- JAV mokesčių mokėtojai paklojo 30 milijonų dolerių už S. Kerimovo jachtos išlaikymą
- JAV pasakė „užtenka“ tik po kelerių metų – taikosi perimti „superjachtą“ į savo rankas
- S. Kerimovo turtas viršija 10 mlrd. dolerių – tačiau jam negana
JAV mokesčių mokėtojai paklojo 30 milijonų dolerių už S. Kerimovo jachtos išlaikymą
JAV mokesčių mokėtojai išleido apie 30 milijonų dolerių, kad išlaikytų sankcijomis apkarstyto Rusijos oligarcho Suleimano Kerimovo jachtą „Amadea“. 230 milijonų dolerių vertės „megajachta“ konfiskuota siekiant sutramdyti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu susijusius oligarchus karo Ukrainoje metu. Įtariama, jog šis – vienas iš jų. Žinoma, kad transporto priemonė nuo 2022 m. birželio mėn. buvo sulaikyta San Diego uoste[1]. „Superjachta“ buvo užgrobta 2022 m. gegužę Fidžyje, iš kurio nuplaukė į San Diegą.
Mėnesinės išlaidos, įskaitant techninę priežiūrą, draudimą ir kitus mokesčius, siekė apie 850 000 eurų (922 000 dolerių). Nieko keista, jog ši situacija sukėlė diskusijas dėl viešųjų lėšų naudojimo ir galimybės parduoti jachtą, kad būtų padengtos patirtos išlaidos. Iš tiesų JAV Maršalo tarnyba ragina teisėją duoti leidimą parduoti jachtą aukcione, sakydama:
„Amadea“ eksploatavimo išlaidos – nėra kuklios. Tad visuomenė ir vyriausybė negali padengti šių išlaidų“. Mat jeigu vyriausybei pavyks ją parduoti, pajamos neva bus skirtos nukentėjusiems Ukrainoje.
Žinoma, kad Kerimovas gavo daugiau nei 1 milijoną JAV dolerių, tikindamas, jog ši suma reikalinga jachtos eksploatacinėms išlaidoms padengti. Į situaciją netrukus įsikišo ir kitas asmuo, laikomas Rusijos oligarchu – Eduardas Chudainatovas. Šis tikina besiimantis veiksmų, kad perimtų „Amadea“ nuosavybę[2][3]. Chudainatovui suteiktas terminas iki vasario 23 dienos atsakyti apie tolesnius savo veiksmus, tačiau situacijos baigtis kol kas nežinoma. E. Chudainatovas – Rusijos verslininkas, po 2012 metų tapęs valstybinės naftos bendrovės „Rosneft“ valdybos pirmininku ir vėliau – generaliniu direktoriumi. Jis taip pat buvo įtrauktas į įvairius verslo projektus bei vykdė investicijas.
Tiesa, nors JAV teisingumo departamentas siekia konfiskuoti Kerimovo turtą, dėl teismo procesų ir galimų apeliacijų sprendimas dėl jachtos pardavimo gali užtrukti. S. Kerimovas, kuris buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą dėl pinigų plovimo ir kitų nusikaltimų, neigė bet kokius kaltinimus ir siekė atšaukti sankcijas. Jis taip pat teisiniu būdu bandė atgauti savo turtą – įskaitant ir prabangią jachtą. San Diege prisišvartavusio laivo įgulos nuolat dirba, kad išlaikytų dabartinę laivo būklę, jei jį vis tik tektų grąžinti pirminiam savininkui.
Ši situacija apnuogina ne tik sudėtingus teisinius ir finansinius iššūkius, bet ir tai, kaip tvarkomasi su sankcijų taikymu bei konfiskuoto turto valdymu. Regis, kol kas reikalai iš vietos nepajudėjo. Jachta savo ruožtu taip pat liko kiurksoti ten pat – JAV valdžios institucijų globoje.
JAV pasakė „užtenka“ tik po kelerių metų – taikosi perimti „superjachtą“ į savo rankas
106 metrų ilgio motorinė jachta 2022 m. gegužę prišvartuota Fidžyje – iškart po to, kai jos savininkas Kerimovas buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Į „nuobaudų“ sąrašą jis įtraukiamas jau trečią kartą. Visgi, Fidžio teismas netyla, esą JAV gali užgrobti Rusijos oligarcho „superjachtą”. Ir šiam žingsniui, iš pažiūros, turima rimtų argumentų, – juk per daugiau nei dvejus metus išleista dešimtys milijonų dolerių jos išlaikymui – ne iš kur kitur, o iš mokesčių mokėtojų kišenės.
Nuo tada, kai 2022 m. gegužę JAV valdžios institucijos Fidžyje perėmė „Amadea“, Amerikos mokesčių mokėtojų lėšos buvo skirtos tokioms išlaidoms kaip 52 717,08 JAV dolerio maistui ir maisto produktams įgulos nariams, 277 200 JAV dolerių degalams, 1 000 JAV dolerių „iPhone 11“ telefonams kapitonams ir 1 216,24 JAV dolerio specialiems tualeto šepečiams. Jachtoje taip pat yra baseinas, vyno rūsys ir lauko kino teatras, kurie taipogi pasiglemžė didžiulius pinigus. Žinoma, kad dalis pasauliečių, įskaitant ir JAV gyventojus, tokioms pramogos turi taupyti metus ar netgi kelerius.
Valdžios institucijos šventė „Amadea“ konfiskavimą kaip didelę pergalę.
S. Kerimovo turtas viršija 10 mlrd. dolerių – tačiau jam negana
Rusijos milijardieriui S. Kerimovui nuo pat 2018 m. JAV taiko sankcijas ir kaltina pastarąjį pinigų plovimu.
Šis žmogus – diplomuotas ekonomistas ir Dagestano respublikos atstovas Rusijos Federacijos taryboje, susikrovė turtus investuodamas į Rusijos aukso gavybos įmonę „Polyus“. Jo ir jo šeimos turtas viršija 10 mlrd. dolerių. Tarp pateiktų kaltinimų jam – naudojimasis banko sąskaitomis, slepiant jachtos nuosavybę.
JAV Generalinis prokuroras Merikas Garlandas po laivo konfiskavimo teigė, kad įstatymus pažeidžiančių asmenų turtui išimtys netaikomos. Dalis žmonių taip pat reikalauja reformos, kuri pagreitintų šį likvidavimo procesą.
„Problema ta, jog su Rusijos oligarchais, turinčiais milžinišką turtą, elgiamės geriau nei su savais – Amerikos piliečiais“, – sakė Rodo salos senatorius Sheldonas Whitehouse. Jo manymu, ši tvarka turi būti pakeista.