Suprasti akimirksniu
  • Ursulos von Der Leyen metus laiko tylėjo apie savo viešnagę Kretoje pas Graikijos premjerą
  • Apie kelių dienų EK pirmininkės vizitą pirmoji pranešė Graikijos žiniasklaida
  • Graikiją pamilti spėjo ir buvusio Lietuvos užsienio ministro šeima
  • Patys graikų politikai užsidirba milijonus iš čia parduodamo nekilnojamojo turto
Šaltiniai
U. von Der Leyen
Europos Komisijos pirmininkė kelias dienas svečiavosi pas Graikijos ministrą pirmininką. EPA/ELTA nuotrauka

Ursulos von Der Leyen metus laiko tylėjo apie savo viešnagę Kretoje pas Graikijos premjerą

Antrajai kadencijai išrinkta Europos Komisijos pirmininkė Ursula von Der Leyen atsidūrė dėmesio centre po to, kai buvo priėmusi Graikijos premjero Kyriakoso Mitsotakio kvietimą kartu su sutuoktiniu apsistoti jo namuose Kretoje likus vos kelioms dienoms iki EP narių sprendimo skirti jai antrąją kadenciją.

Ursulos von der Leyen 2023 m. atostogos Graikijos ministro pirmininko Kyriakoso Mitsotakio namuose Kretoje atskleidė ES etikos taisyklių „struktūrinį trūkumą“, pirmadienį pareiškė bloko ombudsmenė Emily O'Reilly[1]

Nepaisant to, kad EK lyderė smagiai ir be jokios sąžinės graužaties leido laiką šioje Graikijos saloje, po atostogų, net metus laiko ji nė nesivargino sureaguoti į jai mestus skundus, kas pasak E. O'Reilly, prilygo netinkamam administravimui.

ES elgesio kodeksas draudžia Komisijos nariams priimti svetingumą, išskyrus atvejus, kai tai daroma pagal diplomatinį ir mandagumo protokolą, tačiau neaišku, kaip elgtis tokiais atvejais, kai šių įvykių epicentre atsiduria pati pirmininkė, paprastai sprendžianti tokius klausimus.

„Panašu, kad tai struktūrinis trūkumas, kurį Komisija turėtų pašalinti, kad visuomenei būtų perduota aiški žinia apie jos išrinktos vadovybės atskaitomybę“, – sakė O'Reilly ir pridūrė, kad ji „nėra įsitikinusi“, jog Komisija skundus nagrinėjo tinkamai greitai ir kruopščiai.

Apie kelių dienų EK pirmininkės vizitą pirmoji pranešė Graikijos žiniasklaida

Nors Komisija paneigė etikos problemas, teigdama, kad kelionė nebuvo neįprasta politinių ir diplomatinių santykių požiūriu, tačiau kitur Komisija esą buvo nurodžiusi, neva vizitas buvo privatus ir neoficialus, tačiau net ir akivaizdus faktų prieštaravimas taip ir nebuvo pakomentuotas pačios U. von Der Leyen.

Tiesa, įdomus faktas tas, kad apie Ursulos von Der Leyen ir jos vyro tris dienas trukusį vizitą Mitsotakio viloje, įsikūrusioje Chanijoje, Kretoje, pirmasis pranešė Graikijos naujienų portalas „Zarpa News“.

Gyventojai pasipiktinę, kad kas taikoma jaučiui, negalioja Jupiteriui, mat būtent U. von Der Leyen vadovaujama komisija yra ES teisės aktų vykdytoja, tačiau pirmininkė, pasirodo, pati šiuos teisės aktus pažeidžia.

Ir tai ne pirmas kartas, kai į europiečių akiratį patenka Ursula von Der Leyen dėl savo galimai ne itin skaidrios veiklos. Štai prieš keletą metų politikę talžė „Pfizer“ vakcinų skandalas, kai „nutekėjo“ jos galimai „Pfizer“ vadovui išsiųstos žinutės, kuriose ji derėjosi dėl vakcinų nuo COVID-19 sutarčių.

Graikiją pamilti spėjo ir buvusio Lietuvos užsienio ministro šeima

Galima juokauti, kad Graikija it magnetas traukia Europos politikus, tačiau vien juokais to nepavadinsi, nes būtent dėl vienoje iš Graikijos salų įsigytos vilos į visuomenės akiratį pateko ir užsienio reikalų ministro pareigas baigusio eiti Gabrieliaus Landsbergio šeima.

Panašu, kad pati Graikija net ir patiems politikams asocijuojasi su tam tikru saugumu, juk būtent G. Landsbergis ir įsigijo ją, kai 2022 metais Ukrainoje prasidėjo karas.

Kiek vėliau paaiškėjo, kad tai ne itin daug nuo Atėnų nutolusi Eginos sala, kurioje tam, kad įsigyti nekilnojamojo turto, piniginę palengvinti gali tekti ir milijonu eurų.

O štai Landsbergiai 313 kvadratinių metrų vilą įsigiję už 795 tūkst. eurų. Tiesa, turtas buvo registruotas G. Landsbergio sutuoktinės – Austėjos Landsbergienės vardu.

Visgi Karalienės Mortos mokyklų tinklo steigėjos A. Landsbergienės pavardė pastaruoju metu ir taip linksniuojama ne iš pačios geriausios pusės – štai svarstoma, ar šios šeimos pragyvenimo lygis netyčia nepakilęs Lietuvos gyventojų sąskaita. Juk valstybės asignavimai skiriami ne tik valstybinėms, bet ir privačioms mokykloms (nepaisant to, kad net ir skiriant finansavimą pastarąją gali sau leisti lankyti tikrai ne kiekvienas).

Vien per 2023 metus Karalienės Mortos mokyklų tinklas sugeneravo milijoninį pelną, o 2022-aisiais jis buvo dar didesnis – būtent tada ir buvo įsigyta ši vila.

Karalienės Mortos mokyklų tinklas pastaruosius metus neša didžiulį pelną. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Karalienės Mortos mokyklų tinklas pastaruosius metus neša didžiulį pelną. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Patys graikų politikai užsidirba milijonus iš čia parduodamo nekilnojamojo turto

Užuosdami į Graikiją nusitaikiusius europiečius, kurie, tikėtina, nespėjo įsigyti savo nekilnojamojo turto Ispanijoje, uždarbiauti ėmėsi ir patys Graikijos politikai. Pavyzdžiui, pernai metais buvo atskleista informacija, kad buvę parlamentarai Giannis Michelogiannakis ir Spiliosas Livanos uždirbo didžiules sumas pardavę čia turimą nekilnojamąjį turtą[2].

Štai G. Michelogiannakio turtas buvo parduotas už 1,35 mln. eurų, o S. Livanoso – už 915 tūkst. eurų sumą.

Nors ir teisę disponuoti savo turimu turtu turi kiekvienas, tačiau tokie sandoriai skaidrumo šiems politikams nepridavė, o graikai net juose įžvelgė galimus interesų konfliktus.

Pati Graikija, siekdama kovoti su mokesčių slėpimu ir pinigų plovimu, įvedė griežtesnes nekilnojamojo turto sandorių taisykles, tarp kurių – ir mokėjimų grynaisiais pinigais draudimas bei baudų skyrimas.