Valstybinių vaistinių nebus: parlamentarai į šią idėją nusivalė kojas

Lietuva, Nuomonės, VerslasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Vaistinė
Valdantieji nepritarė valstybinėms vaistinėms. Árpádo Czappo/Unsplash nuotrauka

Valdančiųjų dauguma valstybinių vaistinių idėją atmetė kaip antikonstitucinę

Valdančiųjų balsais buvo atmesta idėja ligoninėse steigti vaistines, kurių pagalba būtų galima pacientams pasiūlyti ne tik mažesnes vaistų kainas ir išvengti marketingo „triukų“, bet ir kovoti su farmacijos oligopolija. Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įspėja būti atidiems ir kitą kartą politikams kalbant apie didelių vaistų kainų pažabojimo klausimus – netikėti tuo, nes išties sprendžiami tik klausimai, kuriais siekiama padėti ir taip „skurstantiems“ vaistinių tinklams.

Ketvirtadienį A. Verygos siūlytas Farmacijos įstatymo pataisas valdantieji atmetė kaip nereikalingas ir nereikšmingas, argumentuojant, kad tai sukurtų skirtingas konkurencines sąlygas šalyje.

Už šį įstatymo projektą balsavo 43 Seimo nariai, prieš buvo 42 ir susilaikė 16 parlamentarų.

Balsavimas
Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka

Farmacijos įstatyme buvo siūloma numatyti, kad ligoninėse esančios vaistinės aprūpintų sveikatos priežiūros įstaigą vaistiniais preparatais ir (ar) vaistinių prekėmis tuo pačiu suteikiant galimybę vaistus įsigyti ir gyventojams[1].

Projekto autorius A. Veryga kartu su kitais šį projektą teikusiais opozicinėms frakcijoms priklausančiais parlamentarais pažymėjo, kad Lietuvoje kyla grėsmė dėl vaistinių komercializacijos. Tuo tarpu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas tvirtino, kad tai – antikonstitucinis teisės aktas, kuris sudarytų skirtingas konkurencines sąlygas verslui.

A. Matulas tvirtino, kad tokių vaistinių, kurias subsidijuotų valstybė, esą negali būti, tačiau A. Veryga atkirto, kad šioje vietoje nieko subsidijuoti ir nereikia, mat ligoninių vaistinės turi patalpas ir darbuotojus, tad nei ES teisės aktų, nei konkurencijos tai niekaip nepažeidžia.

Vaistų klausimai konservatoriams – neaktualūs

Sureagavęs į tokį fiasko A. Veryga teigė, kad šia Farmacijos įstatymo pataisa buvo siekiama sukurti alternatyvą vaistinių tinklų oligopolijoms ir pridūrė netikėti konservatorių kalbomis apie tai, kaip šiems neva rūpi, kad gyventojai už vaistus yra priversti vis plačiau ir plačiau praverti savo pinigines.

„Tai kai kitą kartą išgirsite kalbant, kad valdantieji sprendžia vaistų trūkumo ar didelių vaistų kainų klausimus, netikėkite. Balsavimas parodė, kad valdantieji sprendžia tik vaistinių tinklų klausimus“, – rėžė A. Veryga.
A. Verygos pasisakymas
Valdančiųjų balsais buvo atmestos Farmacijos įstatymo pataisos. Aurelijaus Verygos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Dar praėjusią savaitę parlamentaras išreiškė savo lūkestį, kad Seimo pavasario sesijoje bus sugrįžta prie ligoninių vaistinių klausimo, kurį savo parašais palaikė 30 Seimo narių.

A. Veryga tikino, kad ligoninės turi vidaus vaistines, tačiau joms neleidžiama parduoti vaistų pacientams.

„Vykdant vaistų pirkimus per CPO, išvengiant visokių marketinginių gudrybių, lentynų mokesčių ir kitų prie pacientų gerovės neprisidedančių dalykų, ligoninių vaistinėse vaistus būtų galima pasiūlyti pigiau. Ligoninių vaistinės galėtų tapti paskata gaivinti tikrąją vaistininkystę. Mažiau naudoti sąvokų neapsimoka“, – rašė buvęs sveikatos apsaugos ministras.
A. Verygos pasisakymas
Atveriant ligoninių vaistines ir pacientams, vaistus būtų galima pasiūlyti pigiau. Aurelijaus Verygos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

A. Dulkys nesupranta noro sugrįžti prie jau žlugusio klausimo

Tuo tarpu dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neslėpė, kad valstybinių vaistinių idėja jam nesuprantama, mat jau praėjusios kadencijos metu panašių tikslų pasiekti to meto Vyriausybei taip ir nepavyko.

„Šitas klausimas nėra naujas. Jeigu neklystu, ankstesnė Vyriausybė netgi turėjo savo programoje šitą uždavinį. Bet, kaip žinome, jo nepavyko įgyvendinti ir jo neįgyvendino. Kiek pamenu, tam buvo daugybė priežasčių – visų pirma, tam tikri teisėkūriniai dalykai“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį kalbėjo A. Dulkys[2].

Jis priminė, kad buvo ir Konkurencijos tarybos išaiškinimai, ir pastabos, kurios esą rėmėsi Konstitucinio Teismo įvairia praktika. Ministras teigė nežinantis, kodėl dabar ankstesnių kadencijų politikai nori šiai Vyriausybei primesti priemonę, kurios patiems įgyvendinti nepavyko.

Gyventojai į jiems prieinamas vaistines ligoninėse žvelgia palankiai

Nacionalinis transliuotojas (LRT) savo feisbuko puslapyje surengė skaitytojų apklausą, kurioje teiravosi, ar šie pritartų, kad Lietuvoje reikia „valstybinių“ vaistinių. Savo pritarimą ar nepritarimą šie turėjo išreikšti emocijomis – pritarimo atveju spausti širdelę, nepritarimo – nustebusį veiduką.

LRT klausimas
Gyventojų teirautasi, ar šie pritartų valstybinėms vaistinėms. LRT/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Galiausiai 116 apklausos dalyvių tokioms vaistinėms tarė „taip“, o su idėja nesutiko 42 asmenys.

Reakcijos
Skaitytojų reakcijų ekrano nuotrauka

Primename, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kovo mėnesį pasiūlė pataisas, kuriomis pasitarnautų dideliems farmacijos verslams ir vaistinėms – vaistinėse neliktų vaistininkų, o dirbtų tik jų padėjėjai, kurie galėtų su specialistais, esant reikalui, pasikonsultuoti nuotoliniu būdu.