad kiekvienas yra atsakingas už tai, kad darbo aplinka būtų saugi, pagarbi ir neleidžianti darbuotojams patirti jokio smurto ar priekabiavimo formų.
Anot Psichologinio smurto darbe prevencijos skyriaus vedėjos-vyriausiosios darbo inspektorės Liudmilos Mironovienės, darbuotojai neturėtų patirti priešiškų, žeminančių ar agresyvių veiksmų, kuriais kėsinamasi į jų orumą ar siekiama įbauginti.
Atkreiptinas dėmesys, kad praktikoje dažnai darbdaviams kyla klausimų, susijusių su Darbo kodekse nurodytų pareigų įgyvendinimu. Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai, kurie sugriežtins juridinių asmenų vadovų administracinę atsakomybę už nustatytų pareigų smurto ir priekabiavimo prevencijos srityje nevykdymą bei smurto taikymą. Iki naujų metų VDI patvirtins aprašą, kuris padės darbdaviams tinkamai vykdyti Darbo kodekse numatytas pareigas smurto ir priekabiavimo prevencijos srityje.
„Žinoma, visos darbdavio priemonės gali būti geros, tačiau ar jos yra efektyvios, pakankamos ir veiksmingos, gali būti sprendžiama tik įvertinus faktinę situaciją darbovietėje, pavyzdžiui, atsižvelgiant į tai, ar gaunama darbuotojų skundų, ar tarp darbuotojų kyla konfliktų ir panašiai, ir pačių darbuotojų nuomonę, pavyzdžiui, atlikus anoniminę apklausą“, – pabrėžia Psichologinio smurto darbe prevencijos skyriaus vedėja.
Teisės aktų patvirtinimas negarantuoja darbuotojams psichologiškai saugios darbo aplinkos
Svarbu akcentuoti ir tai, kad formalus įvairių teisės aktų, susijusių su smurto ir priekabiavimo prevencija, patvirtinimas negarantuoja darbuotojams psichologiškai saugios darbo aplinkos. Šios priemonės turi būti ne tik patvirtintos, bet ir faktiškai įgyvendinamos. Neretai pačių vadovų, įskaitant ir viduriniosios grandies, nepriimtinas elgesys, neatitinkantis korektiško ir pagarbaus elgesio taisyklių, neužtikrina darbuotojams psichologiškai saugios darbo aplinkos.
„Pagarba, atidumas ir vadovų atvirumas – tai elementai, kurie mažina psichologinio smurto ir priekabiavimo riziką bei ugdo įmonės organizacinę kultūrą“, – pabrėžia L. Mironovienė.
VDI tikisi, kad artėjantys pokyčiai skatins darbdavius aktyviau rūpintis darbuotojų gerove ir užtikrinti saugią, sveikatą puoselėjančią darbo aplinką, kurioje psichologinis smurtas ir priekabiavimas nebus toleruojami.
Pranešimą paskelbė: Jolanta Bielskienė, Valstybinė darbo inspekcija.