- Rusijos ir Šiaurės Korėjos prezidentai sukirto rankomis
- Šiaurės Korėja žada visapusišką paramą Maskvai
- Šiaurės Korėjos lyderis pritaria Rusijos karui su Ukraina
Rusijos ir Šiaurės Korėjos prezidentai sukirto rankomis
Panašu, kad pasaulio šachmatų lentoje užsimezgė dar viena artima draugystė. Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai spaudė vienas kitam rankas, paplojo vienas kitam per petį ir sėdo prie derybų stalo gana neįprastoje vietoje – Tolimųjų Rytų kosminiame centre „Vostochny“. Vladimiras Putinas į vietą atskrido lėktuvu, o Kim Jong-unas į bazę, esančią maždaug už tūkstančio penkių šimtų kilometrų nuo sienos, atvažiavo traukiniu, kuris susideda iš 21 vagono, o juo važinėjosi dar jo senelis.
Klausimas, kodėl gi šių dviejų šalių vadovai susitiko ir kokį sutarimą priėmė?
Karinio saugumo politikos ekspertas pulkininkas Józsefas Kis-Benedas sakė, kad esant dabartinei situacijai, abiem pusėms labai reikia pagalbos. Rusams skubiai reikia sukaupti 122 milimetrų artilerijos amuniciją, kad galėtų tęsti karą, ir labai dideliais kiekiais. Jų atsargos baigiasi, o korėjiečiai turi didžiules atsargas, jie yra pajėgūs toliau gaminti ir tiekti.
Jie nebūtinai iš karto atsiras fronte, tačiau gali padidinti išsekusius Rusijos pajėgų rezervus, o prireikus net per kelias savaites gali būti nugabenti į Ukrainos teritorijas.
Tuo tarpu Šiaurės Korėja jau seniai trokšta plėtoti raketų technologiją, kuri sunkiai progresuoja dėl Vakarų embargo. Kita vertus, rusai gali suteikti įrankių, kurie, viena vertus, gali padėti išsiųsti šnipų palydovus į kosmosą, bet daugiausia leidžia įgyvendinti didžiąją Pchenjano lyderio svajonę – patobulinti tarpžemynines balistines raketas, atkreipė dėmesį karinis ekspertas.
Tokie dalykai pirmiausia grėsmę keltų Japonijai ir JAV, ir, logiška manyti, kad toks technologijų ir karinių priemonių perdavimas neliks nepastebėtas ir gali sulaukti nemalonaus atsako.
Be viso to, Rusija mainais už amuniciją gali padėti Šiaurės Korėjai maistu, daugiausia grūdais, mat šalyje, kaip žinoma, jau ne pirmus metus siaučia didelis badas[1].
Šiaurės Korėja žada visapusišką paramą Maskvai
„Rusija šiuo metu dalyvauja teisingoje kovoje su hegemoninėmis jėgomis, kad apgintų savo suverenias teises, saugumą ir interesus“, – sakė Šiaurės Korėjos lyderis.
Šiaurės Korėja gali turėti dešimtis milijonų senstančių artilerijos sviedinių ir raketų, sukurtų pagal sovietų projektą, kurie galėtų sustiprinti Rusijos pajėgas Ukrainoje, teigia analitikai.
Vašingtonas apkaltino Šiaurės Korėją aprūpinus Rusiją ginklais, įskaitant artilerijos sviedinių pardavimą Rusijos samdinių grupuotei „Wagner“. Rusijos ir Šiaurės Korėjos pareigūnai tokius teiginius neigia.
Tačiau ginklų pirkimas iš Šiaurės Korėjos arba raketų technologijų tiekimas jai pažeistų tarptautines sankcijas, kurias anksčiau rėmė Rusija.
Tai pabrėžtų ir pagilintų Rusijos izoliaciją per 18 mėnesių po jos invazijos į Ukrainą įvedus vis didėjančias sankcijas, kurios atkirto Maskvos ekonomiką nuo pasaulinių rinkų ir sumažino pasaulio lyderių, norinčių susitikti su Putinu, ratą. Įtampa Korėjos pusiasalyje taip pat yra aukščiausia per pastaruosius kelerius metus, nes suaktyvėjo ir Kim Jong Uno ginkluotės demonstracijų, ir Jungtinių Valstijų karinių pratybų su Pietų Korėja tempas. Kyla susirūpinimas, kad Šiaurės Korėja ieškos pažangių ginklų technologijų iš Rusijos, kurios padidintų Kim Jong Uno karinės branduolinės programos keliamą grėsmę mainais už V. Putino karą su Ukraina.
Pietų Korėjos gynybos ministerijos atstovas Jeonas Ha Gyu sakė, kad Seulas atidžiai stebi diplomatiją tarp Maskvos ir Pchenjano ir paragino Rusiją „deramai laikytis“ JT Saugumo Tarybos rezoliucijų.
Paklaustas, ar Šiaurės Korėjos ginklų siuntos į Rusiją įkvėptų Seulą pakeisti savo politiką apriboti paramą Ukrainai tik nemirtinomis atsargomis, Jeonas sakė, kad „vyriausybės pozicija neteikti mirtinų ginklų“ Kijevui nepasikeitė[2].
Šiaurės Korėjos lyderis pritaria Rusijos karui su Ukraina
Kim Jong Unas, prieš sakydamas tostą per valstybinę vakarienę su Putinu, sakė esąs „tikras, kad Rusijos žmonės ir jos kariuomenė laimės kovoje už piktųjų jėgų, ambicingai siekiančių hegemonijos ir ekspansijos, nubaudimą“.
Neįvardindamas Ukrainos, Kim Jong Unas sakė, kad „Rusijos kariuomenė ir jos žmonės paveldės ryškią pergalės tradiciją“ ir demonstruos savo reputaciją „karinės operacijos“ fronte.
„Visada stovėsiu su Rusija“, – sakė Kim Jong Unas ir gyrė Maskvą už tai, kad ji „stojo prieš hegemonines jėgas“, kad apgintų savo suverenitetą ir saugumą, užslėptą nuorodą į JAV ir Vakarus.
Savo ruožtu Putinas pareiškė norą padėti Šiaurės Korėjai plėtoti jos kosmoso ir palydovų programą.
„Šiaurės Korėjos lyderis rodo didelį susidomėjimą kosmosu, raketomis ir bando plėtoti kosmosą. Mes parodysime savo naujus objektus“, – sakė Putinas. „Pakalbėsime apie visas problemas neskubėdami, yra laiko.
Kremliaus trečiadienį paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip du lyderiai skėsčiojo rankomis prieš apžiūrėdami kosminį centrą ir greta esantį raketų kompleksą, kuriame surenkamos ir išbandomos nešančiosios raketos, praneša Rusijos valstybinė žiniasklaida.
„Susitikimas rytiniame Rusijos kosmodrome yra ypač provokuojantis, nes leidžia manyti, kad Putinas gali pasiūlyti sankcijas pažeidžiančią palydovo paleidimo technologiją mainais už Šiaurės Korėjos amuniciją, kurią Maskva panaudotų nelegaliame kare Ukrainoje“, – tarptautinių studijų profesorius Leifas-Ericas Easley. CNN sakė Ewha Womans universitete Seule.[3].