Suprasti akimirksniu
  • Dėl pasikeitusios tvarkos neįskaičiuotas ūkininkų pensinis stažas už 2023 metus
  • Ūkininkai įsitikinę, jog valdžia įžūliai pažeidė jų teises
  • Nuskriausti ūkininkai neatmeta galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą
Šaltiniai
Pensinis stažas
Dalis ūkininkų neteko vienerių metų pensinio stažo. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

Dėl pasikeitusios tvarkos neįskaičiuotas ūkininkų pensinis stažas už 2023 metus

Lietuvos ūkininkai atsidūrė keblioje situacijoje – kai kuriems iš jų neįskaityti 2023-ųjų metų pensinio stažo metai. Nors ūkininkai mokėjo socialinio draudimo įmokas, jie susidūrė su netikėtu valstybinių institucijų sprendimu, kuris sukėlė daug pagrįstų klausimų ir puikiai suprantamą nepasitenkinimą. Ūkininkų bendruomenė įžvelgia socialinį neteisingumą ir svarsto galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Daugelis žmonių mokėjo įmokas „Sodrai“ nuo didesnės sumos nei iš tiesų uždirbo norėdami susiformuoti metų stažą, o šiuo metu įstatymai Lietuvoje, kad to daryti negalima“, – tvirtino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus atstovė Malgožata Kozič.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų teigimu, pensinio stažo skaičiavimo tvarka nepasikeitė, tačiau buvo pradėta taikyti nauja duomenų tikrinimo praktika. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas pabrėžė, kad nuo 2023 metų pradžios „Sodra“ pradėjo tikrinti duomenis ne tik pagal pačių ūkininkų pateiktas ataskaitas, bet ir lyginti duomenis su Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) deklaruotomis pajamomis, kurios kai kurios atvejais skiriasi dėl patirtų nuostolių.

„Matome, kad yra nedidelė dalis dirbančiųjų, kurie Mokesčių inspekcijai nurodė, kad jie jokių apmokestinamųjų pajamų neturėjo – nulis, o „Sodrai“ nurodė, kad turėjo, tam, kad galėtų susimokėti įmokas ir gauti iš „Sodros“ išmokas“, – aiškino V. Šilinskas[1].

Taigi, ūkininkams, kurių deklaruotos pajamos VMI buvo nulinės, „Sodra“ nusprendė, kad jie neturėjo teisės mokėti socialinio draudimo įmokų, o jų įmokos bus grąžintos. Dėl šios priežasties ūkininkai prarado 2023 metų pensinį stažą arba dalį jo[2].

„Nebus taip, kad visi stažo metai nebus įskaitomi. Stažo metai įskaitomi priklausomai nuo sumokėtų įmokų. Tai jei sumokama nuo 12 minimalių mėnesio algų, tuomet susiformuoja vieneri stažo metai“, – kalbėjo M. Kozič.

Ingrida Šimonytė pridūrė, kad žmonės patys turi apsispręsti, kaip jie deklaruoja savo pajamas. „Jeigu Mokesčių inspekcijai deklaruojami nuliai, vadinasi, nemokami tie mokesčiai, kuriuos priklauso mokėti į valstybės arba savivaldybės biudžetus“, – pažymėjo I. Šimonytė.

Ūkininkai įsitikinę, jog valdžia įžūliai pažeidė jų teises

Valdžia nusprendė pakeisti pensinio stažo skaičiavimo tvarką. ELTA nuotrauka
Valdžia nusprendė pakeisti pensinio stažo skaičiavimo tvarką. ELTA nuotrauka
Pakeista tvarka reiškia, kad ūkininkai, kurių ūkiai patyrė nuostolių arba kurie padarė dideles investicijas, gali netekti pensinio stažo už visus 2023 metus arba tam tikrą dalį mėnesių.

Pavyzdžiui, ūkininkas Linas Januševičius, kuris 2023 m. baigė technikos lizingo mokėjimą, deklaravo mažesnį pelną, nors realiai ūkis veikė be nuostolių. Tačiau dėl VMI pateiktos deklaracijos, kurioje nurodyta, kad jo pajamos buvo mažesnės, „Sodra“ nusprendė, kad įmokos buvo permokėtos, o pensinio stažo metai nebus įskaityti.

„Paradoksas yra be abejo tame, kad ūkininkai jau sumokėjo tuos pinigus ir šita sistema pripažįsta, kad tie pinigai kažkokie netikri, gal smirda, kruvini ar kažkokie. Tai ūkininkams šokas“, – vaizdingai situaciją apibūdino R. Juknevičius.

Ūkininkai piktinasi šia situacija ir kaltina valdžią, jog ši akivaizdžiai pažeidė jų teises, prieš tai atskirai neįspėję apie būsimus pakeitimus. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius atkreipė dėmesį, kad ūkininkai jau sumokėjo socialinio draudimo įmokas, tačiau jų pensinis stažas vis tiek nebuvo įskaitytas. LŪS teigia, kad tai yra socialiai neteisinga ir pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintas teises.

„Ūkininkas dirbo visus metus, mokėjo jam priklausančius visus mokesčius „Sodrai“ ne tik už save, bet ir už ūkyje dirbančius darbuotojus, bet galutiniame rezultate pats liko be jokių socialinių garantijų“, – sakė R. Juknevičius.

LŪS jau beveik metus bendravo su atsakingomis institucijomis ir ragino spręsti šią opią problemą, tačiau konkretaus rezultato taip ir nesulaukė.

LŪS teigimu, problema slypi 2023 m. sausio 21 d. įsigaliojusiame „Sodros“ duomenų teikimo ir tikslinimo taisyklių pakeitime. Šis pokytis, pasak R. Juknevičiaus, „yra socialiai neteisingas ir pažeidžiantis žmogaus orumą bei teises, garantuojamas Lietuvos Respublikos Konstitucijos“.

Nuskriausti ūkininkai neatmeta galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą

Pakeista tvarka gali smarkiai atsirūgti vyresniems, tuoj pensinio amžiaus sulauksiantiems ūkininkams. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka
Pakeista tvarka gali smarkiai atsirūgti vyresniems, tuoj pensinio amžiaus sulauksiantiems ūkininkams. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

Labiausiai dėl prarasto pensinio stažo susirūpinę vyresnio amžiaus ūkininkai. Juk vienerių metų praradimas pensiniame staže ypač aktualus tiems, kurie artėja prie pensinio amžiaus, nes tai gali reikšmingai paveikti senatvės pensijos dydį. Taip pat gali būti, kad nukentės ir vaikų susilaukusios šeimos, nes perskaičiavus stažą, gali tekti grąžinti išmokėtas sveikatos ar motinystės išmokas.

Be to, LŪS teigia, kad ši tvarka nėra pritaikyta ūkiams, kurie dažnai daro dideles investicijas, dėl kurių jų metinė pelno-nuostolio ataskaita gali atrodyti neigiama, nors realiai ūkio veikla išlieka pelninga.

„Jei, pavyzdžiui, ūkis buvo stambus, jis darė labai dideles investicijas ir tada jo pelno nuostolio ataskaitoje gali būti su minuso ženklu“, – aiškino R. Juknevičius.

LŪS ragina politikus skubiai spręsti problemą ir keisti esamą tvarką. Pasak jų, jei problemos nebus imtasi spręsti, ūkininkai svarsto galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą. Ūkininkų sąjungos rašte akcentuojama:

„Kreipiamės į politikus su raginimu, kad jie turėtų drąsos kuo skubiau taisyti esamą situaciją, o nesulaukę iš politikų jokių veiksmų ir sprendimų, būsime priversti ūkininkų teises ginti teisme.“