Ukrainoje kleisti korupcija: maisto produktai kariams perkami trigubai brangiau

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Maisto produktai
Maisto produktai perkami dvigubai ar trigubai brangiau. Nico Smit/Unsplash nuotrauka

Ukrainos Gynybos ministerijai pateikti rimti kaltinimai korupcija

Ukrainos naujienų ir analizės svetainė „Zn.ua“ paskelbė tyrimą apie tai, kad Ukrainos Gynybos ministerija perka produktus Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ypač aukštomis kainomis.

„Zn.ua“ tyrimas atskleidė, kad Gynybos ministerija sudarė susitarimą dėl maisto produktų tiekimo kariniams daliniams, dislokuotiems Poltavos, Sumų, Kijevo, Žytomyro, Černigovo ir Čerkasų regionuose, o šio sandorio kaina siekia net 13,16 mlrd. grivinų. Ši sutartis buvo sudaryta 2022 m. gruodžio 23 d. – paskutinėmis praėjusių metų dienomis.
Šiai istorijai iškilus į dienos šviesą, dėl susiklosčiusių aplinkybių Valstybės kontrolės tarnyba pradėjo patikrinimus, o pati ministerijos vadovybė buvo iškviesta į Tarybą. Tačiau Ukrainos gynybos ministerija atmeta kaltinimus ir teigia, kad pranešimai apie kariuomenei išpūstomis kainomis perkamą maistą yra „klaidinantys“, o juose yra „sąmoningo manipuliavimo požymių“.

Netrukus net buvo paskelbta, kad ministerija renka savo duomenis bei informaciją ir sieks, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) ištirtų „tyčia melagingos informacijos, kenkiančios gynybos interesams, skleidimą ypatingu laikotarpiu“.

Maisto produktai kariams perkami dvigubai ar net trigubai didesnėmis kainomis

Kariams Poltavos, Sumų, Kijevo, Žytomyro, Černigovo ir Čerkasų srityse maistą tiekia prekybos tinklui „Silpo“ priklausanti parduotuvė. Vis dėlto, paaiškėjo, kad produktai teikiami net 2 ar 3 kartus didesnėmis kainomis, nei jie yra prieinami prekybos centre.

Pavyzdžiui, „Zn.ua“ tyrimas atskleidžia, kad Ukrainos Gynybos ministerija užsakė kiaušinių po 17 grivinų už vienetą, tačiau Kijevo parduotuvėje jų kaina siekia maždaug 7 grivinas už vienetą. Bulvės buvo užsakytos po 22 grivinas už kilogramą, o mažmeninė kaina parduotuvėje yra 8-9 grivinos. Vištienos šlaunelės užsakytos po 120 grivinų už kilogramą, o parduotuvėje jų kaina – 80 grivinų[1].

Įdomiausia tai, kad dar prieš invaziją, 2021 m., sutartyje dėl maisto tiekimo kariams tose pačiose vietovėse, buvo nurodytos ženkliai mažesnės kainos: kiaušiniai – 3,6-3,9 grivinos už vienetą, bulvės – 10,56 grivinos, vištienos šlaunelės – 67 grivinos už kilogramą.

Žinoma, karo niokojamą šalį veikia ir infliacija, tačiau dėl jos metinis kainų augimas siekė 26,6 proc., o pagal naujas Gynybos ministerijos sutartas kainas, kainų augimas turėjo siekti bene 266 proc. Negana to, sutartyje kalbama ne tik apie pirkimą, bet ir apie maitinimo paslaugų teikimą, tačiau jam sudaryta dar viena, maždaug 30 mln. grivinų vertės sutartis.

Korupcija
Ukrainos Gynybos ministerijoje klesti korupcija. Fikry Anshor/Unsplash nuotrauka

Sandoriai sudaryti su įmonėmis, kurios jau buvo įsivėlusios į korupcijos skandalus

Gynybos ministerija maisto tiekimo sutartį sudaryti pavedė bendrovei „Aktiv Company Ltd“, tačiau jos akcinis kapitalas yra vos 1 000 grivinų, o dar 2021 m. mokesčių administratorius panaikino šios bendrovės PVM mokėtojo pažymėjimą dėl to, kad bendrovė nevykdė tiekimo ir nepateikė deklaracijų. Be to, 2019 m. bendrovė šmėžavo baudžiamojoje byloje: buvo įtarta, kad jos vadovai pateikė suklastotą dokumentą, kad galėtų dalyvauti konkurse dėl jautienos tiekimo valstybinėms įkalinimo įstaigoms ir kardomojo kalinimo įstaigoms.

Nors bendrovės reputacija prasta, tačiau ryšiai su Gynybos ministerija yra ilgamečiai. Dar 2016 m. „Active Company“ įkūrėja Tetjana Grigorjevna Šeremet dirbo Ukrainos Gynybos ministerijos kuruojamoje valstybinės įmonės karinės prekybos filialo direktore.

Dabar, kai šalyje prasidėjo karas ir daugelio dėmesys yra nukreiptas į teritorinio saugumo klausimus, ministerija gali lengviau pasinaudoti palankiais asmenimis ir ryšiais. Juk panašu, kad prasidėjus Rusijos invazijai, vyriausybė galimai nusprendė slėpti informaciją apie visus karinius pirkimus, įskaitant ir tuos, kurie buvo atlikti ankstesniais metais.

O slėpti tikrai yra ką. Dabar aptariamą maisto produktų tiekimo sandorį su bendrove „Aktiv“ Gynybos ministerijos vardu pasirašė Bohdanas Chmelnyckis. Jis dar vasarą buvo ieškomas byloje dėl kariuomenei skirtų ginklų pasisavinimo.
Prasidėjus invazijai, B. Chmelnickis pasirašė sutartį dėl šarvuočių tiekimo vienai Turkijos įmonei, kuri juos turėjo gauti iš Bahreino įmonės. Gynybos ministerija sumokėjo 580 000 JAV dolerių avansą, tačiau nieko negavo.

Ukrainos Gynybos ministerija teigia, kad informacija yra klaidinanti ir manipuliuojanti

Ukrainos gynybos ministerija jau spėjo sureaguoti į viešojoje erdvėje ir žiniasklaidoje pasirodžiusius kaltinimus jai ir pareiškė, kai tai yra „sąmoningas manipuliavimas“. Be to, sausio 22 d. ministerija pranešė, kad renka medžiagą VSD, kad šis ištirtų „tyčinės melagingos informacijos srautus, kenkiančios gynybos interesams, ypatingu laikotarpiu“[2].

Pareiškime taip pat teigiama, kad dieną prieš tai gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pats paprašė, kad Aukščiausiosios Rados Nacionalinio saugumo, gynybos ir žvalgybos komitetas surengtų posėdį ir išklausytų išsamią ataskaitą apie 2023 m. kariuomenei skirtų maisto produktų pirkimą. Preliminariais duomenimis, komiteto posėdis vyks sausio 23 d., pirmadienį[3].

Tuo tarpu Aukščiausiosios Rados Nacionalinio saugumo, gynybos ir žvalgybos komiteto vadovo pavaduotoja Maryana Bezuhlya savo feisbuko paskyroje parašė, kad Ukrainos valstybinė audito tarnyba atlieka Gynybos ministerijos auditą.

„Remdamiesi patikrinimo rezultatais ir teisėsaugos institucijų darbu, tikimės rezonansinių išvadų“, – teigia ji, pabrėždama, kad auditas yra susijęs ne tik su maisto produktais, bet ir su kitais viešaisiais pirkimais.