V. Orbanas: „jei tikslas yra eliminuoti Putiną, tai – didelė klaida“

Nuomonės, SaugumasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Putinas
V. Orbanas: „jei tikslas yra eliminuoti Putiną, tai – didelė klaida“. Reuters/Youtube stop kadras

Iššvaistytos Lietuvos lėšos mauna „triusikus“ – nes nebaudžiami „tik“ privilegijuotieji

Vengrija dar 2019 m. užtvirtino: visos šalies mamos, auginančios 4 ir daugiau vaikų, atleidžiamos nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) – visam gyvenimui. Papildoma vyšnia ant lengvatų torto – taisyklė taikoma ir jaunoms mamoms tuo laikotarpiu, kuomet jos augina vaikus, gaudamos kūdikių arba vaiko priežiūros išmoką.

Konkrečiau, atleidimas nuo GPM taikomas uždirbtoms pajamoms, įtrauktoms į konsoliduotą mokesčių bazę, tokioms kaip darbo užmokestis, ligos pašalpa ar savarankiškai dirbančio asmens pajamos. 

Tiesa, iki rinkimų liko ne tiek jau daug – galbūt valdžios atstovams iš tikrųjų yra (daug) ko pasimokyti.

Orbanas
Iššvaistytos Lietuvos lėšos mauna „triusikus“ – nes nebaudžiami „tik“ privilegijuotieji. Andrius Ufartas/ELTA nuotrauka

Taikos derybos – vienintelė priemonė išsaugoti gyvybes

Dar birželio mėnesį V.Orbanas išreiškė įsitikinimą, neva Ukraina neturi suvereniteto, finansinių išteklių ir ginklų, todėl, norėdama tęsti kovą, priklauso tik nuo išorės pagalbos. Anot pastarojo, atsakomybė už taikos pasiekimą tenka Jungtinėms Valstijoms, o Ukrainos ir Vakarų bendradarbiavimas žlugo.

V.Orbanas pabrėžė, kad idėja, jog Ukraina laimės karą prieš Rusiją, yra neteisinga, ir jis nemano, kad tokia pergalė apskritai yra įmanoma. Jei derybos būtų vykusios anksčiau, būtų išvengta daugybės aukų. Šiuo atveju svarbu grįžti prie derybų stalo, nes tai vienintelė priemonė išsaugoti gyvybes.

Kitais žodžiais tariant, Ukrainos narystė NATO reiškia ribą, žyminčią tiesioginį karą, – verčiau pradėti kalbėti apie ilgiau nei metus trunkančios nesantaikos nutraukimą.

„Ukraina mūšio nelaimės“

V.Orbanas tvirtina, kad nors Vengrija yra NATO narė nuo 1999 m., su pastarąja esą elgiamasi blogiau nei su Rusija. 

Duodamas interviu buvusiam „Fox News“ vedėjui Tuckeriui Carlsonui aptariant Rusijos ir Ukrainos karą, Jungtinių Amerikos Valstijų bei Vengrijos santykius ir vengrų tautos misiją, politikas įvertino, jog negali sau leisti ilgą Rusijos ir Ukrainos sieną paversti NATO siena, kadangi tai reikštų neatidėliotiną ir neišvengiamą trečiąjį pasaulinį karą – pavojų visiems, net ir Vašingtonui.

„Kol neįtrauksime rusų į Europos saugumo architektūrą, negalime užtikrinti Europos piliečių saugumo“, – nedaugžodžiavo V.Orbanas.

Ukraina, kaip manoma, mūšio nelaimės, nes vienas svarbiausių rodiklių – karių skaičius, o Rusija šiuo aspektu turi didesnį pranašumą. Tai viena iš priežasčių, kodėl Rusija negali būti nugalėta šia dabartine „blogai apgalvota strategija“, kurios laikosi Vakarai.

Pasak pašnekovo, tik JAV gali užbaigti karą, Vašingtonui nustojus tiekti Kijevui pinigus ir įrangą.

