- Žaisdama mergaitė užsigavo, darželis iškvietė vaikų teises
- Su mergaite žaidusiam tėvui pradėjo ikiteisminį tyrimą
- Vaiko teisės namuose apsilankė po incidento darželyje
- Vaikas susižeidė – laukite vaiko teisių apsaugos
Žaisdama mergaitė užsigavo, darželis iškvietė vaikų teises
Po visą Lietuvą sukrėtusios Matuko tragedijos, kai mirė savo tėvų sumuštas berniukas, Lietuva priėmė daug pakeitimų vaikų teisių apsaugos srityje. Itin sugriežtinta priežiūros tvarka, nagrinėjami visi – atviri ir anoniminiai – skundai, praplėstas įvykių atvejus, kada vaiko teises kviesti privaloma. Kaip Seimo posėdyje sakė pati premjerė Ingrida Šimonytė, vien 2022 metais Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba gavo daugiau, kaip 45 tūkst. pranešimų apie galimus vaikų teisių pažeidimus, o apie pusė jų pasitvirtino. Dažniausiai yra patirtas emocinis, fizinis ir seksualinis smurtas ir didžioji dalis jų buvo artimoje aplinkoje.
Tai reiškia, kad apie 20 tūkst. kvietimų būna be pagrindo, tačiau ką tai reiškia? Ne tik švaistomas mokesčių mokėtojų lėšas, tačiau ir begalinį strestą tiek tėvams, tiek vaikams, kuriuos lanko ir klausinėja Vaiko teisių apsaugos tarnyba.
Viena istorija nuskambėjo socialiniame tinkle, tačiau ji toli gražu ne vienintelė. Tėtis pasakojo, kad žaidžiant su dukra ji užsigavo pilvuką, o ant nubrozdinimo tėtis užklijavo pleistrą. Sakykime, nesveikintina, kad vaikas susižeidžia, kita vertus – kuris gi mūsų užaugo be mėlynių ir nubrozdinimų? Juo labiau aktyvesni žaidimai neretai pareikalauja iš vaikų daugiau jėgų, koordinacijos, o jiems užkliūti kojelėms susipynus ilgai netrunka…
„Istorija prasidėjo šių metų balandį. Žaidžiant su dukra ant grindų ji nusbraižė pilvą, žaizdelė buvo nedidelė, aišku iškart užpurškiau purškiamu plesitru.
Deja, istorija tuo nesibaigė, nes kitą dieną mergaitei nuėjus į darželį, „gerosios darželio auklėtojos“ pamatė žaizdą ir paklausė, kas čia, o ji atsakė, kad tai tėtis padarė“, – istoriją pradeda anonimu norėjęs likti vyras.
Jis pasakojo, kad darželis net nepasivargino pakalbėti su tėvais, nebūtinai net turėjo laukti vakaro – kontaktus turi ir galėjo iš karto kviestis pokalbiui. Tačiau viskas buvo akimirksniu perduota instancijoms.
Su mergaite žaidusiam tėvui pradėjo ikiteisminį tyrimą
Su Vaiko teisių apsaugos tarnyba viskas buvo išsiaiškinta dar vasarą, tačiau vos šeima atsikvėpė po kvotimo ir vizitų maratono, žiebė dar viena žinia – tėvui pradėtas ikiteisminis tyrimas.
„Mane kaltina tyčia stumdžius ir sužeidus dukrą… Su kaltinimu, žinoma, nesutinku, papasakojau, kaip viskas buvo, kad žaidžiant vaikas užsigavo. Tyrėja viską užsirašė, bet dabar dar laukia vaikų apklausa.
Žmona pas tyrėją pasirašė, kad apklausoje nedalyvaus, kad nedarytų vaikams įtakos, o man pranešta, kad aš, kaip įtariamasis, turiu galimybę apklausoje dalyvauti“, – tęsė vyras.
Jis pridūrė, kad dėl įvykio buvo dukrai sugadinta vasara, žmonai prasidėjo nerimas, nemiga, be vaistų nebegalėjo užmigti. Vyras sako iš paskutiniųjų besistengiantis nepalūžti ir visgi tikisi, kad sveikas protas nugalės.
