VTAS patarėja pasitelkta kaip keršto įrankis buvusiai žmonai
Viešai deklaruojama, neva tvarkingoms ir vaikais besirūpinančioms šeimoms Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VTAS) bijoti tikrai nereikia, o joje dirbantys specialistai esą yra geranoriškai nusiteikę padėti tėvams tinkamai pasirūpinti savo atžalomis. Tačiau pastarojo meto įvykiai rodo kitaip. Šią savaitę tarnyboje dirbančių specialisčių „darbas“ pramušė naują dugną, nes, pasirodo, į šią pareigybę įeina ir šniukštinėjimas po privačių namų stalčius bei spintas.
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška pasidalino nauja istorija, verčiančia naują lapą pastarojo meto Vaiko teisių apsaugos tarnybos skandaluose. Kuo toliau, tuo labiau panašu, jog tarnybos bijoti turi ne socialinių įgūdžių stokojantys asmenys, bet tie, kurie visuomenėje apibrėžiami kaip „normalūs“ ir tvarkingi. Tokiose šeimose tarnyboje dirbantys specialistai randa net tokių priekabių, kaip skirtingos vaiko kojinės[1].
Skyrybas su sutuoktiniu išgyvenanti moteris šiuo metu viena augina dukterį, tačiau buvęs sutuoktinis neduoda ramybės pasitelkdamas VTAS patarėjas, kurios puikiai atlieka šnipinėtojų vaidmenį buvusios žmonos ir dukters namuose.
Ši moteris apibrėžiama kaip gaunanti didesnes nei vidutines pajamas, turinti ne vieną darbą, išlaikanti šiuolaikišką būstą. Nepaisant viso to, jau antrus metus kenčia VTAS darbuotojų išpuolius.
Kaip savo įraše pažymi M. Varaška, darbuotojos esą laisvai naršo po šios moters ir jos dukros daiktus, spintas, šaldytuvą ir net higienos reikmenis, neturėdamos jokių įrodymų (pavyzdžiui, tokių daiktų fotografijų) iš akies nustato vaiko daiktų nevalyvumą, o to esą pakanka tam, kad vaiko motinai būtų taikomos specialiosios priemonės kaip antai siuntimas į specialius motinystės kursus.
Dauguma mergaitės kojinių neturėjo „savo draugo“
Dar didesnį absurdiškumo jausmą šioje istorijoje kelia tai, kaip buvo apibūdintas VTAS darbuotojos susitikimas su šia mergaite. Aprašyme akcentuota, jog grįžusi namo mergaitė esą buvo apsivilkusi „plėmuota“ pilka striuke, kuri, kaip buvo įsitikinta vėliau, buvo išties nešvari.
Negana to, mergaitei nusivilkus lauko drabužius, į namus atvykusiai VTAS patarėjai į akis krito skirtingos jos kojinės, o vonios kambaryje – ir kaip nešvari apibūdinta jos kosmetinė, kurioje ši laikė elektrinį dantų šepetuką. Situacija aprašyta taip:
„Paprašius parodyti dantų šepetuką, ji nusivedė į vonios kambarį ir atidarė spintelę. Jos viduje nebuvo tvarkinga, kosmetinė, kurioje ji teigė vežiojasi savo dantų šepetuką pas senelį, nešvari. Ji turi elektrinį dantų šepetuką. Teigia, kad juo naudojasi. Paprašius parodyti savo rūbus spintoje ir paklausus, kodėl kojinės skirtingų spalvų, ji patylėjo. Tačiau pasakius, kad gal neranda kojinė „savo draugo“, atsakė, kad taip. Iš tiesų jos parodytoje dėžutėje dauguma kojinių neturėjo antros poros“.
Visuomenę sukrėtė pastarojo meto vaikų paėmimo atvejai šalyje
Tuo tarpu dar prieš keletą savaičių visuomenę tiesiog nustelbė VTAS darbuotojų elgesys, kai šios atvyko pas vieną taipogi su buvusiu vyru vaiko globa nepasidalinančią moterį ir tiesiog išplėšė šiai jau visą šią situaciją puikiai suvokiantį vaiką iš rankų.
Nors viso šio skandalo priešistorė nugulė į antrą planą, toks vaiko teises turinčios užtikrinti tarnybos darbuotojų elgesys kaipmat buvo pasmerktas kaip traumuojantis mažametį.
Masiškai paplitusiame vaizdo įraše matyti kaip nuo motinos buvo brutaliai atskirtas vaikas šio nė nesistengiant paruošti atsiskyrimui. Prieš bejėgį mažametį buvo panaudota fizinė jėga, mat šis nesutiko kitaip atsiskirti nuo savo mamos. Visą šią širdį veriančią situaciją lydėjo berniuko pagalbos šauksmai, kaip antai frazės „padėkit“, „aš mirsiu“.
Kitas tiek daug atgarsio sulaukęs atvejis nuskambėjo dar vasarą, kai patys tėvai sugebėjo pagrobti tris savo vaikus. Kodėl sakoma pagrobti? Mat vaikai buvo neteisėtai paimti iš vaikų gerovės centro „Pastogė“, kuriame šie atsidūrė, kaip teigiama, kadangi jų tėvai turėjo reikalų su teisėsauga.
Visi šie įvykiai rodo, kad valstybinės institucijos, turinčios ginti mažamečių interesus, dirba pagal „vadovėlį“ ir visiškai neatsižvelgia į vaikų poreikius būti ir augti su savo tėvais. O galiausiai ir patiems tėvams suteikti reikiamą pagalbą esant tokiam poreikiui.