„Remti ir finansuoti ukrainiečius yra ne NATO, bet JAV politika, ir tai yra didelis skirtumas“, – sakė vengrų politikas, pridurdamas, jog nors buvusį JAV prezidentą Donaldą Trampą galima kritikuoti dėl daugelio dalykų, jis visgi vykdė geriausią užsienio politiką per daugelį metų, ir vienintelė išeitis iš dabartinės tarptautinės padėties yra jo sugrįžimas į valdžią.
Vėliava
„Ukraina mūšio nelaimės“. Daria Volkova/Unsplash nuotrauka

Vengrijos ministras pirmininkas palaiko Ukrainą

Interviu T.Carlsonas pristatė V.Orbaną kaip gerai pažįstantį rusus, užaugusį rusų okupacijos sąlygomis, o jaunystėje suimtą už tai, jog norėjo išlaisvinti šalį.

Įdomu tai, jog laidų vedėjas Vengrijos ministrui pirmininkui užsiminė, kad žmonės Amerikoje mano, jog Ukraina gali laimėti karą su Rusija.

„Tai melas. Visi, kurie yra politikoje ir supranta logiką, skaičius bei duomenis, žino, kad tokios baigties nebus – Ukrainos kariai susidėvės anksčiau nei Rusijos, skaičiuojant žuvusiuosius“, – tikino V.Orbanas, pridėdamas, jog simpatizuoja Ukrainai.

Aiškėja, kad rusams daug svarbesnis yra šalies išsaugojimo klausimas nei laisvė, kurią Vakarai laiko prioritetu – tai yra numeris vienas, o laisvės klausimas eina „po to“. Kitaip sakant, politinė kultūra sukūrė karinį požiūrį, pagal kurį jie veikia – ir tai yra teisėtas (istoriškai argumentuotas) metodas.

„Turime suvokti, jog dabartiniu metodu negalime jų nugalėti: jie nenužudys savo lyderio ir niekada nepasiduos, išlaikydami šalies ribas ir jas gindami“, – pabrėžė politikas.

Vėlgi, jei Vakarai kėsintųsi nuversti Putiną, tai irgi būtų didžiulė klaida. Nors pasekmes Vašingtone dėl didelio atstumo pajustume vėliau, Budapešte ir kitur – viso labo per 24 valandas.

Vengrai žūsta Ukrainos-Rusijos kare

Vienoje Ukrainos teritorijoje – vietoje, kuri anksčiau priklausė Vengrijai – yra daugiau nei 150 tūkst. žmonių. Kadangi pastarieji yra Ukrainos valstybės dalis, jie šaukiami į kariuomenę, kur žus, kovodami už Ukrainą. Nesiginčijama, kad tam tikru momentu Ukrainos kariuomenei pritrūks žmonių, dėl ko jai reikės papildomų dalinių. Tačiau, jei juos suteiks Vakarų šalys, tai reikš tiesioginio karo tarp Rusijos ir Vakarų pradžią.

Linkstama prie išvados, kad geriausia pastarųjų dešimtmečių užsienio politika priklausė D.Trampui. 

„Šis neinicijavo dar vieno karo, gerai elgėsi su Šiaurės Korėja ir Rusija ir netgi su kinais, ir vykdė politiką, kuri buvo tinkamiausia Artimiesiems Rytams“, – atrėžė V.Orbanas ir patikino, kad jei jis būtų buvęs prezidentu tuo metu, kai prasidėjo Rusijos invazija, rusai nebūtų galėję tiek pažengti.

Jei Jungtinės Valstijos norėtų taikos, ji įvyktų jau rytoj

Jei pinigai ir įranga neateitų iš Vakarų, ypač iš Jungtinių Valstijų, karas, asmeniniu premjero įsitikinimu, būtų baigtas. Politinė konkurencija yra gerai, bet ji turi būti sąžininga, teisiškai neginčijama.

V.Orbanas džiūgavo, jog Vengrijos ekonomika, laimei, yra pakankamai stipri, kad išgyventų dabartinį sunkų laikotarpį – savarankiškai augtų ir klestėtų kaip patriotiška, krikščioniška šalis.