Ukrainoje įsismarkauja politikų ir kariuomenės vadovų nesutarimai

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
VZ
Teigiama, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia nušalinti kariuomenės vadą, Vikipedijos nuotrauka

V. Zelenskis pasiūlė V. Zalužnui atsistatydinti?

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį, sausio 29d., buvo susitikęs su Vyriausiuoju kariuomenės vadu Valerijumi Zalužnu ir pasiūlė jam palikti užimamas pareigas. Tai, remdamasis šaltiniais prezidento biure ir V. Zalužno aplinkoje, paskelbė ukrainiečių leidinys „Zerkalo nedeli“.

Laikraščio turima informacija, V. Zelenskis pasiūlė V. Zalužnui pasirašyti atsistatydinimo pareiškimą, tačiau jokių kitų tinkamų pareigų nepasiūlė.

„V. Zalužnas atsakė, kad Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas turi teisę spręsti su kuo jam toliau dirbti“, – teigiama publikacijoje.

„Zerkalo nedeli“ pabrėžė, kad Vyriausiasis kariuomenės vadas jokio prašymo atleisti jį iš pareigų nerašė ir rašyti nesiruošia. Leidinio teigimu, norint V. Zalužną atleisti iš pareigų prezidento V. Zelenskio įsakymu, tam būtinas gynybos ministro Rustemo Umerovo įsikišimas.

„Nieko adekvataus ar esminio V. Zalužnui pasiūlyta nebuvo. Kalba ėjo tik apie padėjėjo ar patarėjo vietą“, – teigia žurnalistai.

Leidinio šaltinių informacija, potencialus V. Zalužno nušalinimas gali būti tik pirmasis žingsnis, po kurio seks kiti kadriniai pokyčiai kariuomenės vadovybėje ir politinėje šalies valdžioje.

VZ
Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas sakosi atsistatydinti nesiruošias, Vikipedijos nuotrauka

Dėl konflikto pasistengė buvusio prezidento Piotro Porošenkos bendrapartiečiai?

Kitas ukrainiečių leidinys, „Strana.ua“, teigia, kad pagrindiniu informacijos apie kariuomenės vadą atstatydinimo šaltiniu buvo buvusio šalies prezidento Piotro Porošenkos partijos deputatai arba jam artimi žmonės bei žurnalistai, palaikantys V. Zalužną ir kritikuojantys V. Zelenskį. Leidinio nuomone, yra dvi pagrindinės šių įvykių versijos.

V. Zelenskis pranešė V. Zalužnui apie jo atstatydinimą, o apie tai sužinojusi kariuomenės vadą palaikanti grupė nusprendė surizikuoti ir paskelbti informaciją iki pasirodant prezidento įsakymui. Teoriškai V. Zalužno šalininkų tikslas yra spaudimas politinei valdžiai, kuris esą apsaugotų kariuomenės vadą nuo atleidimo.

Kita versija – jokio atleidimo nebuvo ir tokia informacija yra melaginga. Ji galėjo būti paskleista tam, kad pasklistų gandas apie planuojamą kariuomenės vado atleidimą, kurį vėliau politinė šalies vadovybė paneigtų ir pareikštų, jog visą tai sugalvojo šalies priešai bei nedraugai. Tiesa, tokiu atveju V. Zalužno atleidimas, jeigu jis tikrai buvo planuojamas, vėl taptų problematiškas.

Bujoja sena dviejų vadovų priešprieša

„Strana.ua“ primena, kad gandai apie nesutarimus tarp V. Zelenskio biuro ir V. Zalužno sustiprėjo 2023 metų rudenį, nors ore jie sklandė nuo 2022 metų. Tuomet daug kas teigė, kad sėdintieji prezidento rūmuose kariuomenės vade įžvelgia rimtą politinį konkurentą V. Zelenskiui.

Sausio 29-osios vakare socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje eilinį kartą suintensyvėjo tariamo V. Zalužno atleidimo aptarimas. Iš pradžių apie tai pranešė buvęs Aukščiausios rados deputatas Borislavas Berioza. Netrukus analogišką pareiškimą išplatino deputatas Aleksejus Gončarenko. Žurnalistas Romanas Cimbaliukas pareiškė, kad V. Zalužno turėtos pareigos esą bus patikėtos Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovui Kirilui Budanovui.

Gandų fone Ukrainos gynybos ministerijos „Telegram“ kanale pasirodė įrašas apie tai, kad „tai nėra tiesa“. Institucija nepatikslino apie ką buvo kalbama. Ukrainos prezidento atstovas spaudai Sergejus Nikiforovas „Ukrainskaja pravda“ žurnalistus patikino, kad V. Zelenskis V. Zalužno neatleido.

Praėjusių metų lapkričio pradžioje V. Zalužnas interviu žurnalui „The Economist“ perspėjo, kad kovos veiksmai Ukrainoje atsirėmė į akligatvį, jie gali tęstis dešimtmečiais ir išvarginti Ukrainą. Šie kariuomenės vado žodžiai užkliuvo prezidento biuro vadovo pavaduotojui Igoriui Žovkvai. Pasak jo, kariškis turėjo nekalbėti apie padėtį fronte. Su kariuomenės vadu nesutiko ir V. Zelenskis.

Buvęs neoficialus Ukrainos prezidento biuro patarėjas Oleksijus Arestovičius tuo pat metu leidiniui „El Mundo“ teigė, kad V. Zelenskis dėl nesėkmingo kontrpuolimo įsivėlė į konfliktą su kariškiais. O. Arestovičius pritarė V. Zalužno teiginiams, kad konfliktas atsidūrė aklavietėje.