„Darželyje paklausus, kodėl jie taip pasielgė, auklėtojos gynėsi Matuko istorija…
Visada, kai ateidavau į darželį, dukrytę į antrą aukštą nešdavom, auklėtojoms pabrėždavau, kad tai mano mylima dukrytė, mano lepūnėlė. Apskritai tikiu, kad jei būsiu geras tėtis, ir senatvėje man vaikai padės, smurtauti net minties negali būti, manau, niekas iš artimųjų nė nepatikėtų, kad galėčiau smurtauti prieš savo vaikus“, – guodėsi įtariamuoju tapęs vyras[1].
Vaiko teisės namuose apsilankė po incidento darželyje
Tai – ne vienintelis atvejis, kai vaiko teisės savo apsilankymais priverčia sunerimti net ir pačius rūpestingiausius metus. Štai visai neseniai fiksuotas atvejis, kai vaiko teisės lankėsi šeimos namuose todėl, kad darželyje vaiką užgavo kitas vaikas.
Darželyje nutikusią nelaimę ir patys tėvai, ir darželio auklėtoja traktuoja kaip nelaimingą atsitikimą, tačiau visai netrukus, pusę dešimtos vakare šeimą namuose aplankė instancijos.
Vaiko teisių specialistai į šeimos namus atvažiavo apie pusę dešimtos vakaro. Darželinuko mama sakė, kad, nors specialistai elgėsi mandagiai, jų vizitas namuose nebuvo pats maloniausias.
„Atvažiavo dviese, vyras ir moteris. Išsitraukė savo popierius. Mes vis klausėm, kodėl atvyko pas mus, ar nevažiuos tikrinti darželio, gal auklėtojos apklausti, kaip įvyko nelaimė. Sakė, tokia tvarka.
Neįtikėtina, kad ir taip išgyvenę dėl sūnaus sveikatos, dar turėjome atlaikyti ir šitai. Rašydami savo protokolą specialistai dairėsi po namus, klausė, mano galva, visiškai su nelaime nesusijusių klausimų, pavyzdžiui: kelių aukštų jūsų namas, kiek kvadratų, ar vaikas turi savo kambarį? Buvo labai nejauku! Tavo vaiką sužaloja, o tu paskui turi įrodyti, kad esi geras tėvas ir kad namuose tinkamos sąlygos vaiką auginti“, – guodėsi nukentėjusi šeima.
Pačios vaiko teisės teigė, kad Vaiko teisių gynėjų apsilankymas šeimos namuose susijęs su rūpesčiu dėl nutikusios situacijos su vaiku ir domėjimusi, ar vaikui arba šeimai reikalinga kokia nors pagalba.
„Toks vizitas nereiškia, kad esate nerūpestingi tėvai. Tačiau pagalbos gali prireikti visoms šeimoms. Visada stengiamės būti maksimaliai korektiški ir empatiški, suprantame, kad dirbame labai jautrioje srityje, o mums visiems svarbiausias – vaikas“, – teigė instancija[2].
Vaikas susižeidė – laukite vaiko teisių apsaugos
Vaiko teisių apsaugos tarnybos apsilankymai tėvams vis dar kelia stresą. Ir nenuostabu – juk į namus, saugią, privačią erdvę, kaip matome, kartais ir labai vėlai, pasibeldžia blonknotais apsiginklavę svetimi žmonės, kurie erelio akimis skanuoja kiekvieną namų kampą ir gali net panarstyti po šaldytuvą ir spinteles.
Kaip sako pati instancija, tai daroma ne tam, kad nubaustų, o tam, kad padėtų, mat vaiko teisių gynėjai domisi ne tik tais atvejais, kai vaikas neprižiūrimas arba skriaudžiamas.
Išsamiai išsiaiškinama situacija ir tais atvejais, kai pažeidimas galimas arba įtariamas. Lygiai taip pat įvertinama ir visa anonimiškai pateikta informacija. Ar apskritai specialistai vyks į šeimą, per kiek laiko tai padarys, priklauso nuo pranešimo turinio. Kai vaikas patiria smurtą, kyla grėsmė vaiko gyvybei ar saugumui, tada į šeimą vykti reikia nedelsiant. Kitais atvejais, jeigu pagal pranešimo turinį įvertinama, kad tiesioginio pavojaus vaiko sveikatai, gyvybei ir saugumui nėra, į šeimą privalu nuvykti per 3 darbo dienas.
Pirmiausia, atvykus į šeimą prisistatoma, šeimai paaiškinamas atvykimo tikslas ir pačio apsilankymo procedūra. Paprastai trumpas ir aiškus paaiškinimas sumažina šeimos nerimą ir bendrauti tampa lengviau[3].